Bir Fatura İle Başlayın.

Pazaryeri Entegrasyonu

Pazaryeri entegrasyonları ile siparişlerinizi takip edip, saniyeler içerisinde faturalandırın.

Her pazaryerinde görünür olmak ve markanızı geniş kitlelere duyurmak BirFatura pazaryeri entegrasyonu ile çok kolay! Hem marka bilinirliği hem de satış hacminin hızlı bir şekilde artmasına katkı sağlayan pazaryerlerindeki sanal mağazanızda, müşterileriniz ile kurduğunuz iletişim kadar operasyon süreçlerinin de sorunsuz ilerlemesi güvenilir satıcı olmak için oldukça önemlidir. Sipariş yoğunluğu her mağazanın panelini tek tek açıp kontrol etmeyi zorlaştırabilir, bu da operasyon kalitesinin azalmasına sebep olabileceği gibi doğrudan satışlarınızı etkileyebilir. Dolayısıyla sürecin daha sorunsuz ve pratik şekilde organize edilebilmesi amacıyla bir pazaryeri entegrasyon programlarının varlığı işlerinizi oldukça kolaylaştırır.

Sistem olarak e-fatura ile benzer altyapıya sahip kapalı sistem bir uygulamadır. Ayrıca gönderici ile alıcı arasındaki iletim Gelir İdaresi Başkanlığı yönetiminde yalnızca özel entegratörler aracılığıyla gerçekleşir. Satışı yapılan malın takibini kolaylaştırıp saniyeler içerisinde karşı tarafa ileterek operasyonu hızlandırır. Sadece ürün satışında kullanılmayan elektronik olarak hazırlanmış irsaliyeler, birden fazla depo, şube gibi pek çok noktaya gönderim yapan şirketler için de gayet uygundur.

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

Pazaryeri entegrasyonları farklı sanal mağazaları entegre etmenizi sağlayıp senkronize bir biçimde yürümesini kolaylaştıran yazılımlardır. Pazaryeri entegrasyon programını bir e ticaret siteniz yoksa ve sadece pazaryerinden satış yapıyorsanız da tercih edebilirsiniz. Pazaryeri entegrasyon yazılımları sayesinde siparişin alınmasından gönderim aşamasına kadar tüm operasyon kısmını tek bir panel üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilir, hatta birden fazla e-ticaret pazaryeri platformunda yer alan mağazalarınız için de bu olanağı sağlayabilirsiniz. Böylelikle pazaryeri entegrasyonu fatura kesme, sipariş yönetimi gibi işlerinizi otomatikleştirme imkanı tanırken zamandan tasarruf etmenizi de mümkün kılar.

Pazaryeri Entegrasyonu İşletmelere Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Gelirini e-ticaret sektöründen veya pazaryerinden sağlayan bir işletme iseniz müşterilerinizi memnun eden her detayı planlamalı ve aksaklığa neden olan problemleri çözmek adına doğru yatırımlar yapmayı da hesaba katmalısınız. Sipariş yönetimini kendinizin veya personelinizin manuel olarak yapması zaman alan ve hata payı yüksek sonuçlar ortaya çıkarırken dolaylı olarak markanız ya da hizmetiniz hakkında kötü bir intiba bırakmaya sebebiyet verebilir. Bu gibi ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde gidermeye destek olan pazaryeri entegrasyonu firmaları tarafından kurulan pazaryeri entegrasyon sistemi sipariş süreçlerindeki aksaklıkları azaltarak, yoğunluğunuz arttığında bile hataları en aza indirmenizi sağlayabilir.

Sanal mağazalarınızda sipariş yönetimi yalnızca kargo gönderimiyle sona ermediğinden iptal ve iade durumlarıyla karşılaşmanız elbette olasıdır. Pazaryeri entegrasyonunun sağladığı kolaylıklardan biri de sipariş süreçlerinin takibini rahatlatmasıdır. En geç gönderim tarihinden önce siparişleri hızlı kargolamanız hem mağaza puanınızın yükselmesine hem de temin cezalarından zarar görmemenize katkıda bulunur. Tabi mağaza puanınızın artmasıyla satışa teşvik eden güvenilir bir satıcı konumuna gelirsiniz ve dolayısıyla anasayfada mağaza adınızın daha görünür olmasından kaynaklanan satış artışları yaşanmaya başlayabilir.

Pazaryeri entegrasyon yazılımının sağladığı avantajlardan belki de en önemlisi fatura kesmeye ayırdığınız zamandan kazanıyor olmanızdır. Aldığınız her siparişi faturası ile göndermeniz hem müşterilerinizin duyduğu güveni artırmaya yardımcı olurken hem de pazaryeri kurallarından kaynaklı bir zorunluluktur. Bununla birlikte az sipariş yoğunluğunda faturaları el ile kesmek kısa sürse de artış olduğunda zaman alan ve hataya müsait bir ortam oluşmasına neden olur. KDV oranları, fiyat, müşteri bilgisi gibi kalemlerin doğru yazılmaması pek çok yanlış anlaşılmaya da sebebiyet verebilir. Bu anlamda pazaryeri fatura entegrasyonu gönderim sırasında faturaları da otomatik oluşturabileceğiniz ortam sunar. Aynı zamanda müşterilerinizin paylaştığı e-posta adreslerine de faturaların gönderimini sağlar.

pazaryeri-entegrasyonu

Neden BirFatura Pazaryeri Entegrasyonunu Tercih Etmelisiniz?

Pazaryeri mağazalarında sık yaşanan operasyonel eksikliklere hızlı çözümler üretebileceğiniz BirFatura pazaryeri entegrasyonu özellikleri:

Sipariş Yönetimini Kolaylaştırın

Mevcut web siteniz ve tüm pazaryeri mağazalarına gelen siparişleri tek yerden rahatlıkla görüntüleyip hakimiyet sağlamanıza yardım eder. Buna ek olarak iade edilen ürünleri daha kolay görüntüleyebilir, zamanında onaylayabilirsiniz.

Net Karı Kolay Hesaplayın!

Her siparişi kesintileri ile birlikte eşleştirebileceğiniz pazaryeri entegrasyonu modülümüz ürünlerinizin alış, satış ve diğer kesintilerden sonra net kar oranınızı görmenize ve aylık toplu analizler yaparak excel çıktısı almanıza imkan tanır.

Fatura kesmeye ayırdığınız zamanı ortadan kaldırın

Her siparişe ayrı ayrı fatura düzenlemek yerine BirFatura pazaryeri entegrasyonu panelinden siparişlerinize otomatik veya manuel fatura kesme kolaylığından yararlanabilirsiniz.

Pazaryeri Kesintilerini Takip Edin

Pazaryeri mutabakatlarımız geciken veya temin edilemeyen siparişlere uygulanan cezalar, kargo kesintileri gibi tutarların takibini daha kolay yapmaya ve hesabını tutmanıza yardım eder.

Pazaryeri Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

E ticaret pazaryeri entegrasyonu, pazaryeri entegrasyon firmaları aracılığıyla yapılır. Birçok farklı yazılım altyapısını kullanan bu firmalar işletmenizin ihtiyaçlarına en uygun entegrasyon paketleriyle satış grafiğinizi olumlu yönde yükseltmeye destek sunar. Hızlı kurulum avantajıyla gerçekleşen pazaryeri entegrasyonunu aktifleştirmek için ister firmaların kurumsal web sitelerinden online ister telefon ederek kolay başvuru yapabilir, ücretsiz aylık deneme paketi imkanıyla 30 gün boyunca test ettikten sonra abone olmayı da deneyebilirsiniz. BirFatura ile tüm pazaryeri mağazalarınızı ve e-ticaret web sitenizi entegre ederek sipariş süreçlerinde yaşanan problemlerin çözümünde hızlı sonuç alıp iş yükünü azaltabilirsiniz. BirFatura pazaryeri entegrasyon kurulumu için izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

  1. Üye Giriş kısmından kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sol yandaki menü içerisinden Ayarlar → Mağaza Ayarları sekmesine gelin.
  2. Mağaza Ayarları sekmesinden entegre etmek istediğiniz pazaryerinin logosuna gelerek Düzenle butonuna tıklayın; karşınıza çıkan ekrandan Yeni Mağaza Ekle sekmesini seçin.
  3. Yeni Mağaza Ekle ekranında API kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmeniz gerekir. Eğer ID bilgisi yoksa pazaryerindeki kategori yöneticisiyle iletişime geçerek API hesabı açılmasını talep edin

BirFatura'yı 30 Gün Boyunca Ücretsiz Olarak Deneyimleyin!

Hiçbir ücret ödemeden, BirFaturanın avantajlarını tam 30 gün boyunca bizzat deneyimleyin. Memnun kalırsanız, abonelik işlemlerinizi başlatmak ve sizi mutlu müşterilerimiz arasında görmek için sadece bir telefon/mail uzaklığındayız.

BirFatura Illustrasyon

Sıkça Sorulan Sorular

Online satış yapılan uygulamaları birbirine bağlayarak tek yönetim panelinden görüntülemeye imkan tanıyan sistemlerdir.

BirFatura en yüksek pazar payına sahip ve tüketicilerin sık vakit geçirdiği 25 pazaryeri ile anlaşmalıdır. Bu sayede en çok alışveriş yapılan web sitelerinde görünür olmanızı mümkün kılarak markanızı geniş kitlelere duyurmanıza yardımcı olur.

Pazaryeri entegrasyonunu bir veya birden fazla farklı pazaryerinde satış yapan satıcılar kullanabilir

Anlaşmalı olduğu 26 ayrı platformdaki sipariş ve faturalarını tek panel üzerinden gerçekleştirebilir. Trendyol, Hepsiburada, Amazon, Akakçe, N11 ve daha onlarca platformdaki sanal mağazalarınız için tercih edebilirsiniz.

Evet, uygundur. Sadece 1 ya da 26 farklı pazaryerinde mağazanız var ise rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Pazaryerlerinde satmış olduğunuz her ürün veya ürün grupları için müşterinize fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliğine göre vergi mükellefi olmayan kişilere yaptığınız perakende satışlar için mutlaka e arşiv fatura düzenleyip e posta yoluyla iletmeniz gerekir. Pazaryeri entegrasyonu kullanırken tek veya toplu fatura düzenleyebilirsiniz.

Pazaryeri entegrasyon hizmeti veren hangi firma ile çalışacağınıza karar vermeden önce elbette iyi bir araştırma yapmak faydalı olabilir. Dolayısıyla en iyi pazaryeri entegrasyon firması hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için daha önce aynı firma ile çalışmış kişilerin kullanıcı deneyimlerine kulak verebilir, bu hususta paylaşımları içeren pazaryeri entegrasyon yorumları bölümünde araştırma yapabilirsiniz. Pazaryeri entegrasyon tavsiyesi üzerine tercih yapabileceğiniz gibi BirFatura’nın ücretsiz olarak sunduğu demo uygulamasını denedikten sonra karar verebilirsiniz. Bu uygulamayla mağazalarınıza gelen siparişleri BirFatura panelinden görüntüleyebilirken yalnızca fatura kesme işlemlerini kendinizin gerçekleştirmesi gerekir.