Bir Fatura İle Başlayın.

Trendyol Ürün Yükleme Nasıl Yapılır, Şartları?

Trendyol Ürün Yüklemeyle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Şey
Trendyol’da mağaza açmanın ardından bir sonraki adım elbette Trendyol ürün yükleme işlemleri. Trendyol’a ürün yükleme sırasında ürün açıklamalarının eksiksiz olmasından, doğru çözünürlük ve arka planındaki görsellerden, hedef kitlenizin arayabileceği kelimeleri içeren ürün adı ve açıklamalarına kadar, yazının devamında ele alacağımız pek çok basamağı talep edildiği şekilde yapmak mağazanızın öne çıkmasına katkı sağlayacaktır. Halbuki platformun kullanımı kolay paneli sayesinde ürün yönetim ekranı da son derece pratik bir deneyim sunar. Nitekim Trendyol yazı dizimizin bu bölümünde Trendyol ürün yükleme şartları ve inceliklerine dair en önemli 7 şeyi anlattık.
Satıcı paneline ürünlerinizi nasıl ekleyeceğinize geçmeden önce onları standardize ederek Trendyol’un istediği formata sokmalısınız. Trendyol’a ürün yükleme şartlarını aşağıdaki gibi maddelere ayırmak daha anlaşılır olacaktır:

1) Görselleri aynı standarda göre girin

Küçük boyutlu fotoğraflar ayrıntıları iyi göstermediği için kabul edilmez. Trendyol ürün görsel boyutlarının minimum 600×800 ölçüde, çözünürlüğün en az 72 dpi ve boyutlarının 100 MB olmasını talep eder. Diğer yandan görsellere verilen isimler ürünün barkodunu taşımalı ve sayısı birden fazlaysa barkod_1, barkod_2 şeklinde olmalıdır. Ayrıca temiz beyaz fondaki fotoğrafların, ürünün önemli detaylarını gösterir birkaç versiyonun olması alıcıların seçim yapmasını kolaylaştırır.

Üretici sizseniz barkodları kendiniz belirleyebilir, tedarikçiden alıyorsanız orijinal barkodlarını talep edebilirsiniz. Üretimini yaptığınız malların barkodlarını belirlemek için GS1 barkod sitesine giriş yapın. Oluşturacağınız barkodlar:

 • En az 13 karakter içeren harf ve rakamlardan oluşmalı.
 • Türkçe karakter ve boşluk bulunmaması gerekirken – işareti bulunabilir.

Marka veya üreticinin çektiği anonim fotoğraflar uygunken başkası tarafından çekilen görsellerin izinsiz kullanımında ürünler ret alır. Aynı zamanda marka/renk/boyut özelliklerini içermeyen görseller de kabul edilmemekle birlikte sağlık beyanı bulunduran, çocuk vücudunu sergileyen ve kategorisi dışındaki kategorilere eklenenler de reddedilir.

Öte yandan model kodu eklemek varyantlı ürünlerin tek sayfada görünmesini sağlar, bu nedenle mutlaka kullanın. Model kodu seçerken aşağıdaki noktalara dikkat edin:

 • Beden, renk seçeneklerine sahip varyantlı ürünler için aynı model kodunu yazın.
 • Global markaların satışını yapıyorsanız evrensel model kodlarını kullanın.
 • Model kodlarının rakam ve harf içeren en az 8 karakterden oluşmasıyla birlikte – işareti eklenebilir.
 • Aynı model kodu girilen varyantların barkodları farklı olmalıdır.

2) Açıklamaların eksiksiz olduğundan ve Trendyol’un istemediği bilgileri içermediğinden emin olun

Platform, kullanıcılara kusursuz alışveriş deneyimi sunmak amacıyla satın almak istedikleri her şeyin bilgilerinin tam olmasına son derece önem verir. Bununla birlikte tüketiciler arama yaparken istedikleri özellikleri seçerek filtreleyebildiği için bilgileri eksiksiz yazmanız sizi çok daha kolay bulmalarını destek olur. Ürün girişi yaparken yaş grubu, cinsiyet gibi kategori özellikleri * simgesiyle işaretlenir ve bunlar girmeniz zorunlu alanlardır.

Ancak ölçü, boyut, kalınlık, kumaş, üretim materyali, desen ve daha ürün tipine göre çoğaltılabilecek pek çok seçeneği mutlaka alt alta, kolay okunabilecek biçimde yazmalısınız. Buna ek olarak Trendyol; göndereceğiniz kargo firması, teslimat süresi, firmanızın iletişim bilgileri, farklı sayfalara yönlendirmeler, kişiye ve asortiye özel ürün, kampanya bilgisi içeren bilgileri kesinlikle kabul etmediği için kesinlikle böyle içerikler yazmayın.

3) Trendyol kalite standartlarını mutlaka inceleyin

Markanız ve ürünlerinize ait her şey, platformun “Kusursuz Ürün” tanımına mutlaka uygun olmalı, detaylı bilgi için Ürün Kalite Standartları bölümüne tıklayın.

4) Orijinalliğe, marka tescili ve kayıt işlemlerine dikkat edin

İhlal puanlaması aracılığıyla ceza sistemi oluşturan Trendyol, mağazalarının iyi ticaret anlayışına uyumuna oldukça önem verir. Orijinal olmayan ürünlerin satışına izin verilmediği gibi üretimini kendiniz yaptığınız mallar için tescil belgesi aldıktan sonra sistemden kaydedebilirsiniz. Bu sayede markanızın yalnızca izin verdiğiniz tedarikçiler tarafından satılmasını sağlayabilir veya izin belgesi şartıyla izin verebilirsiniz.

Orijinallikten şüphe edilmesi durumunda, Orjinallik Kontrolü bölümünden alış faturalarınızın yüklenmesi bile istenebilir. Hatta ithal ürünler satıyorsanız gümrük beyannamesi dahi talep edilir. Reddedilirse belgelerinizi düzeltip yeniden yükleyebilmenize karşın 5 kez üst üste tekrarlarsa aynı marka için en az 1 ay talepte bulunamazsınız. Orijinallik kontrolüyle ilgili istenenleri Riskli Belge İşlemleri bölümünden sunabilirsiniz. Trendyol marka oluşturma için satıcı panelindeki Ürün→Belge İşlemleri sekmesinden Trendyol Marka Tescil bölümüne tıklayın. Trendyol marka eklemeyi ise Ürün→Toplu Ürün İşlemleri kısmından yapabilirsiniz.

5) Trendyol Buybox’ta yer almaya çalışın

Trendyol Buybox; aynı ürünü satan birden fazla satıcının aynı ürün sayfasında listelenmesini sağlayan ve alıcıların tüm fiyat seçeneklerini kolaylıkla görüntülemesi amacıyla kurulmuş faydalı bir sistemdir. Buybox puanlarına göre sıralanan satıcıların satış yapma olasılığının daha yüksek olduğu rahatlıkla söylenebilir. Hatta Trendyol’daki satışların %85’inin Buybox’ta yer alan satıcılardan yapıldığı belirtilmiştir. Bununla birlikte burada bulunan satıcılara dijital reklam desteği ve ürün önerilerinde öncelik de verilir. Dolayısıyla Trendyol’un Buybox’a girme şartlarını sağlamaya çalışmak yararınıza olacaktır. İşte Trendyol Buybox kuralları:

 • Ürünlerin marka tescil belgesini Türk Patent’ten almış veya marka sahibinden tedarik etmiş olmalısınız.
 • Bu marka ile Trendyol satıcı panelinde Trendyol marka oluşturma işlemini tamamlamalısınız.
 • Sadece marka tescili yapmış olmak yeterli olmamakla birlikte, rekabetçi fiyat, yüksek satıcı puanına sahip olmak, hızlı teslimat ve ücretsiz kargo seçeneği, ürünle ilgili indirimler ve operasyon statünüzün turuncu ve üzeri olması gibi özellikleri sunmuş olmanız gerekir.

Şartları sağladığınızı düşünüyorsanız Trendyol Buybox’a dahil olmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Satıcı panelinden Otomatik Fiyatlandırma bölümüne girin.
 • “Hemen Buybox Kuralı Tanımla” butonuna basın.
 • Buybox’ta yer almasını istediğiniz ürünü seçerek Buybox’taki fiyatın altında, eşit veya üzerinde kal seçeneklerinden birini tanımlayın; en düşük ve yüksek sınırları kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Tarih aralığı ve stok seçin.
 • Artık bu adımdan sonra seçtiğiniz koşula göre fiyat otomatik değişecektir.
 • Dilediğiniz zamanda durdurabileceğiniz gibi ilgili tarih geldiğinde veya stok bittiğinde Buybox’tan çıkmış olursunuz.

6) Fiyatlandırma politikanız gerçekçi olsun

Mağazanızdaki nihai satış fiyatları ürünün gerçek değeriyle mutlaka uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda fiyatların doğruluğundan ve güncelliğinden de siz sorumlusunuz. Bir de son çıkan e-ticaret mevzuatı gereği yanıltıcı indirimler olmamasına mutlaka dikkat etmekte fayda var. Zaten artık bu düzenlemeye göre ancak son 30 gündeki en düşük fiyatı verdiyseniz üstü çizili gözükür.

Ayrıca gerçek değerin çok üstünde ve altında değerler olmaması rekabet etmenizi sağlayacaktır. Trendyol ürün yüklerken KDV dahil şekilde fiyat eklemenizi ister, ürün piyasa satış fiyatı ve Trendyol satış fiyatı KDV dahil yazılmalı, KDV oranı ayrıca girilmelidir.

7) Güncel stok hayati olabilir

Siparişler ister deponuzdan ister dropshipping olarak tedarikçiden gönderilsin, her ürünün stoğunun doğru olması kritik öneme sahiptir. Sipariş geldiğinde müşteriye operasyonel gecikme ve tedarik edememe problemi yaşatmanız satıcı puanı olumsuz etkiler.

İlgili İçerik:

Trendyol Cezası Ne Kadar?

Trendyol Ürün Yükleme Nasıl Yapılır?

Trendyol ürün yükleme ve yönetim ekranı, kullanımı son derece kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Ürünlerinizi yükledikten sonra Trendyol ürün listesi ekranından tüm ürünler, satıştakiler, tükenenler, revize etmeniz gerekenler, satışta olmayanlar, kilitli ve arşivlenen ürün kategorileri sunulur.

Tekil, toplu ve katalogdan olmak üzere 3 farklı Trendyol ürün yükleme seçeneğinden birini tercih edebilirsiniz. Hali hazırda bir web siteniz yoksa tek tek girmek mecburi olurken, toplu olarak varsa excel formatında düzenleyip ekleyebilirsiniz. Satışını yapacağınız mallar Trendyol’da zaten bulunuyorsa katalogdan eklemek daha pratik olabilir.

trendyol ürün listesi

Trendyol’a Tekil Ürün Yükleme

1. Tekil ürün oluşturmak isterseniz aşağıdaki gibi satıcı paneline girip Ürün sekmesinden Tekil Ürün Oluştur kısmına tıklayın. Sizi ürün-satış bilgileri ve özelliklerinden oluşan bölümler karşılayacaktır.

trendyol-urun-yukleme-tekil

2. Ürün bilgilerini; isim, kategori, model kodu, marka, açıklama kısımlarını yukarıdaki noktalara dikkat ederek doldurun. Dilerseniz Trendyol ürün yükleme işlemleri için Trendyol’un iş ortakları için hazırladığı videolu anlatımdan da faydalanabilirsiniz:

3. Marka eklerken, sistemde yoksa, Toplu Ürün İşlemlerinden ekleyebilir, tescil edilmiş markanızı kaydetmek için Belge İşlemleri bölümüne tıklayabilirsiniz.

4. Satış bilgileri kısmına geçtiğinizde piyasa satış fiyatı, stok bilgileri, Trendyol satış fiyatı ve KDV oranlarını yazın.

5. Son olarak ürün özelliklerine gelin. Buradaki görsellerinizi yukarıdaki talimatlara uygun olarak ekleyin. Ayrıca bu aşamada barkod oluşturmanız da istenir. Her ürünün farklı bir barkodu olması gerekir.

6. Ürünü Onaya Gönder butonuna tıkladığınızda artık ürünleriniz incelemeye alınır ve yaklaşık 3 iş günü içerisinde kabul edilenler listelenmeye başlarken eksik/hatalı olanlar Revize Etmeniz Gerekenler bölümünde görünecektir.

Excel ile Toplu Ürün Ekleme

Satıcı panelindeki Ürün→Toplu Ürün Yükleme alanına giriş yaptığınızda marka tanımlama, şablon indirme, Excel’i sisteme yükleme ekranlarıyla karşılaşırsınız. Ürünlerinizi toplu halde yüklemek için:

1. Öncelikle Şablon İndir alanıyla toplu ürün yükleme dışında stok&fiyat, ürün bilgisi güncelleme, silme, arşivleme/arşivden kaldırma, ürün kilidi kaldırma, özellik bilgisi güncelleme gibi işlemleri de toplu halde yapabilirsiniz.

trendyol-urun-yukleme-excel

2. Excel ile ürün girişi yapmadan önce ürünlerin bulunduğu kategori ve alt kategoriyi seçerek hazır excel şablonunu indirmelisiniz. Birden fazla kategoride satış yapacak iseniz toplu indirebilirsiniz.

trendyol-excel-sablon-indir

3. İndirdiğiniz Excel dosyasını açtığınızda “Ürünlerinizi Buradan Listeleyin” kısmına tıklayıp ürünlerinizi girdikten sonra kırmızı renkli alanları, model kodları ve barkod bilgilerini mutlaka doldurun.

4. Görsel linki sütununa, görselleri her ürün için maksimum 8 fotoğraf olacak şekilde sürükleyin veya yükleyin.

5. Değişiklikleri kaydettikten sonra dosyayı Toplu Ürün Yükleme&Güncelleme sayfasındaki Excel’i Sisteme Yükle alanından yükleyin.

6. Trendyol ekibinin onayının ardından ürünleriniz listelenmeye başlayacaktır.

Trendyol Kataloğundan Ürün Ekleme

Trendyol’da önceden listelenmiş aynı ürünleri, katalogdan ekle seçeneğini kullanarak hızlıca yükleyebilirsiniz:

1. Ürün→Trendyol Kataloğundan Ekle sekmesine tıklayın.

trendyol-urun-ekleme-katalog

2. Buradaki arama çubuğundan istediğiniz ürünü barkod, link veya adını kullanarak bulabilirsiniz. Barkod en belirleyici özellik olduğundan barkodunu biliyorsanız onunla aratmak daha kesin sonuca ulaşmanıza yardımcı olur.

3. Seçimlerinizi yaparak belirlediğiniz fiyat bilgilerini girip Onayla ve Satışa Aç butonuna tıklayın.

Ürün Kilidi Nedir?

Bazen mağazanızdaki bazı ürünleri, yönetim panelindeki Ürün Listesi bölümünde “Kilitli Ürünler” başlığı altında görebilirsiniz. Bunun birkaç sebebi var: Trendyol algoritması ve ekibi, -satıcıların ürünleri dahil her aksiyonunu sürekli takip etmesi sebebiyle- ilgili ürünleri, normalden fazla yüksek veya düşük fiyatlandırma, kritik fiyat hatası ve tedarik etmeme gibi durumlarda otomatik olarak satışa durdur. Kilitlenenleri, hataları gidererek tekli ve çoklu şekilde açabilirsiniz; tek tek açmak için Ürün→Ürün Listesinden, Ürün→Toplu Ürün İşlemlerinden ise çoklu yapmak mümkündür. Açılması istenenler incelendikten yaklaşık 2 dk içerisinde tamamlanabilir.

Ürünler Neden Reddedilir?

Trendyol ürün yükleme işlemlerini tamamladığınızda onay süreci başlar. İsim, görsel, açıklama başta olmak üzere her detay incelenerek onaylanır veya reddedilir. Kabul edilmeyen ürünlere satıcı panelindeki Ürün→Ürün Listesi→Revize Etmeniz Gerekenler bölümünden ulaşabilirsiniz. Genellikle aşağıdaki durumlar ürünlerin reddedilmesiyle sonuçlanabilir:

 • Markanın henüz aktifleştirilmemiş veya hatalı olması
 • İçerik, görsel, logodaki kalite sorunu
 • Yanlış/eksik kategori seçimi
 • Beden bilgisinin girilmemesi
 • Paket/ölçü/ebat parametrelerinin eksikliği
 • İnternette satışı yasak veya platformda satışı olmayan ürünler olması
 • Görsel-açıklama uyumsuzluğu
 • Garanti şartları ve bilgisinin eksikliği
 • Görsel renginin uygunsuz olması
 • Lisans hakkı bilgisinin bulunmaması

Gördüğünüz gibi Trendyol ürün yükleme işlemlerinde satıcılara birçok kolaylık sunan, avantajlı bir platform. Buna karşın satıcı puanını artırmak satın alma oranlarını artırmak açısından oldukça kritik. Güvenilir satıcı konumuna gelmek sağlıklı operasyon yönetiminin bir sonucu olduğundan siparişlerin takibi, paketlemesi ve gönderimine kadar titiz süreç gerektirir. Bir diğer etken de Trendyol’un tüketicilere fatura kesmeyi zorunlu tutması.

Nitekim henüz e-arşiv fatura/e-fatura kullanıcısı değilseniz, satışlara başlamadan bir an önce geçmenizi öneririz; destek ekibimiz hızlıca geçmenize yardımcı olacaktır. BirFatura Trendyol entegrasyonu siparişlerinizi anında ve otomatik faturalandırmayı sağlarken tek merkezden yöneteceğiniz operasyon mağazanıza olumlu yansımış olur.

Trendyol entegrasyonunu 30 gün boyunca ücretsiz deneyebilir, memnun kalırsanız abone olabilirsiniz.

Kayıt olup hemen başlamak için tıklayın!

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: