Bir Fatura İle Başlayın.

e-İmza | Elektronik İmza

e-İmza, geleneksel ıslak imza süreçlerini hızlandırmanın en kolay ve güvenli yoludur.

Elektronik İmza Nedir? ya da Kısaca E-İmza Nedir?

e-İmza, dijital ortamda gerçekleşen işlemlerde kimlik doğrulama amacı ile kullanılan bireysel ve kurumsal elektronik veridir. Yasal çerçevesi 2004 yılında yürürlüğe girmiş olan 5070 sayılı kanun ile belirlenmiştir. e-Belge geçişlerinden sonra e-Dönüşüm süreçlerinde ıslak imzanın da tarihe karışıp bu döngüye eklenmesi amaçlanmıştır. Islak imzayla aynı hukuki yükümlülüklere sahip elektronik imza uygulaması yapılan işlemin hangi kişiye ait olduğunun net bir şekilde bilinmesini sağlarken yalnızca imza sahibi tarafından gerçekleştirilebilir olmasından dolayı ispat gücü çok yüksektir. Elektronik sertifikalar, şu an için sadece şahıs şirketleri ve hukuksal zemindeki çalışmalarını uzaktan kolayca yürütmek isteyen tüzel kişiler tarafından alınabilmektedir. 

Elektronik İmza Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Değişiklikleri Tespit Etmek Kolaylaşır!

Veri bütünlüğünü sağlayan elektronik sertifika, oluşturulan belge üzerinde değişiklik yapılmasını ve zarar görmesini önler. Herhangi bir değişikliği fark etme imkanı tanır.

Hızlı ve Pratiktir!

İmzalama prosedürleri zamana ve mekana bağlı olmaksızın saniyeler içerisinde kolaylıkla gerçekleşir.

Aynı Gün Kullanmaya Başlayabilirsiniz!

Elektronik ortamda saklanan faturalarınıza her an, her yerde sadece birkaç tıklama ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bilgi Kaynağı Kesin Olarak Bellidir!

Çok iyi bir kimlik doğrulama aracı olması sayesinde evrakın kime ait olduğu açıkça belli olmuş olur. Bu sayede gerçekleşen işlemleri inkar etmenin önüne geçer.

Güvenli ve Gizlidir!

Akıllı kartınız çalınmadığı müddetçe bilgilerinize sizden başka üçüncü bir kişinin erişmesi mümkün değildir.

Kırtasiye Maliyetlerinizi Azaltır!

Elektronik sertifika kullanmak yazıcı, kağıt, posta gibi maliyet kalemlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

E-İmza Fiyatları | Elektronik İmza Fiyatları

Bütçe planlamasına göre seçebileceğiniz üyelik paketleri içerisinden 1, 2 ve 3 yıllık tercih yapabilir, hediye e-fatura kontörleriniz ile e-dönüşüm dünyasına ilk adımı atabilirsiniz. BirFatura üyeliğinizi yenilerken elektronik imzanızı yenilemenize gerek yoktur. İmzanız sadece kurulum esnasında bir kereye mahsus olmak üzere kullanılmaktadır.

BirFatura paneline ücretsiz kayıt olup başvurunuzu hemen yaparak imzanızı, güçlü bayi ağımız sayesinde elektronik sertifikanızı aynı gün içerisinde teslim alabilirsiniz. 

İmza teslimatı sadece başvuruyu yapan şahıs şirketi sahibine yapılmaktadır. Refakatçi, noter onayı vekalet veya benzeri işlemler kabul edilmemektedir.

Elektronik sertifika alacak kişi 18 yaşından küçük ise, aile bireylerinin teslim işlemi esnasında bireyin yanında gelerek rızalarının olduğuna dair imza vermeleri gerekmektedir.

1 YILLIK

1.480 ₺

Tebrikler, E-Dönüşüm için ilk adımı atmış oldunuz!

100 Kontör Hediye!

2 YILLIK

1.850 ₺

200 Kontör Hediye!

3 YILLIK

2.150 ₺

300 Kontör Hediye!

E-imza İle Neler Yapılabilir?

Elektronik imza kullanım alanlarına her gün bir yenisi eklenmeye devam etmektedir. Günümüzde devlet kurumlarının neredeyse tamamı, kurum ve vatandaşlık işlemlerini elektronik ortamda yürütmektedir. Evlenme, emlak alım satım, taşınma ve veraset işlemleri dışında aşağıdaki yüksek güvenlik gerektiren tüm işlemlerinizi elektronik ortamda bir kaç saniye içerisinde onaylayarak, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-İmza Sıkça Sorulan Sorular
 • Kurumlar arası iletişim gerektiren işlemler
 • e-Belge başvurularında (e fatura, e arşiv, e smm vb.)
 • e Arşiv imzalama
 • e-Devlet, UYAP, KEP gibi sistemlerine giriş yaparken
 • Sınav ve pasaport başvurularında,
 • Patent başvuruları,
 • MERSİS, MERNİS işlemlerinde
 • Sağlık Bakanlığı’na bağlı uygulamalar (e-Nabız, e-Reçete vb.)
 • Polis Bilgisayar Ağı
 • TAKBİS
 • Bilirkişi başvuruları
 • İhale katılımları
 • Banka talimatları
 • e-OKUL

gibi işlemlerin tamamı, elektronik imza aracılığı ile yapılabilmektedir.

e-İmza Nasıl Alınır? | Elektronik İmza Nasıl Alınır?

“Elektronik imza nasıl alınır?” olduğu hakkındaki süreç Bir E İmza ile elektronik imza almak istediğinizde oldukça pratik bir şekilde online olarak gerçekleşir. Teslimat noktalarından aynı gün içerisinde gerçekleşmesi mümkün olan e imza teslimatı sadece şirket sahibi kişilere yapılmaktadır. Elektronik imza almadan önce yapılması gerekenler şöyledir:

● “Kayıt Ol” bölümünden hesap oluşturun.

● Başvuru formunu doldurduktan sonra “e-İmza” sekmesine gelerek 1, 2 ve 3 yıldan oluşan üyelik paketlerinden birini seçin.

● Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra sertifikanızı yaygın teslimat noktalarına geldiğinizde kimlik tespiti yapıldıktan sonra alabilirsiniz.

BirFatura'yı 30 Gün Boyunca Ücretsiz Olarak Deneyimleyin!

Hiçbir ücret ödemeden, BirFaturanın avantajlarını tam 30 gün boyunca bizzat deneyimleyin. Memnun kalırsanız, abonelik işlemlerinizi başlatmak ve sizi mutlu müşterilerimiz arasında görmek için sadece bir telefon/mail uzaklığındayız.

BirFatura Illustrasyon

Sıkça Sorulan Sorular

BirFatura’ya başvurarak elektronik sertifika imzanızı hemen alabilirsiniz. Panelimize tamamen ücretsiz bir şekilde üye olup, gerekli adımları takip ederek, 1, 2 veya 3 yıllık ödeme planlarından birini seçerek sertifikanızı alabilirsiniz.

Bu yönteme ilave olarak, herhangi bir PTT şubesinden de sertifika almanız mümkündür. Bu yöntemde teslimat aynı gün içerisinde yapılmaz. Aciliyeti olan durumlarda tercih edilmemesi gerekmektedir.

Elektronik sertifika kartları internet üzerinden online bir şekilde satın alınabilmektedir. Nereden alacağınızı bilmiyorsanız, BirFatura.com aracılığı ile satın almak için panelimize tamamen ücretsiz bir şekilde kayıt olup imzanızı satın alabilirsiniz.

Bu yönteme ilave olarak, herhangi bir fiziki PTT şubesinden de satın almanız mümkündür.

Sertifikayı alacak kişi reşit ise başvuru sırasında şirket sahibinin sadece kimliğini ibraz etmesi yeterli olmaktadır. Elektronik sertifikalar, sadece başvuruyu yapan kişiye teslim edilebilir. Herhangi bir vekalet, noter onayı ya da benzeri işlem ile yasal mevzuat gereği teslimat yapılamamaktadır.

Sertifikayı alacak kişi reşit değil ise teslim esnasında aile bireylerinin de kendisiyle birlikte gelip, işlemin bilgileri dahilinde yapıldığını onaylamaları gerekir. Kişinin aile bireyleri gelmediği taktirde elektronik sertifikanın teslimatı yapılamamaktadır.

İhtiyaç duyan her birey (Şahsi işlemleri için dahil olmak üzere) ve şahıs şirketi sahipleri elektronik sertifika alabilmektedir. 

Anonim Şirket ve Limited Şirket sahipleri ise mali mühür almak zorundadır. BirFatura.com’un şuan için mali mühür satışı bulunmamakta olup, mühür ihtiyaçlarınız için Tübitak bünyesinde hizmet vermekte olan Kamu Sertifika Hizmetini ziyaret edebilirsiniz. Sayfaya gitmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

https://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/

Satın almış olduğunuz USB bellek formundaki sertifikayı dilediğiniz bilgisayara, dilediğiniz kadar sayıda kurabilirsiniz, fakat yeni kurulumlar öncesinde bir bilgisayara başarıyla kurduğunuza emin olmalısınız. Başarılı kurulumun ardından sonraki işlemlerde istenen sayıda cihaza yükleyebilirsiniz, herhangi bir sınırı yoktur. Ancak her defasında e imza kurulum işlemlerini yeniden yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Başvuru süreci sertifikayı aldığınız firmadan firmaya göre değişiklik gösterebilir. Kimi firmalar için bu süreç bir hafta, kimi firmalar için ise bir gün sürmektedir. BirFatura.com özel entegratörlüğü için e-imza başvuru ve teslim süresi sadece 1 gündür.

BirFatura özelinde ekibimiz tarafından kurulumun tamamlanabilmesi için bilgisayarınızda Java 1.8 ve üzeri versiyonlardan herhangi birinin yüklü olmasına ihtiyaç vardır. Ekibimiz doğru sürüm ve programın kurulduğuna emin olmak için süreci baştan sona eksiksiz olarak yürütür. Sizin yapmanız gereken ekstra bir işleme gerek kalmamaktadır.

Gereksinimler firmadan firmaya farklılık gösterebilmektedir. Çalıştığınız firmadan gerekli yönlendirmeyi alabilirsiniz.

Dört haneli şifrenizi belirli periyotlarla değiştirmeniz, evrak ve belge güvenliğiniz açısından hayati öneme sahiptir. Belirlediğiniz şifrenin benzersiz ve başka hiçbir yerde kullanılmadığına emin olmalısınız. Elektronik sertifikanız için belirlemiş olduğunuz pin kodunuzu (şifrenizi) unuttuysanız, yenilemek için aşağıdaki adımları takip edebilir ve kolayca sıfırlayabilirsiniz.

 1. Elektronik sertifikanızı bilgisayarınıza bağlayın. 
 2. Elektronik sertifikaların kurulum esnasında yüklenilen sürücünün/programın arayüzüne giriş yapın.
 3. Arayüzde yer alan butonların arasından “Şifremi Unuttum” butonunu bulup, tıklayın.
 4. Sistem tarafından sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuza emin olduktan sonra “Sıfırla” butonuna tıklayın.
 5. Yeni şifreniz ya da belirleme adresi, başvuru esnasında vermiş olduğunuz e-posta adresinize gönderilecektir, adımları takip edip, işlemlerinizi tamamlayın.

Akıllı kartınız, kimlik onaylama ve evrak doldurma prosedürlerinin ardından içerisindeki okuyucu ve elektronik sertifikası ile birlikte tarafınıza teslim edilir.

Piyasada birçok farklı markaya ait, farklı şartlar ile çalışan imza sertifikası yer alır. Herhangi bir sorun yaşamamak ve işlerinizin aksamaması adına sertifikayı aldığınız kuruluşun yönergelerini takip ederek kurulum işlemlerini tamamlamanız en doğru işlem olacaktır.

BirFatura bünyesinde satılmakta olan elektronik imza sertifikaları, tüm işletim sistemleriyle %100 uyumludur. Sertifika aktivasyonu ve kullanımı için sadece doğru Java sürümlerinden birinin ve kart ile uyumlu sürücünün kurulması gerekmektedir. Sürücü yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, herhangi bir imzalama operasyonu için kartınızın bilgisayarınızda takılı olması yeterli olacaktır.

Evet, yasal zeminde geçerliliği olan bütün elektronik sertifikalar ücretli olarak satılmaktadır. Sertifikanızı 1 yıllık, 2 yıllık ya da 3 yıllık zaman dilimlerinde satın alabilirsiniz. En güncel fiyatları öğrenmek için sayfamızda yer alan fiyat tablolarını inceleyebilir ve almaya karar verdiğiniz zaman Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun elektronik sertifikanızı BirFatura ayrıcalıkları ve güvencesiyle aynı gün içerisinde teslim alabilirsiniz.

Satın almış olduğunuz imza sertifikasının kullanım süresi sona erdikten sonra BirFatura panelinde yer almakta olan imza yenileme sekmesi aracılığıyla elektronik sertifika imzanızı 1 yıllık, 2 yıllık ya da 3 yıllık gibi zaman dilimlerinden herhangi birini ihtiyacınıza göre seçerek kolaylıkla uzatabilirsiniz.

Yenileme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken nokta, yenileme süresinin minimum 1 yıl olarak yapılması gerektiğidir. 3 ay, 6 ay gibi zaman dilimlerinde elektronik sertifika alımı mümkün olmamaktadır. Bilginize arz ederiz.

Kurulum işlemlerini herhangi bir sorunla karşılaşmadan başarıyla tamamlamanızın ardından,  imzayı kullanmak için akıllı kart okuyucunuzun bilgisayarınıza bağlı olması yeterli olacaktır. Bunun haricinde özel bir kullanım prosedürü bulunmamaktadır.

İkisi farklı mevzuatlara tabi dijital araçlardır. KEP, “Kayıtlı Elektronik Posta” kelimelerinin kısaltılmışıdır. Buna ek olarak KEP, Türk Ticaret ve Elektronik Tebligat Kanunu mevzuatına göre işletmeyi yasal güvence altına alan elektronik iletiler olmakla birlikte her iletiyi 3 farklı kanıt ile üreten kapalı devre sistemdir. KEP adresi PTT’den ve diğer yetkili hizmet sağlayıcılarına başvurularak temin edilir. Her adresin hs01, hs02, hs03 gibi uzantıları vardır, örneğin; [email protected] şeklindedir. Tüm şirket tiplerinde açılış sonrası firma sahibinin KEP, elektronik imza veya mali mühür başvurusu yapması gerekir. KEP işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için e imzaya ihtiyaç vardır. Elektronik imzadan farklı olarak KEP aşağıdaki işlemleri yapabilmek amacıyla kullanılır:

 • Elektronik fatura, belge itiraz süreçlerinde,
 • Mutabakat gönderimlerinde,
 • Kurumsal ve şirket içi yazışmalarda,
 • Bayi sözleşmeleri, banka talimatları gibi önemli belgelerin iletilmesinde,
 • İhale teklifinde bulunurken,
 • Bordro, yıllık izin bildirimleri gibi tüm resmi işlemlerde kullanılabilir.