4

Taksitli alışveriş seçeneğinin, bugün hayatlarımızdaki yeri yadsınamaz. Doğru kullanmasını bilen için alışverişleri kolaylaştıran bu ödeme yönteminin geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Keşfinden bu yana milyonlarca insanın tercih ettiği taksitli alışverişin tarihine göz attık. Hazırsanız bu sevilen alışveriş türünün geçmişinde hızlandırılmış bir tura çıkalım.

19. yüzyıl

Daha eski dönemlerde benzer çeşitli yöntemler denense de gerçek anlamda taksitli alışveriş seçeneğiyle tanışmamız 19. yüzyıla dayanıyor. Günümüz alışverişlerinin olmazsa olmaz öğelerinden biri haline gelen bu ödeme yöntemi, ilk kez 1856 yılında hayatlarımıza girdi. Bugün ise hayatlarımızdaki yeri bir hayli değerli.

İlk kampanya

Taksitli satışların hayatlarımıza girmesi oldukça tanıdık bir olay ile gerçekleşti. Dönemin önde gelen markalarından biri, ürettiği ürünlerin satışını artırmak için bir taksit kampanyası başlattı. Böylece insanlık olarak taksit temelli kampanyalarla da ilk kez tanışmış olduk. Bugün, taksitlendirme üzerinden yapılan benzer kampanyalara sıklıkla denk geliyoruz.

Dikiş makinesi

5

Bugün binlerce ürünü taksitli bir şekilde satın almak mümkün. Bu ödeme türünün ortaya çıkışı ise tek ürünle gerçekleşti: Dikiş makinesi. Zamanla taksitli satışlar yaygınlaşırken, dikiş makinelerinin kullanımı ise bir hayli azaldı.

Zirveye merhaba

Dikiş makinesi firmasının, başlattığı taksitli satış kampanyası hemen etkisini gösterdi. Firma bu sayede oldukça kısa bir süre içinde, evde kullanılan dikiş makinesi alanında Amerika’nın en büyük üreticisi haline geldi. Bugün çok sayıda işletme taksitli ödeme seçeneğini kullanarak satışlarına ve gelirlerine katkı sağlıyor.

Kredi kartı ile tanışmamız

6

Günümüzde taksitli alışverişleri, ağırlıklı olarak kredi kartları üzerinden yapıyoruz. Bu kartların hayatlarımıza girmesi ise 1924 yılına denk geliyor. İlk kez benzin satın alımlarında kullanılan kredi kartları, artık modern ekonominin olmazsa olmazlarından.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022