Ücretsiz Kargonun Satışa Etkisi

blog57

İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte hayatımızda önemli bir yerdedir. İnternetin hayatımıza birçok avantajı vardır. Sağladığı avantajların biri de online, internet üzerinden veya e-ticaret sitelerinden alışveriştir. Online alışverişte satışları arttırmak için kullanılacak birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin biri de ücretsiz kargodur.

            Ücretsiz kargo, adından da anlaşılacağı gibi firmaların pazarlama aracı olarak kullandıkları kullanıcıların kargo ücreti ödememelerini sağlamalarıdır. Ücretsiz kargo da asıl amaç pazarlama aracı olarak kullanılmasıdır.

            Online alışverişin artması ile e-ticaret firmaları çeşitli pazarlama araçları kullanmaya başladı. Bu da e-ticarette firmaları arasında rekabeti getirdi. Bu rekabette en çok tercih edilen pazarlama aracı ise ücretsiz kargo oldu.

            Ücretsiz kargonun önemini anlamak için kullanıcıların online alışveriş alışkanlıklarına bakıldığı zaman kullanıcıların kargo ücretini ödemek istemedikleri görülmektedir. Kullanıcılar kargo ücreti ödemek yerine, siteden başka ürün alarak ücretsiz kargo fiyat sınırını geçip ücretsiz kargodan yararlanmayı istiyorlar. Ücretsiz kargo aynı zamanda sadık müşteri kitlesinin de olmasını sağlıyor. Alışveriş yapıp ücretsiz kargo seçeneğini kullanan müşteriler bir sonraki alışverişte de aynı firmayı tercih ediyor.

Ücretsiz kargonun satışa etkisi belirli bir fiyat seviyesinde olduğu zaman kullanıcılar ücretsiz kargo seçeneği kullanabilmektedir. Kullanıcılar için ücretsiz kargo seçeneğini kullanmak için sepetlerine daha fazla ürün almaktadırlar. Bu da ücretsiz kargonun satışa olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir.

            Belli bir fiyat seviyesinde olduğu gibi tek bir ürün için de ücretsiz kargo seçeneği uygulanabilir. Bu ürünün özellikle çok satılan, talep edilen ve kargo gönderim ücretinin düşük olması daha iyi olur. Böyle olması kullanıcıların o ürüne olan ilgisi arttırmaktadır.

            Yüksek fiyatlı ürünlerde ücretsiz kargo olması çok önemlidir. Eğer kargo ücreti olursa kullanıcı için olumsuz bir etkisi olmasına neden olur ve kullanıcı ürünü almaktan vazgeçebilmektedir. Bu ürünler satış ve karlılığı arttırmak için ücretsiz kargo olmalıdır.

            Satın almanın fazla olduğu zamana özel ücretsiz kargo olması o zamana özel olduğu için kullanıcının dikkatini çeker ve kullanıcıyı satın alması için olumlu etkiler.

            E-ticarette ücretsiz kargonun önemli olduğu yer kullanıcının son aşamada yani karar verme sürecinde olması gerekmektedir. Bu son aşamada kullanıcı alacağı ürünlerin toplam fiyatını ve kargoya ne kadar fiyat vereceğini görebilmektedir. Bu aşamada ücretsiz kargo seçeneği olduğu zaman kullanıcının dikkatini çekmektedir.

            Kısacası ücretsiz kargo kullanıcı için oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse e-ticaret sitesinde herhangi bir ürünü ele alalım fiyatı 50 TL olsun ve kargo ücreti de 10 TL olsun. Böyle olduğu zaman müşteri kargo ücretinden dolayı ürünü almaktan vazgeçebiliyor. Ancak aynı ürüne kargo ücretini de ekleyerek 60 TL olup ücretsiz kargo olursa kullanıcı bu ürünü almak istiyor. İşte ücretsiz kargonun satışa olan etkisini bu örnekle oldukça net bir şekilde görülmektedir.

 

Yazan:Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »