N11 Komisyon Oranları ve Diğer Kesintiler

N11 Komisyon Oranları ve Diğer Kesintiler

Türkiye’nin en büyük pazar yerlerinden N11’de mağaza açan işletmelerin yaptıkları satış başına alınan N11 komisyon oranları yıllık, kategori ve alt kategori bazında değişiklik gösteriyor. Bununla birlikte N11 komisyon dışında oldukça düşük oranda bazı kesintiler de yapıyor. Net kar oranını hesaplarken bilmeniz gereken N11 pazarlama hizmet bedeli ve pazar yeri hizmet bedeli adı verilen bu kalemler ile birlikte N11 satış komisyonlarına yer verdiğimiz yazıda 2023’teki yüzdelik dilimlerin nasıl değiştiğini görebilirsiniz.

N11 online pazar yeri hizmeti sunan aracı hizmet sağlayıcı olması dolayısıyla güvenli ödeme altyapısı, müşteri hizmetleri, ürün listeleme, müşterilerle etkileşim kurma, satış yönetme gibi pek çok e-ticaret ihtiyacını kendi web sitesi üzerinde mağaza açan işletmelere sunar. Bunların her biri maliyet gerektiren kalemler olduğu için N11 komisyon bedelini yeni mağaza açan bir işletmeden başlangıçta listedeki oranlara göre alırken satıcı sipariş sayısını belli miktarların üzerine çıkarıp büyüdükçe N11 komisyon düşürme uygulamalarıyla mağazayı zamanla destekler.

Mağaza başvurusu sırasında seçtiğiniz kategori ve alt kategoriyle bağlantılı olarak sunulan N11 komisyon sözleşmesinde hangi oranların alınacağı ayrıntılı belirtilirken, sözleşmeyi okuyup imzaladıktan sonra postalamanız gerektiği için başvuru işlemlerini tamamlamadan öğrenmiş oluyorsunuz.

Mağaza açarken seçtiğiniz kategoriye ek olarak arzu ettiğiniz kategorilerde de satış yapmaya imkan tanıyan N11’de platform ile iletişime geçerek ekleme yapabilirsiniz. N11 satış komisyonlarını magazadestek.n11.com/s/komisyon-oranlari adresinden inceleyebilir veya 2024’ün KDV dahil oranlarını aşağıdaki tablodan da görüntüleyebilirsiniz:

n11-komisyon-oranlari
Yukarıdaki oranlara pazar yeri hizmet bedeli ve pazarlama hizmet bedeli oranının da ekleneceğini hatırlatmakta fayda var. Buna karşın komisyon kesintileri ile diğer bedeller yalnızca tamamlanan siparişleriniz için geçerlidir. Sipariş durumu teslim edildi durumuna geçen siparişlerden 7 iş günü içerisinde ilgili orandaki kesintiler yapılır ve hak ediş tutarları hesabınıza aktarılır.

N11 Komisyon Hesaplama Nasıl Yapılır?

Komisyon tutarları listelenen ürünün satış fiyatı üzerinden hesaplanır. Hangi alt kategoride bulunuyorsanız, o yüzdelik dilimi satış fiyatı ile çarparak komisyon ücretini hesaplayabilirsiniz. Bununla birlikte aşağıdaki açıklayacağımız hizmet bedelleri de varsa onları da hesaba katmalısınız. Ücretsiz kargo seçeneği sunuyorsanız hesaplamaya kargo ücretini de dahil etmeniz gerekir.

Örneğin, liste fiyatını 300 TL olarak satışa sunduğunuz bir tişört sattığınızı varsayalım. Giyim kategorisindeki kadın veya erkek tişörtlerin komisyon oranı şu anda %20.34’tür. 300 TL’lik ürüne ücretsiz kargo seçeneği sunduğunuzu ve desi fiyatı 42 TL olduğunu düşünün. N11 tarafından kesilecek komisyon tutarı 300X%20.34=61.02 TL olacaktır. Yani kargo ücretini de düşünce net kar marjınız bu sipariş için 300- (61.02+42)=196.98 TL gibi bir rakam olur.

N11 Hizmet Bedeli ve Pazarlama Hizmet Bedeli Nedir?

Platform, satıcılarına; aylık tüm siparişlerden kesilen komisyon tutarlarını ve diğer kesintileri muhasebede denkleştirebilmeniz adına, her ayın 15’ine kadar komisyon faturası gönderir. N11 komisyon ücretine ek olarak mağaza yönetim panelinden ulaşabileceğiniz komisyon faturasında yer alan kalemlerden biri de pazar yeri hizmet bedelidir. N11 hizmet bedeli veya pazar yeri hizmet gelirleri, ürün satış fiyatının %0.48+KDV’sini ifade eden tutardır. Pazarlama hizmet bedeli ise mağaza ya da ürünlerinizi öne çıkarabilmek için site içerisinde verdiğiniz reklamlara istinaden alınan tutar olmakla birlikte satışın %0.92’si kadardır.

N11 Komisyon Faturasındaki Diğer Kalemler Neler?

Her ay en 1 kez satış yapıyorsanız size kesilen komisyon faturasındaki sabit kalemler komisyon gelirleri ve hizmet bedeli olacaktır. Ayrıca siparişlerin iade/iptal durumlarında ilgili kalemler bir sonraki komisyon faturasından mahsup edilir. Müşteriden alınan diğer tutarlar ise hak edişten düşülerek fatura edilir. Bunların dışında değişken olan kalemler ise aşağıdaki gibidir:

  • POP (Hizmet Bedeli): Ücretsiz kargo olmayan, kargo ücretini müşterinizin ayrıca ödediği siparişler için alınan bedellerin toplamıdır.
  • Pazarlama Hizmet Gelirleri: Sadece Altın&Gümüş kategorisindeki ürünlerin satışından, fiyatın %0.20’sine tekabül eden tutar iken, diğer kategorilerde ise %1.18’dir.
  • SPP (Hizmet Bedeli): N11 kargo entegrasyonu kullanılıyorsa sipariş başına alınan tutardır.

N11 Entegrasyonu ile Mağazanızı Kolay Yönetin

N11 entegrasyonuyla sipariş, fatura ve ön muhasebe işlemlerini tek panelden yönetme kolaylığının yanı sıra komisyon faturalarını daha kolay takip edin. Üstelik hiçbir ücret ödemeden, tam 30 gün boyunca bizzat deneyimleyin. Memnun kalırsanız, abonelik işlemlerinizi başlatmak ve sizi mutlu müşterilerimiz arasında görmek için sadece bir telefon/mail uzaklığındayız.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: