E-Ticarette Kullanıcı Deneyiminin Önemi Nedir?

blog78-770x400

Günümüzde alışverişlerin birçoğu internet üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden site üzerindeki kullanıcı deneyimini geliştirmek, kullanıcıların site üzerinde geçirdikleri süreyi artırırken bu vaktin satışa dönüşme oranını artırmaktadır.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi, UX (User Experience) olarak da bilinir. Kullanıcı deneyimini tasarımlarıyla hedeflenen, kullanıcının kendisine kullanışlı bir deneyim yaşatmaktır diye tanımlayabiliriz ya da daha basit bir tabirle bir kullanıcının bir servisi kullanırken onunla etkileşime girerken ve sonrasında deneyimlerinin tamamı kullanıcı deneyimidir. Kullanıcıya sunulan fayda, buna erişim olanağı, sürecin zorluğu ve bunların kullanıcıya yaşattığı his kullanıcı deneyiminin bileşenleridir. E-Ticarette kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir. Bir ürünün tasarımı, kullanıcının hangi sorunlarını çözdüğünü, fiyatı, nasıl çalıştığı, paketi gibi detaylar kullanıcı deneyimini ilgilendirir.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Web sitenizin kullanıcı deneyimlerini geliştirmek üzere kurulu olmalıdır. Bu şekilde olması kullanıcının site üzerinde daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayacağı için, kullanıcının satın almasına daha çok yaklaştıracaktır. Kolay ve anlaşılır bir site ile kullanıcının daha çok ürüne erişmesini ve site içinde rahat dolaşmasını sağlayacaktır.

Kullanıcılar kullanmaktan memnun oldukları firmalardan alışveriş yapmayı tercih etmektedirler. Bir sorun yaşamadan alışveriş yapabilecekleri, sorun yaşadıkları zamansa çözüm sunabilecek firmaları tercih etmektedirler. Bunu sağlamanın yollarından biri de kullanıcı deneyimlerini geliştirmektedir.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek İçin E-Ticaret Firmaları Neler Yapmalı?

E-Ticaret sitelerinden ürün bilgisi satışları büyük ölçüde etkilemektedir. Çünkü kullanıcılar ürün kalitesini görmeden satın alma kararı almaktadırlar. Bu sebeple kullanıcının güvenini kazanmak oldukça önemlidir. Ancak ürün bilgisi bile bazı durumlarda yetersiz kalabilmektedir. Bu noktada ürün görsellerini çeşitlendirmek ve farklı açılardan çekilmiş görsellere yer vermek satın alma kararını kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte ürün görsellerinin büyütebilmesi ve küçültebilmesi de ürün hakkında ipuçları vermektedir. Bu özellik ile kullanıcı ürün hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmaktadır. Mesela ürünün kumaşı, boyutu, kalitesi ile ilgili izlenim edinebilmesine imkân sağlamaktadır.

E-Ticaret firmalarının en sık karşılaştığı sorunlardan biri de son anda terk edilen alışveriş sepetleridir. Sepeti terk etme nedenleri arasında ilk olarak yetersiz yönlendirme gelmektedir. Kullanıcılar, pratiklik nedeni ile e-ticaret sitelerini tercih ederken site içerisinde herhangi bir zorlukla karşılaştıklarında alışverişten vazgeçebilmektedirler. Bu durumun engellemek için de kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve alışveriş sürecini daha basit hale getirmek oldukça faydalı olacaktır. Kullanıcı ürünü sepete ekledikten ödeme yapacağı sayfaya kadar geçen bu süreçte kolaylıkla görülebilecek şekilde ve ayrıntılı olarak e-ticaret sitesinde yer alması alışveriş deneyimini çok daha iyi sonlandırmaya yardımcı olacaktır.

Kullanıcılardan bazıları tek seferde satın alma kararı almamaktadır. Alışveriş yapmadan önce diğer kanalları da karşılaştırmayı veya ürünleri daha fazla araştırmayı tercih edebiliyor. Ancak e-ticaret sitesine tekrar gelen bir müşteriyi satın almaya ikna etmek için ona incelediği ürünleri ve bu ürünlerle ilişkili olan diğer ürünlere ait bilgileri sunmak karar vermesini daha fazla kolaylaştırabiliyor.

Kullanıcı Deneyiminin SEO İçin Önemi Nedir?

Web sitelerinin arama motorlarında listelenirken site başlığı, metinlerin özgünlüğü gibi kriterler önemli iken şimdi kullanıcı deneyimi de bu kriterlerden biri olmaktadır.

Kullanıcı deneyimi iyi olduğunda, kullanıcıların site üzerinde geçirdikleri zamanda artıyor. Bu da arama motorlarına bu sayfalarının içeriklerinin ve kullanıcı deneyiminin iyi olduğu bilgisini vermektedir. Bu nedenle de site arama motoru üzerindeki sıralamasında yükselmesine neden olmaktadır.

Müşteri Üzerindeki Etkisi Nasıldır?

Kullanıcı deneyiminin iyi olması kullanıcıların alışverişlerinden memnun kaldıklarını göstermektedir. Kullanıcıların site üzerinden yaptıkları alışverişten memnun kalmaları kendi çevresindeki kişilere de bu pozitif görüşü aktarmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla da web sitenizin potansiyel müşterilerinize ulaşması kolaylaşacak ve marka değerlerinizin de artmasına neden olmaktadır.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »