Yandex Metrica Nedir? Kurulumu

yandex-metrica-nedir-kurulumu

Yandex Metrica Nedir?

            Metrica, web analiz sistemlerinden biridir. Yandex arama motorunun sunduğu temel olarak ziyaretçi sayacı diyebileceğimiz bir araçtır. Metrica ile sitenizin ziyaret edilme oranı, kaç kişi siteni girdi gibi birçok veriyi ölçebilirsiniz. Yandex Metrica ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Metrica da iki önemli özellik bulunmaktadır. Bunlar;

  • Isı haritası
  • Webvisor

Isı haritası; herhangi bir ek araca gerek kalmadan kullanıcıların site üzerinde tıkladığı tüm alanları bir ısı haritası olarak görüntülemektedir. Webvisor ise; her bir oturumu video gibi izleme imkânı sağlamaktadır. E-ticaret siteleri bu özellik sayesinde müşterilerin online alışveriş deneyimlerini birebir takip edebilmektedir.

Yandex Metrica, kolay anlaşılır raporlar şeklinde sitelerin;

  • Performansını analiz etmeyi,
  • Kullanıcıların sitede yaptıkları eylemleri video kaydına almayı,
  • Siteye gelen veri trafiğinin kayıtlarını takip etmeyi,
  • Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı reklamların verimliliğini

 değerlendirmeyi sağlayan web analiz aracıdır.

Yandex Metrica İle Neleri Ölçebilirsiniz?

Veri Trafiği

            Masaüstü ve mobil cihazlardan gelen trafiği gerçek zamanlı ve ayrıntılı olarak görmenizi sağlar. Hedef kitlenizi sitenize getiren kanalları öğrenebilirsiniz.

Hedef Kitle

            Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bulundukları coğrafi bölgeleri, kullandıkları telefon ve tarayıcı sürümlerinin ve reklam engellenici kullanıp kullanmadıklarını, müşterilerinizin sadakat derecesini öğrenebilirsiniz.

Performans Analizi

            Pazarlama etkinliklerinizin verimliliğini analiz edebilir. Ziyaretçilerinizin sitenizde yaptıkları ve firmanız için önemli olan her türlü eylemi takip edebilirsiniz. Sipariş başına düşen maliyet değerini otomatik olarak hesaplamak ve tekliflerinizin her biri ile ilgili ayrıntılı istatistikler almak için E-ticaret raporunu ayarlamanız gerekmektedir.

Ziyaretçi Davranış Analizi

            Farklı ziyaretçi gruplarının sitenizle olan etkileşimini inceleyebilir ve sitede yaptıkları eylemlerin nedenlerini öğrenebilirsiniz. Ziyaretçi kayıtları, form analiz araçları, sayfa tıklama ve kaydırma haritaları gibi davranış analizi araçlarını herhangi bir ön ayarlama yapmadan kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir Raporlar ve Etkin Çalışan Segmentasyon Aracı

            İstediğiniz boyutta istediğiniz verileri istediğiniz gibi rapor olarak kaydedip inceleyebilirsiniz. Birden fazla farklı siteyle ilgili ortak istatistik elde edebilirsiniz. İstediğiniz kadar kriter kullanarak raporları segmente edebilirsiniz.

Örneklem-Veri Sınırlaması Yok

            Raporların örneklem büyüklüğünü istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Hacmi ne olursa olsun verilerinizi sınırsız süreyle depolama hakkınız vardır.

Güvenilir API

            Sayaç kodu oluşturma ve silme gibi dinamik hedef belirleme gibi yönetim işlemlerinizi otomatik yapmalısınız. Ara yüzde önceden hazırlanmış araçlarla sınırlı kalmadan mantık işlemleri ve parantez kullanarak ihtiyaçlarınıza göre daha karmaşık filtreler kurabilir ve uygulayabilirsiniz.

Yandex Metrica Kurulumu

          Yandex Metrica kurulumu için ilk olarak Yandex hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Yandex hesabı açmak için de https://yandex.com.tr/ adresine girmeniz gerekmektedir.

Karşınıza yukarıdaki gibi bir sayfa çıkmaktadır. Buradan sağ üst köşede bulunan “Giriş yap” kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Giriş yap kısmına tıkladığınızda karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkmaktadır. Buradan yine sağ üst köşede bulunan “Kaydol” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan sayfadaki gerekli kısımları doldurarak kayıt olabilirsiniz.

            Yandex kayıt olduktan sonra Yandex Metrica kurulumu için ikinci olarak sayaç eklemeniz gerekmektedir. Yandex hesabı oluşturduktan sonra Metrica adresine ulaşıp burada aşağıda bulunan görseldeki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız. Burada bulunan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Gerekli bilgileri doldurduktan sonra “Sayaç oluştur” kısmına tıklıyoruz. Aşağıdaki görselde bulunan sayfa karşımıza çıkmaktadır. Burada önemli olan kısım Gelişmiş ayarlar kısmına tıklayarak alt seçenekleri görmenizi sağlamaktadır. E-ticaret site iseniz burada bulunan E-ticaret verilerinin Yandex Metrica’ya aktarımı opsiyonu açık olması gerekmektedir.

Kurulumun son aşamasında aşağıdaki gibi takip kodlarını verecektir. Bu kodlar ile sitenize ekleyerek Yandex Metrica sitenize dair birçok veriyi toplamaya başlayacaktır.

Yandex Metrica üzerinden takip edeceğiniz her bir site için sayaç eklemelisiniz. Bu sayede her bir siteniz için ayrı olarak istatistiklere ve verilere ulaşabilirsiniz.

            Yandex hesabı açma ve sayaç ekleme işleminden sonra detayları ayarlamanız gerekmektedir.

“Sayaç Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra açılan sekmede Webvisor seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Bunun neden web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını ve ziyaret aşamasında neler yaptıklarını inceleme imkânı sağlamaktadır.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: