Trendyol komisyon kesintisi, mağaza sahiplerinden ürün kategorisine göre Trendyol’un aldığı pazaryeri bedeline verilen isimdir. Trendyol, mağazalara sağladığı pazaryeri hizmeti ile uygun bir komisyon bedeli karşılığında satış anlaşması yapar. Bu anlaşmaya göre Trendyol üzerinden satış yapmak isteyen işletmelerden %5 ila %30 arasında bir komisyon bedeli kesilir. Bu komisyon bedeli, Trendyol’un online pazaryeri sağlamada satıcılara sunduğu hizmetlerinde kullanılacak çeşitli maliyetler için satıcılardan yaptığı bir kesinti olarak faturaya yansır.

Trendyol komisyon oranları, pazaryeri platformu üzerinden satışı yapılacak ürünün kategorisi baz alınarak hesaplanır. Trendyol’da yer alan ürünlerin kategorilere göre sınıflandırıldığında kesilmesi gereken komisyon oranları, her ürün kategorisi için farklılık gösterir ve her yıl bu oranlar güncellenir. Trendyol, alışverişi tamamlanan her sipariş için işlemden sonra sözleşmede yazan süreç içerisinde komisyon kesintisini yapar ve bu kesintiden sonra da işletmelerin ödemelerini gerçekleştirir. Trendyol’a satıcı başvuru formu ile yapılan online işletme oluşturma talebi başvurusundan sonraki süreç içerisinde yapılacak tüm satışlarda kesintiler bu şekilde işler.

Trendyol Komisyon Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trendyol komisyon hesaplama konusunda sitede ürün bazında açılacak olan her kategoriye göre farklı komisyon miktarı tahsil edilir. Trendyol’da mağaza açma ücreti olmasa da ürün başına yapılan belli bir kesinti miktarı vardır. Bu kesinti, satış yapıldıktan bir süre sonra faturalandırma işlemi sürecinde satıcılara yansıtılır. Trendyol komisyon hesaplama aracı, satışı yapılan ürünlerden alınacak komisyon oranının hesaplanması konusunda pratik bir araçtır. Komisyon hesaplaması yapılırken tüm kategorilerdeki ürün grupları dahil edilerek Trendyol tarafından belirli bir standart ortaya konulur.

Trendyol Komisyon Oranları

Trendyol komisyon oranları, her ürünün kategorisine bakılarak farklı bir komisyon fiyatlandırması ile belirlenir. Buna ek olarak satıcıları online pazaryeri başvurusuna teşvik etmek için Trendyol, başvuruda bulunulan günden itibaren 7 gün sonra satışa başlayan satıcılardan 1 ay boyunca %40, 8 ila 15 gün içerisinde satışa başlayan satıcılardan ise %30 özel komisyon indirimi uygular. Trendyol, her ürün kategorisi için farklı komisyon fiyatlandırması yaparken bu ürünlerin satıcılara gelişi ve diğer maliyetlerini de göz önüne alarak ortalama bir standart belirler. Trendyol’da satılan ürünlerden yapılan kesintilere KDV de dahildir ve bu kesintiler 30 ile 45 gün içerisinde satış gelirlerine yansır.

Buna göre Trendyol içerisinde bulunan kategorilerde;

  • Giyim için kesilen ortalama komisyon bedeli %17-%20 
  • Aksesuar için kesilen ortalama komisyon bedeli %5-%25
  • Çocuk ürünleri kategorisi için kesilen ortalama komisyon bedeli %8-%18
  • Ev ve yaşam ürünleri için kesilen ortalama komisyon bedeli %5-%23
  • Elektronik için kesilen ortalama komisyon bedeli %6-%25
  • Süpermarket alışverişi malzemeleri için kesilen ortalama komisyon bedeli %12-%15
  • Spor Ürünleri için kesilen ortalama komisyon bedeli %8-%10
  • Kozmetik ve Kişisel Bakım için kesilen ortalama komisyon bedeli %5-%17 

oranı üzerinden hesaplanır.

Trendyol Komisyon Nedir?

Trendyol komisyon, Trendyol’un satıcılara sunduğu pazaryeri hizmetinden faydalanmaları konusunda her kategoriden yaptığı ürün bazında kesintiye denir.

Trendyol Komisyon Oranı Nedir?

Trendyol komisyon oranı, Trendyol’un her ürün başına aldığı komisyon miktarına verilen %5 ve %30 arasındaki orana denir.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022