Bir Fatura İle Başlayın.

Ticaret Sicil Tasdiknamesi Almak için Gerekenler

ticaret sicil tasdiknamesi nedir, Ticaret Sicil Tasdiknamesi Almak için Gerekenler
İşletmenizin ticari faaliyetleri devam ettikçe yetkili mercilere çeşitli belgeler sunmanız sıklıkla gerekebilir. Bu belgelerden biri de ticaret sicil tasdiknamesi. Şirketiniz açıldığı günden itibaren ticaret siciline kayıt belgesi, sicil gazetesi ilanı, oda kayıt, faaliyet belgesi, vergi levhası alma gibi belge başvurularıyla uğraşmışken sicil tasdiknamesi de nereden çıktı? diyebilirsiniz. Aslında pek fazla istenmeyen bu belge nadir durumlarda talep edilir. Peki ticaret sicil tasdiknamesi nereden, nasıl alınır ve diğer tüm detaylar yazının devamında.

Ticaret sicil yönetmeliği 16. madde sicil tasdiknamesini; bir ticari işletme ve ticari unvanın sicile tescil edildiği zaman verilen onaylı belge şeklinde tanımlar. Ticaret sicil belgesi ile sıkça karıştırılan sicil tasdiknamesi, belirli bir tarihteki sicil kaydının doğruluğunu teyit eden resmi evraktır. İşletmenin ticari faaliyetlerinin güvenli ve yasal şekilde yürüdüğüne dair kanıt sunabilir. Şirketin, kontrol edilmesi istenen tarih aralığındaki durumunu öğrenmek amacıyla istenir.

Banka kredisi alma, işyeri ruhsatı çıkarma, gümrük işlemleri, dış ticaret, ticari davalar, ortaklık kurma ve devri gibi işlemlerde görülmesi talep edilebilir. Özellikle belirli bir tarihte şirketin ortaklık yapısını, faaliyet alanını ve yetkililerini öğrenmek amacıyla yaygın kullanılır. Sicil tasdiknamesi; şirketin MERSİS numarası, ticaret unvanı, gerçek kişi ise adı-soyadı, kimlik numarası, merkez ve varsa şube adresleri, faaliyet alanı, sermayesi, belgenin düzenlenme tarihinde işletmeyi temsile yetkisi olan kişi-kişilerin adları, tescil müdürlüğü bilgileri, müdür-müdür yardımcısı ismi gibi bilgileri içerir.

Ticaret Sicil Tasdiknamesi Nereden Alınır?

Ticaret sicil tasdiknamesi ATO dahil pek çok ticaret odasının MERSİS’e entegre olması sayesinde online olarak alınabilir. MERSİS’e kayıtlı tüm işletmeler bu platformdan alabilirken ticaret sicil müdürlüklerinden de çıkarılabilir. Buna ek olarak ticaret sicil tasdiknamesi e-Devlet Kapısı üzerindeki bağlantıya tıklanarak da alınabilir.

Ticaret Sicil Tasdiknamesi Nasıl Alınır?

MERSİS hesabınıza MERSİS kullanıcı adı-şifre, e-Devlet bilgileri ve e-imza aracılığıyla giriş yaptıktan sonra panel üzerindeki “Belge Başvuruları” sekmesine tıklayın. Talep edecek şirket/kooperatif/işletme’yi seçin. Talep edeceğiniz belge ve gerekçesini yazarak kaydedin. Ardından başvuru özeti kısmına gelerek “Belge Ödeme İşlemleri”nden tasdikname ücretini kredi kartı/banka kartı ile sanal pos ödeme ile yapabilirsiniz.

Son olarak ticaret sicil müdürlüğü onayına düşen başvurunuz incelenir. Müdürlüğün elektronik imzası ile onaylanan tasdiknameyi “Belge Başvuruları” alanından bilgisayarınıza indirebilir ve gerekli yerlere gönderebilirsiniz. Belge, müdürlüğün elektronik imzası ile imzalandığından belgenin aslı yerine geçer ve yeniden onaylatmaya gerek yoktur.

İşletmenizin ihtiyaç duyabileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu diğer faydalı bağlantılar:
BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: