Müşteriler Sitenizi Neden Terk Eder?

MusteriSiteTerkEtme-1

     E-ticaret sitenizde satışları arttırabilmek sitenizin etkileşim alabilmesi oldukça önemlidir. Bunu anlayabilmek için de sitenize dönüşümlerini ölçmek ve ölçüm sonuçlarını daha da yükseltmek için optimizasyonlar gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

            Dönüşüm oranı, sitenizi ziyaret eden ve hedeflenen davranışı (ürün satın almak, abone olmak gibi) gerçekleştiren müşteri sayısıdır. Dönüşüm oranı yüzde ile ifade edilmektedir. Dönüşüm oranı hesaplanırken e-ticaret sitenizi ziyaret edenler ile e-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin sayısı karşılaştırılır.

            Dönüşüm oranı yüksek ise sitenize gelen ziyaretçilerin çoğunun alışveriş yapmış olduğunu göstermektedir. Bu oran hesaplama da dikkat edilmesi gereken diğer önemli kısım ise müşterilerinizin sitenizi ne zaman terk ettiğini incelemektedir.

Müşteriler Sitenizi Neden Terk Eder?

 • Günümüzdeki internet kullanıcıları istedikleri sonuca hemen ulaşmak istemektedirler. Buda e-ticaret sitenizin yüklenme hızı yavaş olduğunda sitenizi terk edebilmektedirler. İnternet kullanıcılarının siteyi terk etmelerindeki en büyük faktör sitenizin geç açılmasıdır. Siteniz geç açıldığı zaman kullanıcıların ziyaret ettikleri sayfayı terk etmelerine neden olmaktadır. Sitenizdeki görseller, metinler gibi ögelerin yavaş yüklenmesi daha fazla kişiyi kaybetmenize neden olmaktadır.
 • E-ticaret sitenizde firmanız hakkında olan kısa bir video etkileyici olurken müşterilerin sürekli karşılarına çıkan reklamlar ve pop up’lar müşterilerinizi olumsuz etkileyerek sitenizi terk etmelerine neden olmaktadır.
 • İnternet kullanıcıları arama motorlarında arama yaparken bir ürün ya da hizmetle ilgili aradıklarıyla ilgili bilgiler bulamadıkları zaman sitenize olan bakış açıları olumsuz etkilenmektedir.
 • Müşteriler arama motorlarında ürün aradıklarında arama motorunda karşılarına çıkan siteleri yan sekmelerde açarlar ve hızlı bir bakış atarlar. Bu süre oldukça kısadır (5-15 saniye). Bu kısa sürede müşterilerinizin dikkatini çekebilmek için e-ticaret sitenizin tasarımı oldukça önemlidir. Site tasarımınız müşteriye mesajlar vermelidir ki müşteri sitenizi kapatmasın. Güven, kalite, satış yapmak için algısal detaylar gibi bunlarla müşterinizin sitenizi kapatma oranını azaltabilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizin içeriği de müşterinizin sitenizi terk etmemesi için önemlidir. Sitenizin içeriğinin sade ve okunaklı olması müşterinizin sitenizde kalmasını sağlamaktadır. Ana sayfanız da popüler, ilgi çekici ürünlerin olması müşterilerin sitenizde kalma sürelerini arttıracaktır.
 • Belirli bir kitle müşteriniz için logonuz önemlidir. Bu sebepten dolayı logonuzun işinizi anlatması, müşterinin için aradığı iş olduğunu anlayabilirler ve sitenizi terk etme oranı düşebilmektedir.
 • Sitenizde müşterinin sitenizi incelemeden görebileceği bir yere koyduğunuz dikkat çekici slogan müşteriyi yakalamanızda oldukça etkili olacaktır. Sloganlar daha fazla mesaj içerir ve daha fazla akılda kalırlar.
 • E-ticaret sitelerinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri ödeme sürecidir. Ödeme sürecinin uzun olması, birden fazla sayfaya yönlendirme yapılması ve tüm bu işlemlerin karışık bir şekilde olması müşterilerinizin sayfanızı terk etmesine neden olabilmektedir. Özelliklede sepete eklenen ürünleri terk etme sebebi de budur. Bunun için ödeme sürecinin sabit ve kısa olması gerekmektedir.
 • İnternet kullanıcılarının bir kısmı internet sitelerine mobil üzerinden ziyaret etmektedirler. İnternet sitenizin mobil ile uyumlu olması bu noktada önemlidir. Sitenizin mobil uyumluluğu olmaması da kullanıcıların sitenizi terk etmelerine neden olacaktır.
 • İnternet üzerinden satış yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken ürünlerin görselleridir. Ürün görsellerinin kaliteli olması gerekmektedir. Çünkü internet kullanıcıları bir ürün alırken önce görsellerine bakmaktadırlar. Bu noktada ürünlerinizin görsel kalitesinin düşük olması ve farklı açılardan görsellerinin olmaması kullanıcı başka sitelere yönlenmesine neden olacaktır. Görsellerin yanı sıra ürün açıklamasının da kullanıcı bilgilendirecek düzeyde olmalıdır. Eğer kullanıcı ürün hakkında yeterli bilgi alamazsa başka sitelere yönlenmektedir.
 • İnternet kullanıcıları site üzerinden ilgili firmanın iletişim bilgilerini göremediklerinde bir güvensizlik hissine kapılacaktır. Bu yüzden iletişim konusunda açık olmalısınız ve sitenizde sürekli olarak görülecek bir şekilde iletişim bilgilerinizi paylaşmalısınız.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »