Bir Fatura İle Başlayın.

idefix Entegrasyonu

idefix entegrasyonu ile idefix mağazanızı kolay yönetin!

idefix entegrasyonu

idefix Entegrasyonu Nedir?

idefix entegrasyonu, idefix satıcı hesabınızın iş takibini kolaylaştıran pazaryeri entegrasyon çözümüdür. e-Ticaret platformlarında her siparişe fatura gönderiminin zorunlu tutulması sebebiyle her birini atlamadan ve zamanında faturalandırmanız oldukça önemlidir. Bu nokta entegrasyon kullanmanın en önemli faydası yeni ve tüm siparişleri kolaylıkla görüntüleyebilir, her siparişe manuel ya da toplu fatura kesebilir olmanız. Aynı zamanda e-fatura ya da e-arşiv fatura şeklinde faturaları elektronik ortamda iletebilme olanağına sahip olursunuz. Ayrıca anlaşmalı olduğunuz kargo firmasını da sisteme entegre ederek kargo barkodlarını ister ayrı olarak ister fatura üzerine yazdırabilirsiniz. Hem BirFatura’nın kullanımı hem de kurulumu kolay yönetim paneli sayesinde mağazanızı daha etkili yönetir ve zamandan tasarruf edersiniz.

Günlük Raporlama

Faturalandırılan satışlarınız ve giderlerinizi kayıt altına alarak ön muhasebe raporlarını alabilir, gelir-gider takibini yapabilirsiniz.

Çoklu Mağaza

BirFatura Pazarama entegrasyonu aynı anda birden çok mağazayı yönetmenin en kolay yollarından biridir. 

Otomatik Fatura Yükleme

Mağaza siparişleriniz için kestiğiniz faturalar satıcı hesabına otomatik yüklenir.

Kargo Yönetimi

Anlaşma yaptığınız kargo şirketinin API kurulumunu yaparak kargo fişlerini yazdırma, kargo hareketleri, müşteriye bildirim özelliklerini kullanabilirsiniz.

Fatura Kesimi

Faturalarınızı gelen siparişlerinizin bilgileriyle ister otomatik isterseniz de manuel olarak saniyeler içerisinde faturalandırabilirsiniz.

Ürün Maskeleme

Faturada açık şekilde yazmasını istemediğiniz ürünlerde ise ürün maskeleme özelliğini aktifleştirmeniz yeterlidir.

Günlük Yedekleme

Sistem tüm bilgilerinizi yedekleyerek 10 yıl boyunca kayıt altında tutar. Tüm verilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

SMS Bildirimleri

Hizmet aldığınız SMS firmasını sisteme tanımlayarak müşterilerinize yapacağınız bildirimleri aynı panelden gerçekleştirme olanağı sunulur.

idefix Nedir?

1996’da kurulmasıyla birlikte Türkiye’nin en büyük online kitap satıcılarından biri haline gelen idefix, kitapseverler ile kitapları buluşturma tutkusunu ürün portföyünü genişleterek e-ticaret pazar yeri olma konusunda adımlarını attı. Hem yüksek marka bilinirliği hem de kurumsal kimliği sayesinde e-ticaret yapmak isteyenlere geniş müşteri kitlesi sunan güvenilir bir platform haline geldi. idefix kitap satışı ve online yayınevi faaliyetlerini hala sürdürmesinin yanı sıra telefon, elektronik, elektronik ev aletleri, bilgisayar&tablet, anne&bebek&çocuk, oyuncak, kırtasiye&ofis ve hobi&müzik gibi 9 farklı kategoride satış yapma imkanı sunar. idefix satış ortaklığı sisteminden faydalanarak marka ve ürünlerini hazır hedef kitleye sunmak isteyen web sitesi üzerinden online başvuru yaparak hemen mağazalarını açabilirler. BirFatura idefix entegrasyonu sayesinde ise mağazanıza gelen siparişlerini otomatik faturalandırabilir ve diğer operasyonel süreçleri rahat takip edebilirsiniz.

idefix Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

idefix entegrasyonun kurmak yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Yapmanız gereken tek şey idefix satıcı hesabınıza giriş yapıp “Hesap Bilgileri” alanındaki “Entegrasyon Bilgileri” bölümünden alacağınız kullanıcı adı, satıcı ID ve şifreyi kopyalayarak BirFatura panelinde ilgili alanlara yapıştırıp kaydetmek. Kopayaladığınız bilgileri yapıştırmak için BirFatura panelindeki “Ayarlar” başlığına gelin. “Mağaza Ayarları”na tıklayarak idefix mağaza ayarlarını seçin. Sonrasında “Yeni Mağaza Ekle” butonuna basıp bilgileri ilgili alanlara yapıştırarak kaydetmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca; işlem sonrasında aşağıdaki kutucukları isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. “Siparişler-Onaylanmış Sayfasında Göreceğim Sipariş Durumlarını Belirlemek İstiyorum” seçeneğini işaretlerseniz sipariş sayfasında tüm siparişleri görüntülersiniz. İşaretlemediğinizde yalnızca onaylanmış siparişler ekrana düşecektir. Son olarak “Test Et” butonu ile APİ bilgilerinin doğruluğunu kontrol edebilir ve kaydet tuşuna basabilirsiniz.

idefix-entegrasyonu-nasil-yapilir

BirFatura ekibi olarak idefix entegrasyonu ve kurulum hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı cevaplamak için yanınızdayız, [email protected] e posta adresi, 0850 303 32 96 numaralı telefon numarası ve canlı destek yoluyla bize ulaşabilirsiniz.

BirFatura idefix Entegrasyonunun Sunmuş Olduğu Avantajlardan Hemen Yararlanın!

Hiçbir ücret ödemeden, BirFaturanın avantajlarını tam 30 gün boyunca bizzat deneyimleyin. Memnun kalırsanız, abonelik işlemlerinizi başlatmak ve sizi mutlu müşterilerimiz arasında görmek için sadece bir telefon/mail uzaklığındayız.

BirFatura’nın sunmuş olduğu idefix entegrasyon programıyla sipariş, fatura ve ön muhasebe işlemlerini tek panelden yönetme kolaylığından yararlanın.

BirFatura Illustrasyon

idefix Hakkında Merak Ettiklerinize BirFatura’da Göz Atın

Aşağıdaki idefix ile ilgili sıkça sorulan sorular bölümünü inceleyebilir, pazar yeri hakkında ve bu platformda mağaza açmak için ihtiyaç duyacağınız bilgilere erişebilirsiniz:

idefix e-kitap ve kitap satıcılığı yapmasına ek olarak online yayınevi faaliyeti sürdüren dev bir markadır. Son yıllarda misyonunu genişleterek online e-ticaret platformu olarak da hizmet vermektedir.

2013’te Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş bünyesindeki D&R tarafından satın alınmıştır.

1996’dan bu yana marka itibarını artırarak devam etmekle birlikte sosyal sorumluluk projeleri ve fuarlarla da gündeme gelmiştir.

İdefix’te satış yapmak için web sitesi üzerinde online bir mağaza açmanız gerekir. Web sitesi üzerindeki “idefix’te Satış Yapın” butonundan veya direkt olarak idefix.com/saticimiz-olun linkine tıklayarak başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz. (0850) 266 06 06 numarasından veya iletişim formunu doldurarak talebinizi bildirmeniz mümkündür. Başvurunuz incelenerek bir satıcı hesabı oluşturmanız sağlanır ve gerekli belgeleri yükledikten sonra ürünlerini listeleyip hemen satışa başlayabilirsiniz.

Ayrıca sizden şirket ve iletişim bilgileriniz istenir.  Başvuru formunu doldurup gönderdikten sonra KEP adresinize satış sözleşmesi gönderilir, onayladığınızda mağazanız açılmış olur.

Öncelikle satışa sunulacak hazır ürün stoğuna sahipseniz ve operasyonel süreçleri yürütebilecek kapasitedeyseniz mağaza açabilirsiniz. Aynı zamanda şahıs, limited veya diğer şirket türlerinen birine sahip olmanız gerekir.