Yandex Metrica Mı? Google Analytics Mi?

blog71

Yandex Metrica

Isı haritası; herhangi bir ek araca gerek kalmadan kullanıcıların site üzerinde tıkladığı tüm alanları bir ısı haritası olarak görüntülemektedir. Webvisor ise; her bir oturumu video gibi izleme imkânı sağlamaktadır. E-ticaret siteleri bu özellik sayesinde müşterilerin online alışveriş deneyimlerini birebir takip edebilmektedir.

          Metrica da iki önemli özellik bulunmaktadır. Bunlar;

 • Isı haritası
 • Webvisor

Yandex Metrica, kolay anlaşılır raporlar şeklinde sitelerin;

 • Performansını analiz etmeyi,
 • Kullanıcıların sitede yaptıkları eylemleri video kaydına almayı,
 • Siteye gelen veri trafiğinin kayıtlarını takip etmeyi,
 • Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı reklamların verimliliğini

 değerlendirmeyi sağlayan web analiz aracıdır. Yandex Metrica ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Google Analytics

          Google Analytics bir analiz aracıdır. Google Analytics, ziyaretçiler hakkında bilmek istediğiniz her şeyi anlatmaktadır.

 • Sitenize hangi sıklıkla ziyaret ettiği,
 • Hangi anahtar kelimeyi araması sonucu sitenize ulaştığı,
 • Sitenizin hangi sayfasının daha çok okunduğu,
 • Hangi sayfada daha çok vakit geçirdiği,

gibi tüm bunlara Google Analytics sayesinde yanıt bulabilirsiniz. Google Analytics, Google’un ücretsiz olarak sunduğu bir araçtır. Aylık sayfa gösterim sayınız 5.000.000 geçtikten sonra analytics kullanmak için bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

Yandex Metrica mı? Google Analytics mi?

 • Hemen çıkma oranı, Yandex Metrica ve Google Analytics de tanımları farklıdır. Yandex Metrica da ziyaretçinin siteyi açtıktan 15 saniye içinde kapatması olarak değerlendirir. Google Analytics de ise bu oran ziyaretçi sayfanızı açıp başka sayfaya gitmeden kapatması olarak değerlendirir.
 • Yandex Metrica Adwords istatistiklerini bilmemesine ve bu konuda ayarlama yapmamanıza rağmen reklamdan gelen trafik miktarı ile organik trafik miktarı %5-10 hata payı ile ayırıp size sunmaktadır. Bu özellik Google Analytics’in ince ayarlarıyla uğraşmak istemeyenler için önemli bir kolaylık sağlamaktadır.
 • Yandex Metrica da Twitter’dan gelen trafiği kullanıcı isimlerine göre göstermektedir. Ayrıca Yandex Metrica’da Twitter’dan gelen tıklamaların kaçının hangi sayfaya gittiğini görebiliriz. Bu özellik sosyal medya hesaplarını aktif kullanan E-Ticaret siteleri için önemlidir.
 • Yandex Metrica’nın artılarından biri kullanıcıların tahmini cinsiyet ve yaş yüzdelerini ve IP numaralarını vermektedir. Google Analytics de ise bu özellik yoktur.
 • Yandex Metrica’nın arayüzü ve sayfa sınıflandırmaları Google Analytics’den çok daha güçlüdür. Özelliklede E-Ticaret siteniz var ise ürün kategori ve ürün detay sayfalarınıza ait istatistikler oldukça düzgü bir biçimde size sunulmaktadır. Örnek olarak arama kutunuza verdiğiniz linkin altında hangi kelimenin ne kadar aranıp tıklandığını size otomatik olarak derleyip toplayıp göstermektedir. Google Analytics’de ise bu düzeni oluşturmak için baya emek sarf etmeniz gerekmektedir.
 • Google Analytics de olmayıp Yandex Metrica da olan bir özellik daha var. Yandex Metrica otomatik olarak 40 dakikada bir sitenizin açılıp açılmadığını kontrol edebiliyor. Açılmadığı zaman kaydedip size e-mail veya sms ile bildirebiliyor. (Yandex Metrica’nın “İzleme” adlı bölümünden ulaşabilirsiniz.)
 • Google Analytics’de form özelliği ile web sitenizde bulunan tüm formların detaylı istatistiklerine ulaşabilirsiniz hem de ekran görüntüsü halinde. Formun hangi alanını kaç kişinin doldurduğu, formun dönüşüm yüzdesi ve bunlar gibi birçok istatistiği hiçbir ayar gerekmeden default olarak sunmaktadır Yandex Metrica.
 • Yandex Metrica’da bulunan en önemli özeliklerden biri “Webvisor”dur. Webvisor, sitenizdeki fare hareketlerini, kullanıcıların yoğunlukla nereye baktıklarını ve nereye tıklandıklarını analiz ve kayıt eden araçtır. Yandex Metrica’yı ilk defa sitenize kurarken Webvisor özelliğini istiyorum seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. İşaretlediğiniz zaman takip kodunuzu ona göre ayarlamaktadır. Bu sayede sitenizle ilgili hemen her şeyi detaylı bir şekilde öğrenmiş olursunuz.
 • Google Analytics’in hizmeti olan Sayfa İçi Analytics, Yandex Metrica’da yok fakat Google Analytics hesabına bağlanmakta ve Google üzerinden alarak raporlamaktadır.

Sonuç olarak Yandex Metrica mı? Google Analytics mi?

            Özellikle E-Ticaret kullanıcıları için bu sorunun cevabı Yandex Metrica’dır. Ancak bir blog kullanıcısıysanız ve uzun yıllardır sitenizi takip ediyorsanız Google Analytics’dir. Raporlamalar, sayfa geçişleri gibi özellikler bakımından Yandex Metrica hızıyla bir adım öne çıkmaktadır.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »