Uptime Ve Downtime Kavramları E-Ticaret

blog-21
 Uptime ve downtime durumları, vaktin gerçekten de nakit anlamına geldiğini gözler önüne seriyor 

Uptime ve downtime birbirinin zıttı olan bilişim dünyasına ait olan 2 terim. Belki de gözden kaçan, çoğu zaman gerektiği kadar önem verilmeyen bu kavramlar, aslında e-ticaret firmalarının kazancını etkileyen önemli faktörlerden.

Zaman kavramının tüm sektörler için kritik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak büyük kayıplar yaşanmasının söz konusu olduğu uptime ve downtime durumları, vaktin gerçekten de nakit anlamına geldiğini gözler önüne serebiliyor. Peki söz konusu kavramlar e-ticaret firmaları açısından ne anlama geliyor?

Uptime ve downtime nedir?

“Uptime”, sistemlerin ve cihazların kullanıcıya sorun çıkarmadan tüm elemanlarıyla kusursuzca çalıştığı zaman dilimini kapsayan bir terim. Yani e-ticaret kullanıcısının, online mağazanızda herhangi bir aksama yaşamadan alışveriş deneyimini tamamlayabilmesi için sistemin sorunsuz bir şekilde çalışıyor olması gerekiyor. Bu da uptime kavramının karşılığı oluyor.

“Downtime” ise bir sistemin ya da cihazın kullanılamadığı süreyi tanımlıyor. Yani sistemin çökmesi ve tekrar hayata geçirilene kadar geçen müdahale süresi downtime adını alıyor. Özellikle 7/24 aktif olan internet dünyasında bu süre büyük kayıplara yol açabilir. E-ticaret sitelerinin ve bankaların özellikle üzerinde durduğu downtime durumu, cirosu çok yüksek firmaların dakikalar, hatta saniyeler içinde çok yüksek oranlarda kayıplar yaşamasına neden olabiliyor. Downtime yaşamamak için ise birtakım önlemler almak işinize yarayabilir.

Downtime’a karşı nasıl önlemler alınabilir?

Downtime ile e-ticaret mağazanızın ve müşterilerinizin mağdur olmaması adına sistemin 7 gün 24 saat denetlenmesi gerekiyor. Yani sistem herhangi bir nedenle zarar görür ve çalışmayı durdurursa, denetleyici mekanizmanın bunu fark edip anında müdahale ederek bir anda sistemi tekrar uptime dönemine sokması gerekiyor.

Downtime’ın bir kampanya anında, çok yoğun trafik alınan ve satış yapılan bir zamanda da yaşanması her zaman olası. Bu yüzden sistemi koruyan firmanın özenle seçilmesi downtime’la mücadelede atılacak ilk ve en önemli adım olabilir. Downtime ile karşılaşmamak için yapılabilecek hamlelerden bir diğeri ise sistem güncellemeleri ve bakımı için doğru zaman seçimi. Bu güncellemelerin ve bakımların periyodik olarak yapılması ve bu konuda müşterilerin bilgilendirilmesi, müşteri memnuniyetinin düşmemesi adına da faydalı olabilir.

Yerel e-ticaret siteleri bu güncellemeler için özellikle müşterilerinin daha az aktif olduğu gece saatlerini tercih ediyor. Öte yandan uluslararası firmalar için durum biraz daha farklı. Uluslararası firmalar güncellemeler ve bakım için müşterilerinin aktif olduğu saatleri sürekli takip etmeli ve genel olarak trafiğin ve satışın en düşük olduğu zamanı baz alarak harekete geçmeli. Ayrıca bakım için de olsa sistemin kapanmasının yine downtime anlamına geldiği unutulmamalı ve bu sürenin minimumda tutulmasına da özen gösterilmeli.

 

http://eticaretcagi.com/2017/11/21/uptime-downtime-kavramlari-e-ticaret-siteleri-icin-onemli/ .

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »