Online Pazaryerlerinde Satışlar Nasıl Arttırılır?

pazar yeri

Pandemi ile birlikte e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapma oranlarında büyük artışlar görüldü. Evlerinden çıkmak istemeyen tüketiciler internet üzerinden bir ürünü satın almadan önce, birçok e-ticaret satıcısı arasından en doğru kararı vermeye çalıştılar. Rekabetin yüksek olduğu e-ticaret sektöründe size potansiyel müşterinizin dikkatini çekmek ve rakiplerinizin önüne geçmek için kullanabileceğiniz etkili 3 temel noktadan bahsedeceğiz.

1- Ürün Fotoğrafları

Her pazaryeri sitesi farklı boyutlarda ürün resmi yüklemenizi istese de sizin burada dikkat etmeniz gereken nokta, ürünün resim üzerinde net ve anlaşılır bir şekilde gözüküyor olması. Bunun için Amazon, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi pazaryeri siteleri ilk görselde beyaz arka plan kullanmanızı istiyor. Öte yandan yükleyeceğiniz diğer ürün görselleri de ilk görsel kadar önemli.

Görsellerinizde ürünün kullanım şekillerinin açıkça gösterildiğinden emin olmasınız. Örnek vermek gerekirse; bir avize sattığınızı düşünelim. İlk görselde beyaz arka plan üzerinde avize görselini yükleyerek ürününüz ne olduğunu açıkça belirtmiş oldunuz. Sonraki görsellerde potansiyel müşterileriniz avizenin boyutunu ve tavanda asılı olduğunda nasıl durduğunu görmek isteyecektir. Müşteriler satın alacakları ürünü kendi kullanım koşullarına göre gözlerinde canlandırmak, hayal etmek isterler. Avize örneğinden yola çıkarsak kendi evinin tavanında nasıl duracağını, ne kadar aydınlama sağlayacağını hayal etmek isterler. Bir diğer örnek olarak omuz çantasını verebiliriz. Müşteriniz sadece çantanın kendisini değil, bir model üzerine takılmış halini de görmek isteyecektir. Çantanın boyutunu, nasıl durduğunu görerek böylece kendisi taktığında veya kullandığında nasıl olacağını hayal eder. Bu yüzden sattığınız ürünün kullanım şeklini açıkca belirten görseller kullanmalısınız. Burada da devreye kaliteli, doğru ışık ve açıyla çekilmiş fotoğraflar devreye giriyor. Bir fotoğrafçıdan yardım alabilir veya küçük bir araştırmayla doğru ürün fotoğraflarının nasıl çekildiğini öğrenebilirsiniz.

shutterstock_1324185140

2- Ürün İsmi

Mağazanızın olduğu pazaryeri sitesine ürün ismi olarak ürünün marka ve modelini yazıyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise müşterilerinizin ürününüzü hangi isimle arattığıdır. İnsanların bir ürünü hangi kelimelerle arattığını bilmek size SEO açısından faydalı olacaktır. Eğer satmak istediğiniz müşteri kitlesinin ürününüzü aratmak için kullandığı anahtar kelimeler sizin yazdığınız ürün isminde bulunmuyorsa müşteri kaybetme olasılığınız daha yüksek olacaktır. Doğru anahtar kelimeyi bulmanıza yardımcı olacak çeşitli websiteleri ve programlar mevcut. Bunların yanında kolayca ulaşabileceğiniz Google Ads’in Anahtar Kelime bulucusundan veya Google Trends’den faydalanabilirsiniz. Anahtar kelime seçerken arama hacmi yüksek, rekabet düzeyi düşük olan kelimeleri seçmeniz SEO açısından sizi önplana çıkartacaktır. Ayrıca ürün ismi yazarken ürün özellikleriyle detaylandırmanız da satışlarınızda etkili olacaktır.

3- Ürün Açıklaması

Ürün açıklaması yazarken ürünün özelliklerini detaylandırmanız ve ürüne dair farklılıkları belirtmeniz gerekir. Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleri önplana çıkarmalısınız. Ürünün hangi materyallerden yapıldığı, hangi özelliklere sahip olduğu, boyutları, rengi, teknik bilgileri gibi birçok şeyi maddeler halinde yazmalısınız. Özellikle teknik detayları yazarken herkesin anlayabileceği bir dil kullanmaya dikkat edin. Yazdığınız özelliklerin yukarıda belirttiğimiz ürün görselleriyle uyumlu olduğundan da emin olmalısınız. Olası geri iade ve şikayet gibi problemleri azaltmak için ürün açıklaması yazarken müşterilerinize karşı şeffaf olmaya özen gösterin.

 Sonuç olarak;

E-ticarette herkesin olduğu gibi sizin de temel amacınız satışlarınızı artırmak ve rakiplerinizin önüne geçmek olacaktır. Bunu yaparken alıcıların dikkatini çekmeli ve tercih edilir olmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz 3 temel noktayı doğru yapmanız satışlarınızı artırmakta büyük önem taşıyor.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »