Bir Fatura İle Başlayın.

Kar Marjını Etkileyen Trendyol Komisyonu Nedir?

Kar Marjını Etkileyen Trendyol Komisyonu Nedir

E-ticaret sektöründe önemli bir pazar payına sahip Trendyol pazaryeri ürünlerinizin daha çabuk görülmesine ve hızlı şekilde satışa başlamanıza imkan tanıyan platformlardan biridir. Ancak her e-ticaret pazaryerinde olduğu gibi belli provizyon kesintileri gerçekleşir. Tahsil edilen bu tutarlara Trendyol komisyonu veya trendyol komisyon ücreti adı verilir. Dolayısıyla yeni mağaza açmış satıcılar için “Trendyol komisyon oranı nedir?” ve “Trendyol satıcı komisyonu nedir?” gibi noktaları anlamak doğru muhasebe kaydı tutmak açısından oldukça önemlidir.

Trendyol satıcı komisyonları, platformun mağazanıza sağladığı hizmetler karşılığında aldığı bedeller olarak tanımlanabilir. Trendyol komisyonu belirli ürün grupları ve kategorilere göre farklı alınan ücretlerdir. Trendyol satıcı komisyon oranları yıllık bazda belirlenmek ile birlikte Trendyol komisyon oranları güncel olarak paylaşılır. Bazı durumlarda ise Trendyol komisyon desteği sunan platform çok daha düşük ücretler ödemenize olanak sağlanabilir. Yazının devamında tüm kategorilerdeki Trendyol komisyon oranları 2023 yılı güncel bilgilerini detaylı öğrenebilir, “Trendyol komisyon hesaplama nasıl yapılır?”, “Trendyol komisyon oranı nasıl düşer?” gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

“Trendyol yüzde kaç alıyor?” hangi pazaryerinde satış yapacağını belirlemek isteyen kullanıcılar tarafından sıklıkla araştırılan konuların başında gelir. Trendyol pazaryerinde yalnızca tamamlanmış satışlardan komisyon ödemesi yapılır. Trendyol komisyon oranları 2022, 2021 gibi yıllara göre değişiklik de gösterebilir. Ancak Trendyol yüzde kaç komisyon alıyor olduğunu rahatlıkla hesaplayabilir, giderlerinizi ona göre faturalandırabilirsiniz.

Bununla birlikte “Trendyol komisyonuna kargo dahil mi?”, “Trendyol komisyon oranları KDV dahil mi?” gibi sorular da merak uyandıran diğer sorular arasındadır. Trendyol komisyonuna kargo ücretleri ve KDV tutarları dahil değildir. Ekstra KDV farkını ödeme gerektirmez. Kargo ücretleri ise ayrı hesaplanır. Trendyol komisyonu %3-25 aralığında değişerek satışını yaptığınız ürün kategorilerine göre farklılık gösterir. Trendyol komisyon oranları 2024 yılındaki kategori bazlı dağılımı aşağıdaki gibidir:

2024 trendyol komisyon oranları

Örneğin Trendyol satıcı komisyon oranları mobilya grubuna giren bir ürün için ev ve yaşam kategorisindeki yüzdelik orana bakılır. Aynı şekilde Trendyol komisyon oranları oto aksesuar, kitap gibi ürünler de ev ve yaşam kategorisine girer. Bu Trendyol pazaryeri komisyon oranlarına ek olarak Trendyol, Influencer işbirlikleri için Trendyol Influencer komisyonu da belirlemiştir. Ayrıca yemek siparişlerinin başlamasıyla Trendyol restoran yemek komisyon oranları da hesaplanmıştır. Bununla birlikte işlenmemiş altın için Trendyol komisyon oranı sadece %5’tir.

Trendyol Komisyon Oranları Nasıl Hesaplanır?

Trendyol komisyon hesaplama işlemini hangi kategoride satış yapıyorsanız o kategorinin oranına bakarak pratik şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Trendyol hesaplama aracı ya da Trendyol hesaplama formülünü kullanabilirsiniz. Trendyol Komisyon Ücreti = KDV Dahil Satış Fiyatı × Komisyon Oranı formülüne göre Trendyol komisyon oranı hesaplamak için satılan ürünün KDV dahil fiyatı ve komisyon oranını çarpmak yeterlidir. Trendyol satış komisyonu 2023 ve diğer tüm yıllara göre bu şekilde hesaplanır. Örneğin satış fiyatı 100 TL olan bir çantanın Trendyol komisyon oranı aksesuar kategorisinde yer aldığından %20’dir. 1 adet çantanın satışının gerçekleşmesi ile tarafınıza yansıtılacak olan Trendyol komisyonu hesaplama işlemi sonucunda 100 × %20 = 20 TL olur.

Trendyol Komisyon Oranı Nasıl Düşer?

Belirli koşulları sağlamanız dahilinde Trendyol komisyonu azaltma fırsatı yakalayabilirsiniz. Komisyon oranlarına uygulanan indirimler tüm ürünler için geçerlidir. Trendyol komisyonu desteği belirli şartları sağlayan satıcılara ve girişimci kadınlara platform tarafından sunulur. Trendyol komisyon indirimi başvuru tarihinden itibaren 3 gün içerisinde satışa başlayan mağazalara 1 ay süre ile ilgili kategorinin Trendyol komisyonu üzerinden %40, 4-7 gün sonra başlayanlara 1 ay %30, 8-15 gün aralığında ise 1 ay boyunca %10 indirim yapılır. Böylelikle giyim kategorisindeki bir ürünün % 20 olan komisyon oranına %40-10 arası Trendyol komisyon indirimi yapıldığında bu oran %18-12 aralığına düşebilir. Bu nedenle Trendyol satıcı komisyon indirimi uygulamasından yararlanmak için başvurunuzun ardından belge giriş süreçlerinizi hemen gerçekleştirmeniz ve ürünlerinizi sisteme hızlı yükledikten sonra onaylanmasıyla platformda görünür olmanız çok önemlidir.

Trendyol Kadın Girişimci Komisyon Oranı

Trendyol satıcı komisyon oranları Trendyol’un kadın girişimcilere sunduğu diğer özel bir destek olan Trendyol Güçlü Kadınlar Programı sayesinde oldukça düşük meblağlara inebilir. Bu Trendyol komisyon satıcı indirimi ile alınan Trendyol kadın girişimci komisyon oranları %80 indirilir. Hangi kategorilerde satış yapılıyorsa komisyon oranları üzerinden %80 indirim yapılır. Trendyol Güçlü Kadınlar Programı’ndan kendi adına şahıs şirketi bulunan ve en az %50 hisseye sahip kadın kobilerin yanı sıra kadın kooperatifleri de faydalanabilir. Trendyol Kadın Girişimci Programı ile elde edebileceğiniz diğer avantajlar bu şekildedir:

  • Tüm kategorilerde 14 gün, altın ise 0 gün vade imkanı sunulur.
  • Hem Trendyol uygulama hem de web sitesi üzerinden reklam desteği alabilirsiniz.
  • Fiyat ve stok işlemlerini kolaylaştıran entegrasyon desteği alırsınız.
  • Tüm dijital ve sosyal medya kanallarından influencer işbirliği alma imkanına sahip olursunuz.
  • E-ticaret adaptasyonunu hızlandıran özel eğitim içeriklerinden faydalanabilirsiniz.
  • Çek karnesi, eft-havale, personel ödemesi gibi kalemlerin ücretsiz sunulduğu Banka kampanya paketi desteği alabilirsiniz.

Trendyol Komisyonu Nasıl Ödenir?

Trendyol siparişlerinizi onaylayıp tamamlamanızın ardından Trendyol komisyon ücreti haftalık olarak tahsil edilir. Yani siparişleriniz müşterilerinize teslim edildikten sonra kesilen ilk komisyon faturasına yansıtılır. Trendyol 7 günlük periyotlar ile komisyon faturası düzenler. Trendyol komisyon faturaları her ay düzenli olarak 7, 14, 21, 28, 30 ve 31. günlerde komisyon tutarlarını satıcı faturalarına dahil eder. KDV dahil olarak hesaplandığından fark ödemesi gerektirmez. Eğer siparişleriniz iade edilirse, iade onaylarını gerçekleştirdikten sonra alınan Trendyol satıcı komisyonları ekstra iade komisyon faturası düzenlemenize ihtiyaç duyulmadan hesabınıza geçirilir. Trendyol komisyon faturası muhasebe kaydı tutmanızı kolaylaştırdığı gibi, kar marjlarını hesaplamanız açısından da önemlidir.

Trendyol satıcısı olmak, mağaza açmak gibi tüm süreçlerde hiçbir ücret talep edilmemekle beraber Trendyol kargo komisyonu, temin edilemeyen ürünlerde ceza ve Trendyol komisyonu kalemlerinde ücret talep eder. Türkiye’nin en büyük pazaryeri platformu konumuna gelen Trendyol’da mağaza açarak ürünlerinizi oldukça kısa sürede hedef kitleniz ile buluşturabilir, hemen satışa başlayabilirsiniz. GİB onaylı özel entegratör BirFatura Trendyol entegrasyonu sayesinde Trendyol pazaryeri mağaza veya mağazalarınızın e-faturalandırma, sipariş yönetimi, kargo fişlerini yazdırma,  fatura ve gelir-gider takibi, otomatik SMS gönderimi, raporlama gibi işlemlerinizi tek bir panelden kontrol etme kolaylığına sahip olabilir, Trendyol pazaryeri mutabakatlarımız aracılığıyla komisyon takibini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: