Online Alışverişlerde Müşteri

blog67-770x400

Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte online alışveriş de oldukça artmaya başlamıştır. Müşteriler artık alışverişlerinde online alışverişi tercih etmektedirler. E-ticarette duygulara hitap etmenin önemi aslında Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günlerde mağazalarda olduğu gibi online ortamda da müşterileri satın almaya teşvik etmektedir. Tüm bunların sebebi ise potansiyel müşterilerin duygularına hitap ederek alışverişe yönlendirmektir.

E-ticaret sitenizde olan ürünlerin fotoğrafları kadar müşterileri etkileşime geçirecek duygu yoğunluğunun da olması gerekmektedir. Çünkü hedeflenen kitlenin istenilen davranışı yapması için duygularını harekete geçirecek mesajlara yer vermeniz gerekir. Bu nedenle içeriklerinizde ve sitenizde genel tasarımın müşterilerle etkileşime geçebilecek şekilde olması önemlidir. Müşterilerinizin dilinden konuşmalı ve kalplerine dokunacak ögelerle e-ticaret sitenizi zenginleştirmelisiniz.

Peki, müşterilerin duygularına hitap etme yolları nelerdir?

-Biz farkında olmasak da duygularımız doğrultusunda hareket ediyoruz. Mesela kızgın ya da sevindiğimizde alışveriş yapma ihtiyacı hissedenler gibi üzüntüsünü de yine alışveriş yapmak isteyenler olabilmektedir. Birçok markada bu durumu fırsata çeviriyor.

-Müşteriler, pozitif mesaja karşı pozitif tepki, negatif mesaja karşıda negatif tepki verme eğilimi gösteriyor. E-ticaret sitenizde müşterilerin mutluluk ve eğlence gibi olumlu kavramlara ilişkin ögelere yer vermeniz, müşterilerin kampanya ve tekliflerinize olumlu tepki vermelerini kolaylaştırır. Ama müşterilere üzüntü veya stres yaratabilecek ögelere yer vermeniz müşteri kayıpları yaşamanıza yol açabilir.

-Müşterilerin deneyimleri ile içerikleri ilişkilendirmek satın alma kararlarınızda oldukça yardımcı olmanızı sağlamaktadır. Mesela evlilik veya bebek sahibi olma düşüncesiyle yeni bir hayata başlama hissi müşterilerinizde uyandırabilirseniz bu duyguyu yaşatacak ürünleri satabilmeniz de çok daha kolay olabilir.

-E-ticaret sitenizde kullanacağınız görseli özenle belirlemelisiniz. Çünkü iyi bir görsel müşterilerde istenilen her etkiyi yaratabilir. Seçeceğiniz görsel müşterinizi itebileceği gibi müşterilerinizde mutluluk hormonu bile salgılamasına neden olabilmektedir.

-Görselin yanı sıra yazı tipinin de nasıl kullanacağınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü yazı ve görsel uyumu e-ticaret sitelerinde müşterilerin duygularını harekete geçirerek satın almalarına neden olabilir.

Online alışverişlerde renkler de oldukça önem arz etmektedir. Renkler de oldukça fazla anlamlar yüklüdür. Renkler belli bir algı ve duygu yaratmak için de kullanılır. Bu nedenle doğru rengi seçmek önemlidir. Eğer yanlış rengi seçerseniz satışlarınız önünde büyük bir engel olacaktır. Peki, nedir bu renklerin anlamı?

  • Mavi

Online satıcıları, firmalar için oldukça önemli bir renktir. Çünkü mavi güveni temsil etmektedir. Bilinçaltında sağlam ve kendinden emin duygusu yaratır.

  • Kırmızı

Enerjik bir renktir. Müşteriyi hızlı davranmaya ve alıma ikna ediyor. Yani kırmızı satışın rengidir.

  • Yeşil

Sağlık ve huzuru çağıran bir renktir. Genellikle firmalar müşterilerinin uzun zaman geçirmesini istedikleri zaman bu rengi kullanmaktadırlar.

  • Turuncu

Enerjiyi vurgulamak için kullanılan renktir. E-ticaret sitelerin sevdiği renktir, satın al ya da sat demek için idealdir.

  • Sarı

Pozitif bir renktir. Bilinçaltında enerjik ve neşeli duygusu yaratır. Bu nedenle satış noktalarında kullanımı uygundur. Ayrıca dikkat çekmek ve uyarı amaçlı da kullanılır.

  • Beyaz

Sadelik ve masumiyet duygular uyandırır. Satış noktalarında dikkat çekmek için kullanılır. Çünkü beyaz en parlak algılandığı renktir.

  • Kahverengi

Tutarlılık ve sürekliliği çağrıştırır. Güvenlik duygusunu pekiştirir. Olumlu etki yaratır.

  • Siyah

Gücün rengidir. Karanlık ve geceyi çağrıştırır. Bu yüzden güçlü, klasik ve şık bir renk olarak algılanır. Siyah, fiyatı yüksek ürünlerin rengidir diye algılanır.

  • Mor

Şıklığı ve zenginliği hatırlatır. Duygulara hitap edecek ürünlerde bu renk tercih edilir.

A/B Testi

            A/B testi, arada kalınan ya da sonucu tahmin edilemeyen yöntemlerden hangisinin daha çok tercih edileceğini tahmin etmek için davranış testi yapılmasıdır. E-ticaret sitesinde kampanya yapma ya da yeni özellik eklendiği zaman gelecek tepkilerin nasıl olacağını öğrenilebilir. A-B testlerini istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

  Arama motorundan gelen ziyaretçilerinizi bir örneğe diğer kullanıcılarınızı diğer örneğe yönlendirerek A/B testini uygulayabilirsiniz.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »