N11 Satıcı Başvurusu Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmeli?

N11 Satıcı Olurken Bunlara Dikkat Edin

Türkiye’de online pazar yeri sisteminin öncülerinden olması, 2012’den bu yana büyüyerek varlığını sürdürmesi sayesinde N11 satıcı olmak için mutlaka mağaza açılması gereken platformlardan biri olabilir. Güney Koreli SK Group-Doğuş Grubu ortaklığıyla kurulan N11, teslimat hizmeti sunan Getir firması bünyesine geçmesiyle birlikte ise bütünüyle yenilenerek yeni kurulan ve büyümekte olan markaların çevrimiçi yolculuklarında ürettiği başarılı e-ticaret çözümleriyle destek vermeye devam ediyor.

Bununla birlikte hem 23 milyondan fazla tüketicinin aktif olarak kullandığı hem de 330 binin üzerindeki iş ortağıyla N11 mağaza açmak isteyenlerin daima ilk tercihleri arasında. N11’de satış yapmak için ise sadece sanal mağaza sahibi olmak yeterli oluyor. O zaman siz de N11’den nasıl satış yapabilirim diyorsanız yazının devamını okuyarak hemen öğrenebilir, platform kurallarına uygun şekilde müşterilerinize nasıl daha iyi hizmet verebileceğinizi görebilirsiniz.

Tamamen ücretsiz satıcı olunabilen N11’de mağaza açmak için öncelikle platformun web sitesi üzerinden online başvuru yapmalısınız. Başvurularınızı ana sayfanın en alt bölümündeki “Ücretsiz Mağaza Aç” sekmesinden veya direkt olarak so.n11.com/selleroffice/signup adresinden yapabilirsiniz. N11 satıcı panelini açmadan önce bir üyelik hesabı oluşturup gerekli belge ve şirket bilgilerini girerek mağaza onayına sunmalısınız.

Üyelik formu doldurma, aktivasyon, evrak yönetimi, kategori onayı olmak üzere 4 aşamadan oluşan başvuru adımlarını tamamladığınızda platform ekibi tarafından incelenen başvurunuz herhangi bir eksiklik olmaması halinde yaklaşık 1-3 iş günü süren N11 mağaza onay süresinin ardından onaylanacaktır. N11 mağaza başvurusunu aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz:

n11-satici-basvuru-nasil-yapilir
 1. Üyelik formu doldurma adımında mağaza açma butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Kullanıcı adı, mağaza adı, şifre, e-posta ve üyelik türü bilgilerini (şirket türünüz hangisi ise onu seçin) yazarak altında yer alan Satıcı İş Ortaklığı ve Aracılık Hizmetleri sözleşmesini okuyup onaylayın ve “Üye Ol” butonuna tıklayın.
n11-satici-paneli-acma

2) Aktivasyon aşamasında Vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilen aktivasyon linkine tıklayıp hesabınızı doğrulayın. Artık belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifrenizle N11 mağaza yönetim paneline girebilirsiniz.

3) Ardından satış yapacağınız kategoriyi, faaliyet kategorisi başlığı altındaki kategori grupları arasından seçebilirsiniz.

4) Sıra evrak yönetimi adımına geldiğinde ise istenen belgelerin kaşeli ve imzalı hallerinin pdf versiyonları ile birlikte sisteme yüklemeniz istenir. Aşağıdaki evrak isimlerinin üzerine gelerek pdf’lerini sisteme yükleyebilirsiniz. “Evrakları Onaya Gönder” butonuna bastıktan sonra başvurunuz incelemeye alınır.

n11-magaza-basvurusu-2
n11-magaza-basvurusu-3

5) Birkaç iş günü geçtikten sonra başvurunuz onaylandığında sisteme yükledikleriniz ile birlikte, Satıcı İlan ve İşbirliği (N11 sözleşmesi) ile Çalışma Mali Şart ve Prensiplerinin (komisyon anlaşması) imzalı-kaşeli çıktılarını N11 iletişim adresine kargolamanız gerekir.

6) N11 dükkan açma sırasında istenen belgeler ise bu şekildedir:

 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Son 6 aylık güncel faaliyet belgesi (yok ise KDV tahakkuk fişi, adi ortaklık veya sermaye şirketi ise)
 • Ticaret sicil kaydınız var ise güncel ticaret sicil gazetesi (adi ortaklık veya sermaye şirketi ise)
 • Komisyon anlaşması
 • N11 sözleşmesi

 

7) Mağazanız onaylandıktan sonra N11 satıcı paneli üzerinden ürünlerinizi tek tek veya toplu halde XML, Excel, API, Ftp formatlarında yükleyip satışa başlayabilirsiniz.

N11 Mağaza Açma Koşulları Nelerdir?

N11 dükkan açmak için vergi mükellefi olmanız, yani fatura kesebilir olmanız yeterlidir. Dolayısıyla en az şahıs şirketi kurulmuş olması istenir. Ayrıca başka bir firma üzerinden satış yapılması mümkün değildir. Bununla birlikte diğer online pazar yerlerinde olduğu gibi N11 bireysel satış yapmak isteyenlere yalnız vergi muafiyeti durumu varsa izin verir. Yıllık 30.000 TL’y kadar vergi muaflığı söz konusu olduğunda vergi levhası yerine esnaf vergi muafiyet belgesi yüklenerek satışa başlanabilir. Böyle durumlarda satıcının siparişleri faturasıyla göndermesi mümkün olmadığından esnaf vergi muafiyeti belgesinin kopyasıyla birlikte göndermesi yeterlidir.

N11 Satıcı Puanı Nedir, Nasıl Artırılır?

N11 her mağazanın teslimat hızı, sipariş kargolama, hazırlama, müşteri yorumları gibi birçok kriterini inceleyerek satıcılarına puan verir. Daha doğrusu onaylı her satıcı ürünlerini yükleyip satışa başlamadan önce 100 tam puana sahiptir. Mağaza yönetiminde bu kriterlerde yaşanan aksaklıklardan dolayı belli sayıda eksilmeler olduğu için satıcı puanı düşmeye başlar. Ancak mağazanın son 3 ay içerisinde minimum 250 TL ve üzerinde 5 siparişi varsa N11 mağaza puanı hesaplama yapar. Hem başarılı bir mağaza olmak hem de satıcı puanlarını artırmak için aşağıdaki temel noktalara dikkat etmeniz oldukça faydalıdır:

 • Ürün hakkındaki tüm detayları sunmaya çalışın. Ürün görseli ile açıklamaları birbiriyle tutarlı ve anlaşılır olmalı, gerçeği yansıtmalıdır. Görseldeki detaylar iyi görünmeli ve beyaz arka fonda çekilmelidir.
 • Tüketicilere farklı seçenekler sunarak satış yapın.
 • Müşterilerle iletişimin iyi olmasının yanı sıra gelen yorum ve sorulara zamanında yanıt verin. Sık sorulan sorulara hazır yanıt ve şablonlar kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.
  Ürün temin, hazırlama ve gönderme sürelerini kısa tutun.
 • Kargo ücreti ve teslimat süresini açıklamalarda mutlaka belirtin.
 • Siparişleri özenle paketleyerek gönderin.
 • Müşteri iadelerini zamanında yapın.
Son 3 aylık siparişler baz alınarak N11 satıcı puanı hesaplama aşağıdaki kriterlere göre düşürülür:
n11-satici-puani-hesaplama

N11 Satış için Neden Avantajlı?

Marka bilinirliği yüksek tüm e-ticaret platformlarında olduğu gibi N11 ürün satmak için çok sayıda hazır müşteri kitlesine erişimde son derece avantajlıdır. Ancak bunların dışında satıcılara N11’İ daha ayrıcalıklı kılan birkaç farklı kolaylık da sunulur. 3000’e kadar ürün sayısı olan işletmelere ücretsiz listeleme imkanı tanıyan platform, özel kargo anlaşmaları sayesinde ücretsiz kargo ile gönderdiğiniz siparişleri çok daha uygun fiyat göndermeyi mümkün kılar. Ayrıca Türkiye’nin Ankara, İstanbul, Adana gibi ofislerinde belli bir sayıdaki ürüne kadar ücretsiz fotoğraf çekimi olanağı da sunar.

Öte yandan e-ticarette e-fatura zorunluluğu sebebiyle yeni açacağınız mağazanızda mutlaka fatura entegrasyonu kullanmanız son derece kritiktir. BirFatura N11 entegrasyonu sayesinde siparişlerinize hem otomatik fatura kesebilir, anında e-posta olarak alıcılarına iletebilirsiniz. Bununla birlikte kargo, ön muhasebe ve siparişleri tek ekrandan yöneterek operasyon kalitesini artırabilirsiniz.

N11 Entegrasyonunu Kullanmaya Hemen Başlayın

Hiçbir ücret ödemeden, BirFatura’nın avantajlarını tam 30 gün boyunca bizzat deneyimleyin. Memnun kalırsanız, abonelik işlemlerinizi başlatmak ve sizi mutlu müşterilerimiz arasında görmek için sadece bir telefon/mail uzaklığındayız. N11 entegrasyonuyla sipariş, fatura ve ön muhasebe işlemlerini tek panelden yönetme kolaylığından siz de yararlanın.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: