Bir Fatura İle Başlayın.

Trendyol Reklam Mutlaka Vermeli mi?

Trendyol Reklam Stratejilerini Nasıl Belirlemeli

e-Ticarette marka bilinirliği ve satın alma oranlarını artırmanın kaçınılmaz unsuru hiç kuşkusuz ki dijital reklamlar. Bu durumun Trendyol pazar yerindeki mağazanız için de geçerli olması, doğru Trendyol reklam stratejileri oluşturmayı önemli kılar. Nitekim platformda şu anda hem işletme hem de bireysel olarak 2 milyonu aşan mağaza olması, rekabetin her geçen gün artması mağaza ve ürünlerinizi öne çıkaran Trendyol reklamlarını etkili kullanmayı gerektirebilir.

Mağaza puanları, operasyon kalitesi gibi faktörleri artırdıkça daha görünür olsanız bile rakipleriniz ile yarışabilmek adına olanaklarınız ölçüsünde reklamlara bir miktar bütçe ayırmanın getirisi mutlaka olacaktır. Ayrıca Trendyol reklam fiyatlarında uygun seçenekler sunmakla birlikte alt-üst limitler arasındaki dilediğiniz tutarı seçmeye imkan tanır. Öyleyse Trendyol’a reklam vermeye nereden başlamanız gerektiğini, reklam bütçesini nasıl etkili şekilde kullanabileceğinizi, Trendyol reklam ücretleri ne kadar gibi soruların yanıtlarını yazının devamında bulabilirsiniz. O zaman ilk önce platformdaki reklam modelleri nelerdir, ona bakalım:

Trendyol’a reklam vermek istediğinizde bunu hem site içi hem de dışında yapabilirsiniz. Platformdaki reklam yönetimi bölümünde 3 alternatif karşınıza çıkar: Trendyol içi reklamlar, Influencer/Fenomen reklamları ve Facebook/Instagram reklamları. Trendyol içi reklamlarla belirlediğiniz ürünlerin veya mağazanızın site içerisinde daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Gelişmiş Trendyol reklam algoritması en yüksek reklam getirisine odaklanmıştır. Trendyol, web sitesi ve mobil uygulamaya giren müşterilere reklamlarınızı gösterir. Ziyaretçilerin satın alma alışkanlıkları, arama terimleri, ilgi alanlarının algoritma tarafından öğrenilmesi sebebiyle satın alma olasılığı yüksek hedef kitleye öncelikli olarak gösterilir. Her 3 modelde de, reklamınız ürünlerinizle ilgilenen, satın alma potansiyeli yüksek hedef kitleye gösterildiği için mağazanızın takipçi sayısı artmasıyla marka bilinirliği ve sadakati yaratabilir, satılma potansiyeli yüksek ürünlerinizi çok daha görünür hale getirebilirsiniz.

Bununla birlikte satışlardan elde ettiğiniz hak edişleri bütçeye aktarabilirken yeterli tutar yoksa kredi kartıyla da ödeme yapabilirsiniz. Dilediğiniz zaman durdubileceğiniz reklamı başlattıktan sonra detay ekranından performansını kolaylıkla takip edebilir, bütçeyi artırıp azaltabilirsiniz. Ayrıca reklamı durdurunca kalan tutar birkaç saat içerisinde reklam bakiyenize aktarılır.

trendyol reklamları

Trendyol Reklam Ürün

Trendyol içi reklamlar, mağaza ve seçtiğiniz ürünlere sponsorlu reklam çıkabileceğiniz modeldir. Ürün önerileri ve listeleme sayfalarında “Sponsorlu Ürün” şeklinde görünür. Sizinle aynı veya benzer ürünlere sahip satıcılar arasında fark edilmenize yardımcı olur. Reklam tipini ürün reklamı olarak seçtikten sonra isim, bütçe, süre girerek hemen başlatabilirsiniz. Trendyol sponsorlu reklam verirken şu özelliklere etmek faydalı olabilir:

 • Tarih aralığını minimum 1 gün seçme zorunluluğu olmakla birlikte daha başarılı bir performans için 3 gün ve üzeri süre belirlemeniz gerekir.
 • Ürünleri reklama uygunluğuna göre sıralayın: Buybox kazanan veya kaybeden, en az 5 stoğu bulunan, 3.5 puan üzeri ve minimum 3 değerlendirme almış ürünleri dahil ederseniz çok daha avantajlı olacaktır. Buybox hakkındaki detaylar için “Trendyol Buybox Nedir, Nasıl Girilir?” yazısına da göz atabilirsiniz.
 • Aynı plan içerisinde maksimum 50 ürüne sponsorlu reklam çıkabilmenin yanı sıra ürün çeşitliliği ne kadar çok olursa o kadar etkili olacaktır. Daha fazla ürünü ön plana çıkarmak isterseniz farklı isimlere sahip planlar oluşturabilirsiniz.
 • Algoritma, seçili ürünlere göre Tıklama Başı Maliyet (TBM) önerisi hesaplayarak üst ve alt limitler belirler. Bu, ürünleriniz her tıklandığında harcanacak tutar anlamına gelir. TBM önerisinin altına düşmemeye çalışarak üst limite yakın bir değer girerseniz reklam gelirlerindeki artışa olumlu yansıyabilir. Ayrıca yüksek TBM girseniz bile, dönüşüm ve tıklama oranları arttıkça verilen öneriden daha düşük harcanabilir.
 • Ürünler için Trendyol reklam bütçesi maksimum 50.000 TL iken, ürün başına 10-5000 TL günlük bütçe belirleyebilirsiniz; bütçe arttıkça performans artacaktır.
 • Reklam süresince ürün-ekleme çıkarma yapmaya imkan tanınmaz. Ancak reklam boyunca operasyon kapasitesini düşürmemek önemlidir. Çünkü turuncu statüdeyken hem ürünler Boybox’tan çıkar hem de kırmızıya geçtiğinde reklamdaki tüm ürünlerin görünürlüğü kapatılır (bu durumda bütçenizden hiçbir harcama yapılmaz).
 • Bu süreçte rakipleriniz ile rekabetçi fiyatlar sunmaya özen gösterin.

Trendyol Reklam Mağaza

Mağaza reklamları Trendyol’un mağaza farkındalığını ve takipçi sayısını artırmak için sunduğu modeldir. Böylelikle mağazanız en üst sıralarda yer alacağı için belirli ürünleriniz daha çok görüntülenerek satın alma potansiyeli artar. Ancak bu kez ürünleriniz ile birlikte mağazanız da “Sponsorlu” etiketiyle gözükür. Sponsorlu ürün modelinden farklı olarak burada reklam, belirlediğiniz kelimeler üzerine kurulur. O kelimelerle arama yapan ziyaretçilerin mağazanız ile karşılaşma olasılığı yüksek olduğundan hedef kitlenize erişim daha kolaylaşır.

Öncekiyle benzer şekilde bütçe ve süre seçtikten sonra maksimum 4 ürün ekleyebilir, en fazla 10 kelime girebilmenizin yanı sıra kelime grupları da seçebilirsiniz. Burada TBM’den farklı olarak GBM (Gösterim Başına Maliyet) üzerinden bütçelendirme yapılırken her 1000 gösterim için ödenecek tutarı belirlersiniz. Mağaza reklamı verirken aşağıdaki hususlara göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Her kelime farklı GBM değerine sahip olduğundan ve her kelime aramasında ziyaretçiye 1 mağaza reklamı gösterileceği için GBM tutarlarını yüksek girerek performansı artırabilirsiniz.
 • Trendyol reklam ücreti günlük 50-6000 TL arasında olmalı ve toplamı 60.000 TL’yi geçmemelidir.
 • Değerlendirme, puan, satma potansiyeli olan, eksiksiz ürün-görsel bilgisine sahip, rekabetçi fiyatlar sunan ürünleri tercih etmeniz başarıyı etkileyecektir.
 • En az 1 gün seçmek mümkünken yine aynı şekilde süreyi ve bütçeyi yüksek tutmaya çalışın.
 • Buybox kazananı olmasanız bile görüntüleme devam edeceğinden stoklarının güncel ve yeterli olmasına dikkat edin.
 • Operasyon renk durumu çok önemlidir, kırmızı olursa reklam otomatik duracaktır.

Trendyol Influencer (Fenomen) Reklamı

Sosyal medyanın gün geçtikçe önem kazanmasıyla pazarlama da farklı bir yöne -affiliate marketing veya satış ve pazarlama ortaklığı- gitmektedir. Yüksek takipçili, tanınan kişilere ait sosyal medya hesapları ortak beğeni ve ilgi alanlarına sahip kitleye hitap eder; dolayısıyla buralarda tanıtılan ürünlerin de satın alma olasılıklarının olduğuna dayanan strateji, Influencer pazarlama olarak da bilinen kavramı ortaya çıkarmıştır.

Trendyol, 30 binden fazla sayıdaki influencer ağı sayesinde, satıcılara ürünleri ile en alakalı influencer seçeneklerini ilgili reklama atayabilir. Bu sayede indirim ve kampanyalarınız ile ilgilenebilecek bağlantılı hedef kitleye ulaşarak satın alma oranlarını artırmaya katkıda bulunur. Takipçiler, Influencerların sosyal medya hikayelerindeki Trendyol linklerini tıklayarak size ulaşırlar. Ayrıca dilerseniz komisyon bütçeli influencer reklamıyla sadece satış yapıldığında ödeme yapabilirsiniz. Trendyol Influencer reklamlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Reklam yönetiminden Influencer reklamını seçerek başlattığınız reklam öncelikle
 • Trendyol ekibi tarafından incelenir.
  Tarih aralığını belirlerken en erken 7 gün sonrasını seçebilirsiniz. Çünkü başvurunuz doğrultusunda seçtiğiniz ürünlerin kategorisindeki en başarılı Influencerları seçme süreci başlayacaktır.
 • Sürecin hızlı ilerlemesinin amaçlanması sebebiyle İnfluencerlara ürün gönderimi yapmanıza gerek yoktur.
 • Paylaşım günü e-postayla bildirim yapılırken seçilen influencerlerın her biri belirlediğiniz ürünler için ayrı hikayeler paylaşırlar.
 • Paylaşımlar bittikten 10 iş günü içerisinde e-postayla ziyaretçi sayısı, görüntülenme sayısı gibi bilgiler raporlanır.
 • Influencer Trendyol reklam verme ücreti 5000-40.000 TL+KDV’dir. 40.000 TL üstü bütçeler için talep açabilirsiniz.
 • Komisyon bütçeli modelde ise sadece satın almalar için başvuruda belirlediğiniz komisyona göre ödeme yaparsıız. Sona erince ödeyeceğiniz tutar fatura edilir (minimum oran %15’tir; örneğin, hikayelerde paylaşılan linklere tıklandıktan sonra 100 TL’lik satış oldu, ödeyeceğiniz tutar %15 komisyon seçtiyseniz 15 TL olacaktır).

Trendyol Satıcı Panelinden Facebook/Instagram Reklamı (CPAS)

Trendyol bu özelliğiyle artık satıcılara remarketing (yeniden hedefleme reklam modeli) yapma olanağı da sağlamıştır. Hiçbir teknik entegrasyon gerekmeden satıcı paneline girerek Reklam yönetiminden CPAS’ı seçip markanızın Facebook profilini buraya bağlamak suretiyle Facebook-Instagram reklamı verebilirsiniz. Böylece reklamlarınız Trendyol mağazanıza gelip sepetinde ürün unutan, satın alan, ürünlerinizi görüntüleyen ziyaretçilere Facebook ve Instagram’da gösterilip bir nevi hatırlatma yapılmış olur. Hedef kitlenize en yakın kişilere gösterildiğinden oldukça avantajlı bir seçenektir. Bu seçeneği kullanmadan önce aşağıdaki şartları taşıyor olmanız da gerekir:

 • Markanızın Instagram hesabına bağlanmış bir Facebook hesabınızın olması gerekir.
 • Son 30 günde ortalama sepet tutarı 30 TL’nin üzerinde en az 100 sipariş aldığınızda kullanabilirsiniz.
 • Bu model için ürün seçimine gerek olmamakla birlikte algoritma stoğu 4 ve üzeri olan ürünleri otomatik olarak reklama dahil eder.
 • Buybox kazananı olmasanız bile satış yapma potansiyeli vardır.
 • Operasyonel statünüz turuncu veya kırmızı olduğunda reklam otomatik durur.
 • 4 gün boyunca algoritma öğrenim sürecinde olduğundan tarih aralığı minimum 5 gün olmalıdır; en iyi performans 14 gün üstü sürelerde görülmektedir.
 • Facebook için Trendyol reklam bütçesi minimum 100 TL’dir.
 • Reklamlarda sadece sponsorlu etiketiyle Trendyol mağazanızın adı ve ürün görseli kullanıcıya gösterilir.
 • Tüketiciler zaman tüneli ve hikayelerde sizinle karşılaşabilir.

Trendyol’da Reklam Nasıl Verilir?

 • Trendyol satıcı hesabı üzerinden giriş yapın. Reklam Yönetimi sekmesine tıklayın. Reklam modellerinden size uygun olanı seçin.
 • Günlük bütçeyi seçerseniz, her gün belirlediğiniz tutardan fazlası harcanmaz, günlük olarak reklam bakiyenizden çekilir; toplam bütçenin ise tamamı reklam bakiyesinden alınır.
 • Tarih aralığında 21.00’e kadar aynı gün, sonrasında ertesi günü seçin. Bitiş tarihi seçmezseniz reklam bütçesi bitene kadar reklam devam eder.
trendyolda reklam nasil verilir scaled
 • Reklamın adı, tarih aralığı, günlük veya toplam bütçe seçimlerini yaparak Devam Et butonuna basın.
Trendyol'da reklam nasıl verilir
 • Kategori seçimi yaptıktan sonra seçeceğiniz ürünleri yukarıdaki özellikler doğrultusunda belirleyin.
 • Tıklama veya görüntüleme başına maliyet seçin. Onaylayın.

Trendyol Reklamlar Olmazsa Olmaz mı?

Dijital reklamlar e-ticaretin olmazsa olmazı diyebiliriz. Web sitenizi arama motorlarında ve diğer mecralarda görünür kılmak için reklam nasıl gerekliyse bu, Trendyol için de geçerlidir. Türkiye’nin en çok giriş yapılan pazar yeri olması sebebiyle hazır müşteri kitlesi ne kadar avantaj sağlasa da aynı ürünü satan pek çok markanın olması rekabeti oldukça artırmaktadır.

Nitekim reklam vermeseniz de başarılı bir satıcı konumuna geldiğinizde -yüksek mağaza puanı, değerlendirme sayısı, operasyon kalitesi- yine öne çıkabilmeniz mümkündür. Özel günler, kampanya dönemleri gibi zamanlara ek olarak rekabetin yüksek olduğu kategorilerde hem site içi hem de dışında görünür olmanıza yardımcı olan Trendyol reklam çeşitlerini denemenizi mutlaka öneririz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: