Türkiye’de E-Ticaret

Blog-1

Türkiye’de hepimizin bildiği gibi fiziksel mağazalar epey zor günler yaşıyorlar. Türkiye’nin en merkezi ve güçlü satış noktaları olan Taksim, Bağdat Caddesi ve Kapalıçarşı’da binlerce dükkan iflas bayrağını çekmiş durumda. Hiç şüphesiz ki bunun en büyük sebeplerinden biri de internet kullanıcı sayısının artmasıyla, tüketicilerin mağazalardan alışveriş yapmak yerine hızlı ve ucuz bir şekilde internetin olduğu herhangi bir yerden istedikleri ürünü alabilmeleri. İnternette sunulan ürün sayısının fiziksel mağazalara oranla çok daha çeşitli olması da cabası.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD)’ın paylaştığı “Türkiye e-ticaret” raporuna göre, ülkemizdeki e-ticaret hacmi geçtiğimiz yıla oranla %31 artarak 24,7 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Bu büyümedeki en büyük pay ise bir önceki yıla oranla %33 artan online perakende satışlarına ait durumda. Ayrıca ülkemizde satış yapan kobilerin sayısı 20 bine yaklaşırken, en büyük satış hacmine sahip siteler ise Hepsiburada.com (15%), Gittigidiyor.com (8.1%) ve N11.com (7.20%).

E-ticaret’in başarısının sırrı neler?

E-ticaretin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yüksek hızda büyümesinin belli başlı sebepleri var. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisine zamandan tasarruf diyebiliriz. Günümüzün yoğun dünyasında birçok insan her alacağı ürün için farklı mağazalara gitme imkanına sahip değil. Tüketiciler iki tıkla tüm ihtiyacı olan şeyleri hem yorulmadan hem zaman kaybetmeden hem de fiziksel mağazalara göre daha uygun fiyatla alabiliyorlar.

Tüketicilerin e-ticarette istedikleri her türlü ürünü bulabilmesi ise e-ticaretin kolaylığına dayanıyor. Hepimiz hayatımızın bir döneminde bir dükkan açmayı düşünmüşüzdür veya en azından hayal etmişizdir. Bu düşüncelerin çoğunun gerçekleşmemesinin sebebi ise bir dükkan açmanın oldukça riskli ve zor olması. Oysa e-ticaret hızlı, basit ve az riskle bir işe sahip olmayı sağlıyor. İlk aşamada kira masrafı ve personel maaşı gibi giderler olmadığı için satıcının riski azalıyor. Bu sebeple, Türkiye’de online satış yapan kobi sayısının geçtiğimiz yıla göre 40% büyüyerek 20 bini geçmiş olması hiç de şaşırtıcı değil. Kobi sayısının artması rekabeti artırırken satışta olan ürünlerin fiyatını düşürüyor ve tüketicilerin alışverişlerini online yapmaları için bir sebep daha doğmuş oluyor.

Peki Türkiye’de e-ticaretin geleceği ne durumda?

Türkiye’de e-ticaret yürümeye başlamadı daha emekliyor desek yanlış olmaz. Çünkü TÜSİAD’a göre Türkiye de yalnızca 10 milyon e-ticaret kullanıcısı mevcut. Bu rakamı Türkiye’deki sayısı her geçen gün artan 47 milyon internet kullanıcısı ile kıyaslarsak önümüzde daha ne kadar yol olduğunu açıkça görebiliriz. Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende içerisindeki oranı ise henüz 2%, bu rakam gelişmekte olan ülkelerde ortalama 5.1% iken gelişmiş ülkelerde ise 7% dolaylarında .

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »