Bir Fatura İle Başlayın.

Kapıda Ödeme Uygulamasının Avantaj ve Dezavantajları

kapıda ödeme

Online alışverişten kaçınan ve e-ticaretten uzak duran kullanıcıların en önemli sebebi ödeme konusunda güvenlik endişeleri yaşamalarıdır. Özellikle de kredi kartları ile yapılan ödemelerde kart bilgilerinin çalınmasından korkan ya da paylaşmak istemeyen kullanıcılar online alışverişi tercih etmemekte. Havale ile ödeme seçeneği ise kullanıcılara uzun bir işlem gibi geldiği için çok tercih edilen bir seçenek değil. Bu durumda kullanıcılar için en iyi çözüm ise kapıda ödeme seçeneği olmaktadır. E-Ticaret sitelerinin ödeme seçenekleri arasında kapıda ödemesinin olması müşteri sayılarının artmasını etkilemektedir.

Kargo firmasının, e-ticaret sitelerinden alınan ürünün ücretini kullanıcıdan aldığı ödeme türüne Kapıda Ödeme denir. Aldıkları ürünün ücretini kargo görevlisine ödeyerek ürünü teslim alabilirler. Ayrıca kapıda ödeme seçeneği nakit olabileceği gibi kredi kartı ile de ödeme sağlanabilir. E-Ticaret sitelerinin bu detaya dikkat etmeleri gerekir.

Kapıda ödeme ile kullanıcılar ürünleri geldikten sonra ödeme yapacakları için güvenlik açısından oldukça uygun bir ödeme seçeneğidir. Güvenliğin yanı sıra sipariş verdikleri ürünün gelmeyeceğini düşünen kullanıcılar da ürünü teslim aldıktan sonra ödeme yapmayı daha çok tercih ediyor. Kapıda ödeme yöntemi bir nevi yeni nesil alışveriş ile geleneksel ödemenin birleşimi olarak da adlandırabilir. Kapıda ödeme seçeneğinin kullanıcılar için bir iyi yönü de cayma hakkıdır. Diğer ödeme yöntemlerine göre kapıda ödeme seçeneğinde iade etme daha kolaydır.

kapıda ödeme kartla olur mu

Kapıda Ödeme Yönteminin Avantajları

Satıcı İçin Avantajları

Satıcılar için en büyük avantajı kapıda ödeme seçeneği sayesinde güvenlik endişesi yaşayan kullanıcıları sitelerinden alışveriş yapma imkânı vererek o kullanıcıları kazanmaktır. Kullanıcılara güven vermenizle birlikte aynı kullanıcılar daha sonrasında da sitenizden farklı ödeme yöntemleri ile de alışverişlerine devam edecektir. Aynı zamanda kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemeyen ya da banka hesabı olmayan kullanıcıların alışveriş yapmalarını da sağlamaktır.

Alıcı İçin Avantajları

Kullanıcılar online alışverişlerinde akıllarında birçok soru işareti bulunmakta bunlardan bazıları; ürünün görseldeki gibi olmaması, başka bir ürün ile karşılaşmaları ya da kredi kartı bilgilerinin çalınması gibi endişeler yaşamaktadır. Tüm bu soru işaretlerinin önüne geçebilmek için kapıda ödeme seçeneği kullanılabilir. Kapıda ödeme seçeneği ile kullanıcılar sipariş ettikleri ürünü teslim alırken görebilir, ödeme yapmadan önce kontrol edilebilir hatta bir sorun olduğu zaman ödeme yapmadan iade edebilir. Aynı zamanda kredi kartı bilgilerini de girmediği için herhangi bir tereddüt yaşamaz. Yani kullanıcıların online alışverişe olan bütün endişeleri giderilmiş olur.

kapıda kredi kartı ile ödeme

Kapıda Ödeme Yönteminin Dezavantajları

Satıcı İçin Dezavantajları

Satıcılar için kapıda ödeme yönteminin dezavantajları biraz daha fazladır. Dezavantajlar şu şekilde;

  • Sipariş verildikten sonra vazgeçilmesi,
  • Siparişi veren kişi reşit olmaması ve oyun eğlence olsun diye sipariş vermesi,
  • Sipariş, siparişi veren kişi dışında başka kişilere de teslim edildiğinden dolayı o kişinin siparişten haberi olmamasından dolayı kargoyu reddederek siparişin iptal olması,
  • Yanlış adres ve iletişim bilgileri sebebiyle siparişin teslim edilememesi ve iptal olması,
  • Teslimat sürecinde siparişi veren kişinin ücreti ödememesi sebebiyle iptal olması,
  • Sipariş sonucu gelecek üründe beklentinin yüksek olmasından dolayı beklediği gibi bir ürün gelmediği zaman teslim almayabilir.

Bunlar gibi daha birçok sebepten dolayı oluşan sorunlar sonucu kapıda ödeme satıcılar için ciddi sorunlara ve yoktan maliyetlere neden olmaktadır. Ayrıca bu sorunlar da sık sık yaşanmaktadır.

Alıcı İçin Dezavantajları

Alıcının kapıda ödeme ile ilgili dezavantajlarının başında ekstra ücret gelmekte. Çünkü kargo şirketleri kapıda ödeme yönteminde tahsilat hizmeti için ek ücret alıyor. Bu ücreti e-ticaret siteleri sipariş ücretine yansıtıyor. Yani alıcılar ürün ücreti, kargo ücreti ve kargo firmasının tahsilat ücretini ödemek durumda kalıyor.

Siparişin teslimat sürecinde kargo şirketi eğer teslimatı yapmak için teslimat adresine gittiğinde eğer teslim alacak birini bulamazsa siparişi şubeye götürüyor. Sipariş şubede 3 gün bekliyor. Eğer 3 günlük sürede teslim alınmazsa sipariş firmaya geri dönüyor. Bu durumda kullanıcının tekrardan sipariş vermesi gerekiyor.

Özetle;

Kapıda ödeme yöntemi hem alıcı hem de satıcı için avantaj ve dezavantajları mevcut. Dezavantaj açısından e-ticaret sitesi olanların yani satıcıların daha fazla olmasından dolayı kapıda ödeme seçeneğini müşterilerine sunacaklarsa daha dikkatli kararlar vermeleri gerekir.  

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: