Reklam kampanyası, hedef müşteri kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacak ücretli reklam çalışmalarıdır. Reklam kampanyalarının ana hedefi, dönüşümleri artırmaktır. Bir reklam kampanyasının başarısı; kanal, strateji ve taktik seçimine bağlıdır.

Bu yazımızda, reklam kampanyalarının önemine, amaçlarına ve hedeflediğiniz müşteri kitlesine nasıl ulaşabileceğinize dair bilgiler vereceğiz. 

Reklam kampanyaları neden önemlidir?

İşletmelerin büyümesine yardımcı olurlar. Reklam kampanyaları olmadan, potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi anlatamaz, hizmetlerinizi tanıtamaz, müşteri bulamaz ve erişiminizi genişletemezsiniz. Reklam kampanyaları, işletmeniz için en iyi stratejileri ve en etkili taktikleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Her yeni kampanya ile daha deneyimli olacak, hedef kitleniz hakkında değerli bilgiler edinecek ve en önemlisi iyileştirme yapmak için eksik yönlerinizi belirleyeceksiniz.

Hedefleri akıllıca belirlemeyi başarırsanız bunları yapmak mümkündür. Öyleyse, reklam kampanyaları yardımıyla ulaşabileceğiniz hedefleri keşfedelim.

Reklam Kampanyalarının Amaçları

İyi planlanmış bir reklam kampanyası ile çeşitli hedeflemeler yapabilirsiniz:

  • Yeni bir ürün tanıtmak
  • Yeni müşteriler kazanmak
  • Artan marka bilinirliği 
  • Benzersiz değer tekliflerinizi iletmek 
  • Kullanıcıları bir markayı değiştirmeye teşvik etmek
  • İlk satın almaya giden motive yolu açmak
  • Müşterileri şirketinize geri getirmek
  • Satışları artırmak
  • Marka bilinirliğini geliştirmek 

Artık harika bir reklam kampanyasıyla kaç kişiye ulaşabileceğinizi bildiğinize göre, başlamak için bazı fikirleri keşfetmenizin zamanı geldi!

Reklam Kampanyası Fikirleri ve Örnekleri

Sadece hayal gücünüzle sınırlısınız. Kampanyalarınız ne kadar yaratıcı olursa, potansiyel müşterilerinizi satışa çevirme olasılığı da o kadar yüksek olur. Bu bölümde, müşteri tabanınızı büyütmenin, satışları artırmanın ve müşterilerle uzun süreli ilişkiler kurmanın bazı kanıtlanmış yollarını paylaşacağız.

İndirim kuponları verin

Site ziyaretçileriniz sizden satın almadan önce uzun bir yol kat ediyor. Bu ziyaretçiler; sitenizi inceler, inceleme arar, rakiplerinizle fiyatları karşılaştırırlar. Bu dönüşüm yolunu kolayca kısaltabilirsiniz. Müşteri adaylarınızın e-posta adresleri karşılığında ilk alışverişlerinde indirim almasına izin verin. Bu hem sizin hem de müşteriniz için bir kazan-kazan olacaktır. Yeni müşteriler kazanacaksınız ve insanlar en sevdikleri ürünleri indirimli fiyattan satın alacak.

Yarışmalar düzenleyin

İnsanlar rekabet etmeyi, bir markayla etkileşime girmeyi ve özellikle de ücretsiz dağıtılan hediyeleri severler. Bu stratejiyi uygulamanın en kolay yolu Instagram’da bir yarışma düzenlemektir. Markanızın yarışma kampanyasını yaymanız, etkileşiminizi ve satışlarınızı arttırma şansınızı arttıracaktır.

2014’te Starbucks, insanların beyaz bardaklarını tasarlamalarına izin vermek için Beyaz Kupa Yarışması’nı başlattı. Sonuç olarak yarışma 3 haftada yaklaşık 4.000 katılımcı kazandı ve kazananın tasarımı sınırlı sayıda yeniden kullanılabilir beyaz bardak üzerine basıldı.

Özel teklifler sağlayın

Özel teklifler derken, satışları artırmanıza yardımcı olacak ve zaman sınırı olan indirimlerden bahsediyoruz. Müşterilerinize en sevdikleri ürünleri ya da sitenizdeki herhangi bir ürünü indirimli fiyattan satın almalarını önerebilir ya da ücretsiz kargo imkanı sağlayabilirsiniz. Tereddüt eden ziyaretçiler için bu son hamle olacaktır.

Tatil kampanyaları yürütün

Her pazarlamacı tatillerden en iyi şekilde yararlanmalıdır. Bu süre zarfında insanlar arkadaşları ve aileleri için hediyeler ararlar ve biraz para harcamaya hazır olurlar. Onlara indirim sağlarsanız, satış hacminizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

İçeriğe dayalı reklamcılığı kullanın

Bu reklam türü, pazarlamacıların doğru kişiler için alakalı kampanyalar oluşturmasına olanak tanır. Örneğin; bir spor giyim üreticisi, spora ayrılmış bloglara reklam vererek satışlarını artırabilir. Google AdSense’in yardımıyla içeriğe dayalı reklamlar oluşturabilirsiniz.

Influencer ortaklığı

Influencer işbirliği, yeni müşteriler getirir ve marka otoritenizi artırmanıza yardımcı olur. Sektörünüzdeki büyük ve mikro kanaat önderlerini bulun. Bu kanaat önderlerinin güvenilir olması önemli bir faktör. Onlara ürünlerinizin faydalarını anlatın ve onlardan ürünlerinizi deneyimlemelerini isteyin. Sonunda influencerların ürünlerinizi hedef kitleleriyle paylaşmalarını sağlayın. Bugün hemen hemen her markanın elçileri var ve yeni pazarlara açılmak için ünlülerle işbirliği yapıyorlar.

Reklam Kampanyası Nedir?

Reklam kampanyası, ürün veya hizmetlerinizi tıklanma yada gösterim başına belirli bir ücret ödeyerek pazarlama aracıdır.

Reklam Kampanyasının Amacı Nedir?

Reklam kampanyalarının temel amacı amacı ürün ve hizmetleri hedef kitleye duyurmak, marka bilinirliğini arttırmak, web sitesine ziyaretçi çekerek satışa dönüştürmektir.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022