Bir Fatura İle Başlayın.

Start-Up Nedir, Nasıl Kurulur?

Start-Up Ne Demek? StartUp nedir

Kişilerin ihtiyaçları değiştikçe, o gereksinimlere üretilecek çözümler de tükenmez. Bu nedenle start-up fikirleri asla bitmez. Peki startup ne demek? Girişimcilik projeleri ile benzemesine rağmen temelde birkaç noktada ayrılır. Kısaca startup şirketler yüksek büyüme potansiyeli olsa da benzersiz projeleri faaliyete geçirmek için kurulmuş şirketlerdir.

Sözü fazla uzatmadan sektörü fark etmeksizin mevcut bir problemi denenmişi denemeden, yeni bir yaklaşımla çözebilecek fikirleriniz varsa bir startup şirketi kurmanın zamanı gelmiş olabilir. O zaman ilk önce start-up şirket nedir bütün detaylarıyla ele alarak ardından startup şirket nasıl kurulur, burada hangi şirket türünün daha avantajlı olduğuna geçebiliriz.

Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de giderek artan iş modelidir. Sektördeki veya pazardaki önemli bir ihtiyacı benzerlerinden farklı şekilde gideren ürün, servis, hizmet ve her türlü geliştirmenin karşılığı startup kavramına uygundur. Aynı zamanda piyasadaki ürün veya hizmetlerin önemli eksikliklerini gideren ve gidereceğini öngören girişimler de konusu olabilir.

Günümüzde çevremizde gördüğümüz pek çok marka 2010’ların başında Silikon Vadisi’nde ortaya çıkarak devleşti. Bu yüzden böyle girişimleri yenilikçi, sorun çözme odaklı ve en önemlisi her zaman risk barındıran projeler olarak tanımlayabiliriz. Start-up şirketlerini, diğer şirketlerden ayıran en dikkat çekici noktalar sürekli gelişmeye odaklanan, dinamik ve esnek bir yapıya sahip olmalarıdır.

Bu projelerdede her zaman sermayeye, yatırıma ve alınan riskleri göğüslemeye ihtiyaç vardır. Bununla birlikte startup şirketlerinin çoğunlukla teknoloji tabanlı projelerde yer aldığı daha sık görülse de sosyal konular ve faydalı olabilecek herhangi özgün bir girişim de olabilir.

Peki StartUp ve Girişimcilik Farkı Nedir?

Her projes elbette, boyutu ne olursa olsun bir girişimdir. Ancak onları diğer ticari girişimlerden ayıran en önemli şey özgün ve yaratıcı olmalarıdır. Startup şirketlerinde de amaç gelir elde etmek olabilir, fakat kar ikinci planda kalır. Girişimcilikte denenmişi denemek, var olan bir markayı satmak, franchising ve benzeri işler yapılabilir. Diğerinde ise benzeri olmayan büyük markalar yaratabilirsiniz.

StartUp Hukuku Nedir?

Startup’ta girişimci, sıfırdan bir fikir ile yola çıkıp şirket kurarak işlerini yürütmeye başlar. Yeterli yatırım alınabilirse uygulamaya başarıyla geçebilir. Ancak burada yeni fikrin korunması, girişimci-yatırımcı ilişkileri, şirketin nasıl kurulması gerektiği gibi konular gündeme gelir.

Dolayısıyla şirketler hukuku; bilişim hukuku, fikri mülkiyet hakları ve girişimin faaliyet alanına göre değişen pek çok hukuki kavramın birleşmesinden oluşan yepyeni bir hukuki alandır. Buna ek olarak marka yaratma, marka tescili, patent ve faydalı model belgesi alma gibi süreçler de bu hukukun korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle aşağıdaki içerikler ilginizi çekebilir:

Startup için Kaynaklar Neler?

Yatırımcı bulmak, bu projelerin en önemli hedeflerinden biri arasındadır. Kaynaklar banka kredilerinden, girişimci desteklerine, melek yatırımcılardan arkadaşlar ve aileye kadar her şey olabilir. Startup yatırımları yapan birçok üniversitenin yanında devlet tarafından desteklenen KOSGEB ve TÜBİTAK var. KOSGEB hem iş kurma desteği hem de iş geliştirme desteği sunarken AR-GE İnovasyon Destek Programı da veriyor. Aynı zamanda devlet iş kurmak isteyen gençlere vergi istisnası ve prim desteği de sunuyor.

