Bir Fatura İle Başlayın.

e-Arşiv Fatura

BirFatura’nın sunmuş olduğu elektronik dönüşüm çözümlerinden olan e-Arşiv Fatura ile genişleyen müşteri portföyünüze faturalarınızı eksiksiz ve kolayca ulaştırın!

e-Arşiv Fatura Nedir veya Kısaca e-Arşiv Nedir?

Dijital dönüşüm uygulamalarıyla hayatımıza giren faturaların elektronik halinin bir diğeri olan e-Arşiv fatura kağıt faturalar ile aynı niteliği taşıyan belgelerdir. e-Arşiv fatura ile 509 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu tebliğine göre vergi mükellefi olan ve olmayan herkese dijital fatura kesilebilir olmasının sağlanması amaçlanmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı ayrıca e-Arşiv sayesinde kullanmakla yükümlü mükellef ve sektörleri oldukça genişletmiştir.

e-Arşiv faturası nedir tanımı kısaca elektronik ortamda kesilen diğer fatura türüdür şeklinde yapılabilir. e-Arşiv fatura hem e fatura kullanıcısı olmayan şirketlere hem de vergi mükellefi olmayan şahıslara kesilebilir. Matbu faturalar ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olmakla birlikte e-belge uygulaması kapsamında dönüşüm süreçlerinin bir parçasını oluşturur. e-Fatura gibi e-Arşiv fatura kesmek de işletmelere birçok avantajı beraberinde getirir.

E-Arşiv Fatura Avantajları Nelerdir?

Hem Matbu Hem de Elektronik Olarak Gönderilebilir!

Yazılı çıktı baskısı alma zorunluluğu yoktur. Hem elektronik ortamda hem de çıktı alınmış basılı olarak teslim edilebilir.

Herkese Fatura Kesebilme İmkanı Tanır!

e-Arşiv kullanarak ister e fatura kullanıcısı olmayan vergi mükelleflerine ister normal şahıslara fatura düzenleyebilirsiniz.

Kağıt ve Depo Probleminden Kurtarır!

Matbu fatura kesmenize gerek olmayacağı için yüzlerce dosyanın kaplayacağı bir alana da ihtiyacınız kalmaz. Dahası dosya, kağıt, mürekkep, posta gibi gider kalemleri yok olur!

Zaman Damgasına Sahiptir!

e-Arşiv fatura düzenleme sırasında oluşturulduğu, gönderildiği, iletildiği zamana dair bilgileri de barındırır. Bu nedenle takibi yapılabilecek elektronik veri niteliği taşır.

Alıcı Tarafın İade/Red Talebi Olmadan İptal Edilebilir!

İptal edilmek istendiğinde e faturalardaki gibi alıcının iptal ya da red talebini beklemeye gerek yoktur. Bizzat gönderici tarafından iptal edilebilir.

En Değerli Şey Olan Zamanınız Hedeflerinize Kalır!

Fatura arama, kesme, gönderme ve arşivlemeye ayırdığınız zaman işletmenizin daha önemli işlerine kalır.

e-Arşiv Fatura Kontör Fiyatları

Faturalarınızı, elektronik ortamda piyasadaki en uygun kontör fiyatlarıyla keserek işletme maliyetlerinizden hemen tasarruf etmeye başlayın. Üstelik kesmiş olduğunuz faturalar, BirFatura Yazılım Teknolojileri A.Ş.’nin yüksek güvenlikli sunucularında, 10 yıl boyunca tamamen ücretsiz olarak saklanmaktadır. Dilediğiniz faturaya, sadece birkaç filtrelemeyle saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz.

50 e-Kontör

31 ₺

/Birim Fiyat 0.62 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

100 e-Kontör

51 ₺

/Birim Fiyat 0.51 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

250 e-Kontör

90 ₺

/Birim Fiyat 0.36 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

500 e-Kontör

173 ₺

/Birim Fiyat 0.35 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

1.000 e-Kontör

311 ₺

Birim Fiyat 0.31 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

2.000 e-Kontör

610 ₺

/Birim Fiyat 0.31 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

5.000 e-Kontör

1.296 ₺

/Birim Fiyat 0.26 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

50.000 e-Kontör

11.405₺

/Birim Fiyat 0.23 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

100.000 e-Kontör

18.950 ₺

/Birim Fiyat 0.19 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

200.000 e-Kontör

34.500 ₺

/Birim Fiyat 0.17 ₺
Süresiz Olarak Saklanır.

Listedeki kontör fiyatları sadece BirFatura.com entegratörlüğü için geçerlidir.

Elektronik kontör ücretleri, piyasadaki her e-dönüşüm şirketi için şirket politikalarınca farklılık gösterebilmektedir. Yukarıda yer alan fiyatlar sadece birfatura.com özel entegratörlüğü için geçerlidir ve kontörler başka bir platform ya da entegratör şirket aracılığıyla kullanılamazlar. Aynı şekilde başka firmalarda satılmakta olan kontörleriniz de BirFatura.com panelinde kullanılamamaktadır. Kesmiş olduğunuz veya tarafınıza kesilen her elektronik fatura 1 elektronik kontör değerindedir.

e-Arşiv Fatura Programı | BirFatura Üyelik Ücretleri

Uygun e-arşiv fatura programı fiyatlarımız sayesinde onlarca yazılım kullanmak zorunda kalmadan tüm e-ticaret altyapılarına ve pazaryerlerine aynı anda %100 entegre olarak çalışmaya başlayabilir, e-dönüşüm alanındaki BirFatura.com’un avantajlarından faydalanarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz!

** E-arşiv fatura geçiş süreçlerinde, paketlere ilave olarak minimum 500 kontör alınması gereklidir.

** Hediye kontörler sadece ilk üyeliklerde geçerlidir, yenileme işlemlerini kapsamamaktadır.

Birlikte Büyüyelim

BirFatura’ya gelin, ücretsiz e-arşiv fatura keserek işletmenizin operasyonel maliyetlerini düşürün!

İşletmeniz büyüyene kadar BirFatura.com’un sunmuş olduğu ayrıcalıkların tamamından ücretsiz bir şekilde faydalanmanın tadını çıkarın!

Hayat Boyu Ücretsiz!

AYLIK

BirFatura'nın Avantajlı Dünyasına Hoş Geldiniz!

260 ₺

Pazaryerleri ve e-Ticaret 
Sistemleri Entegrasyonu

6 AYLIK

1.275 ₺

/Aylık 212,50 ₺

Pazaryerleri ve e-Ticaret 
Sistemleri Entegrasyonu

1 YILLIK

2.250 ₺

/Aylık 187,50 ₺

Pazaryerleri ve e-Ticaret 
Sistemleri Entegrasyonu

3 YILLIK

5.700 ₺

/Aylık 158,33 ₺

Pazaryerleri ve e-Ticaret 
Sistemleri Entegrasyonu

Kimler Yasal Mevzuat Çerçevesinde Zorunlu Olarak E-Arşiv Kesmek Zorundadır?

İsteğe bağlı geçiş her işletme için mümkündür, Türkiye Cumhuriyeti Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından yayınlanan yeni tebliğde e fatura kullanmaya gerek kalmadan e-arşiv fatura kesmeye başlanabilir. 509 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerinin Ocak 2022’de yapılan e belge revizyonunda bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre e-arşiv fatura geçiş kapsamındaki limitler ve değerlendirmeler aşağıdaki gibidir.

Vergi Usul Kanunu 509'a Göre E-Arşiv Fatura Geçiş İşlemi Yapması Gereken İşletme Sektörleri;

zorunlu olarak e-arşiv fatura sistemine geçmiş olmalıdır.

Vergi Usul Kanunu 509'a Göre Ciro Bazında E-Arşiv Zorunluluk Limit İstisnaları

  • 2021 yılındaki cirosu 4 milyon TL ve üzeri olan işletmeler 1 Temmuz 2022’de, 2002 yılı toplam cirosu 3 milyon TL üstü olan işletmeler ise 1 Temmuz 2023’te,
  • 2020-2021 cirosu 1 milyon TL olan motorlu taşıt ve gayrimenkul firmaları 1 Temmuz 2022, 2022’de 500 bin TL üzeri olanlar ise 1 Temmuz 2023’te,
  • Ciro şartı olmadan tüm oteller 1 Temmuz 2022’den itibaren,
  • Döviz büroları ciro şartsız 1 Ocak 2022’de,
  • İçecek, alkol, tütün toptancıları, HKS sistemine kayıtlı tarım, şeker üreticileri, enerji sektöründeki bayi, dağıtıcı, üreticiler, bavul satışı yapanlar, gösteri firmaları, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şirketler, maden ithalat ve imalatçıları ise ticari faaliyete başladıkları yılın 4. ayında

zorunlu olarak e-arşiv fatura sistemine geçmiş olmalıdır.

E-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura Kesme Sınırı | E-Arşiv Fatura Düzenleme Sınırı 2022

Sektöre bağlı olmaksızın 1 Ocak 2024’ten itibaren, Türkiye Cumhuriyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tebliğ edilen e-arşiv fatura limitleri aşağıdaki gibidir:

Neden BirFatura'nın e-Arşiv Fatura Fiyatları Muadillerine Kıyasla Daha Uygun?

BirFatura Yazılım Teknolojileri Anonim Şirketi, sunmuş olduğu hizmetler ve entegrasyon altyapıları için herhangi bir üçüncü parti firma ile çalışmaz. BirFatura Yazılım Teknolojileri, Türkiye Cumhuriyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından denetlenmekte olan özel entegratör firmalarından birisidir. Firmamız bünyesinde verilmekte olan bütün hizmetlerimiz kendi altyapımızdan, arada başka aracı bir firma olmadan doğrudan sizlere sağlandığı için sektördeki en uygun fiyatlarla sunabilmektedir.

e-Arşiv Fatura Entegrasyonu Tasarruf Hesaplama Aracı

E-Dönüşüm işlemlerinizi BirFatura platformu aracılığıyla yaptığınızda muadillerine kıyasla ortalama ne kadar kar elde edeceğinizi buradan hesaplayabilirsiniz.

0
BirFatura kontör fiyatları ile aylık tasarrufunuz TL

**Fiyatlar, piyasada benzer hizmet vermekte olan firmaların ortalama kontör ücretleri baz alınarak sağlanmıştır.**

BirFatura Illustrasyon

BirFatura'yı 30 Gün Boyunca Ücretsiz Olarak Deneyimleyin!

BirFatura’nın avantajlarını hiçbir ücret ödemeden 30 gün boyunca bizzat deneyimleyin. Memnun kaldığınız taktirde abonelik ve kurulum işlemlerini başlatmak için size bir telefon araması ya da bir e-mail kadar yakınınızdayız!

Sıkça Sorulan Sorular

e-Arşiv oluşturmak kağıt fatura kesmenin çok benzer bir versiyonudur. e-arşiv fatura kesmek için program kullanmak daha kolaydır. Tercih ettiğiniz interaktif portal yardımıyla “Fatura Oluştur” kısmına geldiğinizde kağıt faturalarda bulunan tüm bilgilerin girildiği alanlar mevcuttur, bu bilgileri ekledikten sonra fatura taslağını “Gönder” tuşuna basarak GİB onayına sunmuş olursunuz. Böylelikle onaylanan faturalar alıcılarına kısa sürede iletilmiş olur. e-Arşiv fatura kesmek için sadece özel entegratörler aracılığıyla geçiş mümkündür. Özel entegratörlere ait pratik yazılımlar sayesinde e-arşiv fatura kesme işlemi saniyeler içerisinde gerçekleşebilir.

GİB tebliğine istinaden e-arşiv kullanmanın zorunlu tutulduğu bazı koşulları sağlayan işletmeler için son başvuru tarihinde herhangi bir uzatılma yapılmamıştır. 2020-2021 toplam brüt satışı 4 milyon TL, 2022’de ise 3 milyon TL’ye ulaşan vergi mükelleflerinin 1 Temmuz 2022’ye kadar e-Arşive geçmesi gerekiyordu. Dolayısıyla e-Arşive gönüllü olarak her şirket türünün geçmesi mümkün iken ciro sınırına takılan kuruluşların geçişi mecburidir.

e-Arşiv fatura sınırının ve düzenleme tutarlarının GİB tarafından her yıl biraz daha değiştirildiği dikkat çekmektedir. 2022 tebliğinde vergi mükellefi olanlara kesilen fatura tutarı aynı gün içerisinde KDV dahil 5000 TL, şahıslara ise minimum 2000 TL ve üzeridir. Bu limitlerin dışında istenilen tutarlara da e-arşiv kesilebilir. Ancak 2023’teki güncellemeye göre ise e-arşiv fatura düzenleme sınırı; vergi mükellefi olanlara KDV dahil günlük 4400 TL ve üzeri, nihai tüketicilere ise 5000 TL üstü şeklinde değişiklik yapılmıştır. 1 Ocak 2024’ten itibaren ise bu sınır vergi mükellefi olup olmamasına bakılmaksızın herkes için 6900 TL’ye çıkarılmıştır.

e-Arşiv kullanıcısı mı yoksa e-fatura mı olduğunuzu öğrenmek için efatura.gov.tr adresine giriş yapıp bu uygulamaya kayıtlı mükellef listesinden vergi kimlik numaranız yardımıyla bulabilirsiniz.

e-arşiv fatura iptal süresi fatura alıcıya iletildiği tarihten itibaren maksimum 7 gündür.

e-Arşiv faturayı, e faturaya kayıtlı olmayan vergi mükellefleri keser, ancak e-fatura mükellefi olanlar hem e-arşiv hem de e-fatura kesebilirler.

5000 TL altındaki tutarlara isteğe göre e-arşiv fatura kesilmesinde bir sakınca yoktu, zira 2024 itibariyle sınır, 6900 TL’ye yükseltilmiştir.

Ürün ya da hizmet satışı yapıldığı tarihten 7 gün öncesine kadar e-arşiv oluşturulabilir.