blog91

E-Ticarette sürekliliği sağlamak istiyorsanız eğer yapacağınız en iyi pazarlama hamlesi sadık müşteri kitlesi oluşturmaktır. Bunu sağlamak içinde kampanyalar, indirimler yapabilir veya müşterilerine küçük hediyeler gönderebilirsiniz. Bu hem müşteri için hem de sizin için oldukça iyidir. Çünkü hem müşteriniz memnun olurken yaşadığı bu memnuniyeti çevresiyle paylaşmasıyla sizin içinde oldukça etkili olacaktır. Bu sayede sizi iyi bir şekilde duymuş olacaklardır. Sizde bu fırsattan yararlanmış olacaksınız.

Müşterilerden gelen olumlu ve olumsuz her türlü eleştiriye açık olun ve gelen fikirleri de değerlendirin. Bu sayede müşterileriniz fikirlerine önem verdiğinizi düşünecek ve kendilerini önemli hissedeceklerdir. Ayrıca sitenizde kendi fikirlerini de buldukları için çevresine önerme ve reklamda yapmalarını sağlamış olacaksınız. Zaten insanlar değer gördükleri yerde bulunmak isteyecekleri için sizde bu ortamı onlara hissettirmelisiniz.

E-ticarette sadık müşterilerinize karşı yapılan hatalar firmanızın başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan bu hataları da müşterileriniz kolay affetmeyeceği için onları kaybedersiniz.

Sadık Müşterilerinizi Kaybetmenize Neden Olan Hatalar Nelerdir?

Ürün ve Kargo Gönderimi

Müşterilerin internetten alışveriş yaparken en çok dikkat ettikleri konulardan biri kargo sürecidir. Müşteriler kargolarını hızlı bir şekilde almak isterler. Hızlı gönderim veya aynı gün kargo seçeneklerini e-ticaret firmanızda sağlamalısınız. Müşterileriniz kargo sürecinin 1 ile 3 gün içerisinde teslim almak için beklemektedirler. Bu süreyi geçtiğiniz zaman müşterileriniz memnun olmayacaklardır. Yani kargo sürecinin yavaş olması sadık müşteri kitlenize zarar vermektedir.

Ürün Paketleme

Müşterinize kargoyu gönderirken eğer ürün paketlemesinin kötü olması da sadık müşteri kitlenize zarar verecek bir durumdur. Müşterilerinizin gönderilen üründen önce gördüğü ilk olarak paketleme olduğu için ilk izlenim çok oldukça önemlidir. Bu yüzden paketlemenin özensiz, eziklerin olması ve yırtılması müşterinize sunduğunuz kalitenizi düşürmektedir. Bu durumda sadık müşterinizi kaybetmenize neden olacaktır.

Yanlış Gönderim

Bir diğer hata da gönderilen kargonun yanlış olmasıdır. Gönderilen ürünün yanlış olması hem firmanıza olan güvenin zedelenmesine hem de sadık müşterilerinize zarar vermektedir. Kargo işlemlerinde doğru ürünün gönderildiğinden emin olmalısınız.

Siparişlerinizin takipleri doğru bir şekilde yapmalısınız. Kargo işleminde müşterilerinize doğru ürünün gittiğine emin olmanız oldukça önemlidir. Aksi takdir de hem firmanıza hem de sadık müşteri kitlenize zarar vermiş olursunuz.

Teslimat Bilgileri

Müşteriler internetten alışveriş yaptıkları zaman sipariş durumunu takip etmek isterler. Bu bilgilerin olmaması da hatalardan birisidir. Müşterilerinizin siparişlerinin durumları hakkında bilgileri edinmelerini sağlamalı ayrıca ek olarak da SMS ile de müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

İletişim

Sadık müşteriler için en önemlisi firmanızla kuracağı iletişimdir. Çünkü müşteriler hem satış öncesi hem de satış sonrasında firmanızla kolaylıkla iletişime geçmek isterler. Eğer müşteriler firmanızla iletişime geçmek için çok uğraşıyorsa, onları bekletiyor veya bu süreci zor bir halde olması sadık müşterilerinizi kaybetmenize neden olmaktadır.

Hata

Sadık müşteri kitlenizi kaybetmenize neden olacak hatalardan biride firmanızdan kaynaklanan hatayı kabul etmemek ve müşterinin sorununu çözmemek olacaktır. Müşterinizi suçlamanız, sorunu başkasına yüklemen ve müşterinize çözüm önerisi sunamamanız firmanızın kalitesinin düşmesine neden olacaktır.

Kalitenizi artırmak için yaptığınız hatayı kabul etmelisiniz. Müşterilerinize çözüm önerileri sunmalısınız. Hatta hata sizden kaynaklanma bile müşterilerinize çözüm önerileri bulabilirsiniz. Böylelikle sadık müşteri kitleniz de artma olacaktır. Mutsuz olan müşterilerinizi bile sadık müşteriniz halin getirebilirsiniz.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022