Bunun yanında teknokent vergi avantajlarını da unutmamak gerek. Teknokentlerde şirket kuran ve ofis açan girişimciler, kurumlar ve gelir vergisi avantajlarının yanı sıra KDV’den muaf olma şansından faydalanabilir. KOSGEB ve devlet teşvikleri hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki içeriklere göz atabilirsiniz:

Start-Up Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Kaynak bulma aşamasında ne tür yatırımların yapılabildiğini ve var olan kaynakları değerlendirmenizde fayda var. Arkadaş-aile yardımları olmuyorsa bootstrapping de denilen kendi kendine kaynak sağlama, kitle fonlaması, kuluçka merkezleri, melek yatırımcılar, girişim sermayesi fonları gibi seçenekler mevcuttur. Araştırma yaptığınız zaman küçükten büyüğe doğru sıralamak gerekirse tohum yatırım, seri A, B, C, D, E, F, G ve halka arzlar gibi birçok yatırım çeşidi görebilirsiniz. Bu kavramların arasında kaybolmak yerine, bunların sizi bir yerde beklemediğini anlamanız çok daha değerlidir. Dolayısıyla bizzat bulmanız gerekeceği için aşağıdaki önerileri uygulamaya çalışabilirsiniz:

  1. Girişimcilik, iş dünyası ekosistemlerinde var olmaya çalışarak iş fikrinize uygun yeni kişilerle tanışın.
  2. Dünyanın ve ülkenin pek çok tarafındaki girişimcilik etkinliklerine katılın.
  3. Çeşitli online platformlarda varlık gösterin.
  4. Bulduğunuz fikir çok değerlidir, yatırımcı olur umuduyla hemen paylaşmayın.

Start-Up Kurmak için Gerekenler Nelerdir?

Gördüğünüz eksikliği gideren veya inovatif bir yeniliğe dair fikirleri hayata nasıl geçirmeniz gerektiğiyle ilgili kesin bir yol yok. Ama sistemli ve planlı ilerlemek her zaman fayda sağlayacaktır. Yine de projenizin nasıl ilerleyeceğini anlatan bir yol haritası mutlaka olmalı. O halde aşağıdaki gibi bir iş akışı oluşturabilirsiniz:
  • Projeyi en ince ayrıntısına kadar anlatan iş planı hazırlayın
Bulduğunuz fikrin hangi ihtiyaçları gidereceğini ve neden önemli olduğunu anlatan detaylı bir iş planı hazırlamak hem yatırıcımlara hem de başvuracağınız desteklere iyi bir hazırlık sağlar. İş planınız; hedef kitle, rekabet durumu, ürün/hizmetin tanımı, pazarlama planı, satış öngörüleri, proje için gereken finansman bilgisi gibi başlıklara iyi yanıt veriyor olmalıdır.
  • Şirket kurun

Projenizin yasal haklara sahip olması, yatırımcılara kurumsal gözükmek ve ekip arkadaşlarınızla hakkaniyetli şekilde yol almak için şirket kurmanız gerekir. Şahıs ve sermaye şirketi fark etmeksizin herhangi bir şirket türünde başlangıç yapabilirsiniz.

Ancak çevrenizde gördüğünüz pek çok startup gibi anonim şirket kurmak sermayenizi büyütme, pay sahiplerini artırma, gelecekte unicorn bir şirket olabilme, halka arz gibi menkul kıymetler çıkarabilme yönlerinden en avantajlı tercih olabilir. Yine de ilk başta şartlar uygun değilse şahıs veya limited ile başlayıp işletmenizi anonim şirkete, tür değişikliği ile daha sonra dönüştürebilirsiniz. Aşağıdaki içerikleri okuyarak nasıl şirket kurmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz:

  • Ekip kurun
Ürün veya hizmetiniz bir ekip ortamı gerektiriyorsa az ve öz kişileri belirleyin. Projeniz başlangıçta yalnızca sizinle de yeterli şartları sağlayabilir.
  • Pazarlama yapın
Gerektiğinde bir katalog bazen de lansman görevi görecek web sitesi hazırlamanız önemlidir. Hem online hem de fiziksel reklam kanallarını belirleyerek ilerleyin. Hedef kitlenize uygun dijital kanallarda varlık gösterebilirsiniz.

Türkiye’de KolayİK, Getir; dünyada Uber, Facebook gibi markalar startup fikirlerinden buralara kadar büyük yollar aldı. Elbette bu noktada yatırım bulmak büyümek ve markalaşmak adına büyük önem taşıyor. Siz de startup şirketinizi kurup fikrinizi tüm dünyaya kabul ettirebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: