Bir Fatura İle Başlayın.

AliExpress Satıcı Başvurusu Nasıl Yapılır?

AliExpress Satıcı Olmak için Gerekenler

AliExpress mağaza açmak için en avantajlı alternatiflerden biri olarak e-ticaret yapanların uğrak adresi. Bu anlamda Çin merkezli ticaret devi AliBaba Group’un markalarından AliExpress satıcı olmak isteyenlere oldukça pratik operasyonel süreçlerle yurt dışına satış yapma olanağı sunuyor. Başka bir deyişle hem e-ihracat yapmak için hem de uygun maliyetlerle ürün temin edip ülke içerisinde pazarlama yönünden fırsatlarla dolu.

Ürünlerinizi yaklaşık 220 farklı bölge ve ülkeye gönderme imkanı tanıyan AliExpress satışa başlamak isteyenlere web sitesi üzerinden sadece hesap oluşturarak dakikalar içerisinde ticarete başlamalarını mümkün kılıyor. O zaman alışveriş için 150 milyondan fazla aktif kullanıcının ziyaret ettiği AliExpress ne kadar komisyon alıyor, mağaza nasıl açılır yazının devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Dünyanın en büyük online ticaret girişimlerinden AliBaba’nın 1999’da Çin’de kurulmasından sonra global toptan satış platformu olarak hizmet veren marka, 2010’da perakende ticaret için yani işletmeden tüketiciye B2C satış modeline odaklanan AliExpress’i oluşturmuştur. 220 ülkedeki KOBİ’yi buluşturan online pazar yerinden tüketiciler güvenli alışveriş yapma imkanı bulur. e-İhracat kapsamında marka ve ürünlerini yurt dışına da duyurmak isteyen e-ticaret işletmeleri için 40’dan fazla kategoride gelir elde etme şansı sunulur.

Aynı zamanda uygun fiyatlı seçenekleri sayesinde AliExpress ürün alıp satmak, dropshipping yapmak gibi girişimler için de elverişlidir. Cainiao adlı lojistik çözümüyle satıcıların işi daha kolaylaşırken birkaç farklı kargo firması seçeneğinden birini de seçebilirler. Bununla birlikte 18 farklı dil seçeneği sunan platform Türkçe dil desteği sayesinde Türkiye’den mağaza açan işletmeler hem müşterileriyle kolay iletişim kurabilir hem de AliExpress satıcı panelini rahat kullanabilir. Ayrıca 38 güvenli ödeme kanalı bulunan pazar yerinde 51 para birimi seçeneği sunulur. Öte yandan Çin ve Türkiye merkezli işletmeler Türkiye-Çin’e satış yapamazken aralarında Ortadoğu ülkeleri, Rusya, Avrupa ve Amerika’nın da bulunduğu bölgelere gönderim yapabilirsiniz.

AliExpress’te Satıcı Nasıl Olunur?

AliExpress’te satış yapmak için öncelikle AliExpress mağaza açma adımlarını tamamlamanız gerekir. Bununla birlikte nakliye ve gümrük işlemlerinin yürüyebilmesi açısından fatura kesebilir olmanız en kesin şarttır. Dolayısıyla vergi mükellefi, yani herhangi bir şirket türünde işletme açmış olmanız gerekir.

AliExpress satıcı hesabı açıp başvuru yapmak için AliExpress Global Selling sayfasını ziyaret ederek “AliExpress’e Katılın” butonuna basın. Aşağıdaki ekrandaki dil seçimini Türkçe, alışveriş vergi ülkesini ise Türkiye olarak seçin. Hesap oluşturma bilgilerini girdikten sonra verdiğiniz e-posta adresine gönderilen doğrulama kodunu girdiğiniz zaman hesap açılmış olur. Sonraki aşamada şirket bilgilerini ve istenen belgeleri sisteme yükledikten sonra AliExpress başvurunuzu inceler ve e-posta adresinize olumlu veya olumsuz yanıt gönderir. AliExpress mağaza açmak isteyenlerden istenen belge ve bilgiler şöyledir:

 • Vergi kimlik numarası
 • Şirket bilgileri
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Ticaret odası kayıt
 • Şirket yetkilisinin imza sirküleri
AliExpress Satıcı Başvurusu Nasıl Yapılır

Sonrasında sıra, satış yapacağınız ürün kategorilerini seçerek kaydetmeye gelir. Ayrıca mağaza adını belirleyip vitrinini düzenleyerek ürün yükleme aşamasına geçebilirsiniz. Ürün görselleri, açıklamalar, lojistik detayları, iade bilgileri gibi kısımları eksiksiz doldurmanız çok önemlidir. Stok ve fiyat bilgisi de girdikten sonra ürünlerinizi satışa açabilirsiniz.

AliExpress Satıcı Olmak Ücretli mi?

AliExpress Türkiye’de mağaza açmak tamamen ücretsizdir.

AliExpress Komisyon Oranları Ne Kadar?

Her dijital pazar yerinde olduğu gibi AliExpress mağaza açan KOBİ’lerden satış başına komisyon ücretleri alır. Ürünlerin listelendiği kategorilere bağlı olarak yüzdelik dilimler değişiklik gösterir. Bununla birlikte platform en düşük komisyon oranlarını sunan e-ticaret sitelerinin başında gelir. Bu yılki AliExpress komisyon oranları %5 ile %8 arasındadır. Aşağıdaki tabloda tüm kategorilere ait komisyonları görebilirsiniz:

aliexpress-komisyon-oranlari

AliExpress Satıcı Olmak için Gerçekten Avantajlı mı?

AliExpress, dünyaya açılmak isteyen işletmelerin mağaza açabileceği en doğru adreslerden biridir. Avantajlarını maddelemek gerekirse şu şekilde sıralanabilir:

 • Dünyanın en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerinden biri olması sayesinde 220 ülkeden çok sayıda, hazır müşteri kitlesine karşı ürün sergileme şansı vardır.
 • İhracatta büyük adımlar atmadan önce işletmenin kendi durumunu görmesine yardımcı olur.
 • Diğer pazar yerlerine kıyasla komisyon oranları oldukça düşüktür.
 • Türkçe dil desteği kullanım kolaylığı sağlar.
  Hazır lojistik altyapı gereksiz kargo maliyetlerinden korunmaya destektir.
 • Destek servisi her an ulaşılabilir ve sorunlarınızı çözmeye hazırdır.

Türkiye içi satışa kıyasla siparişlerin yurt dışına gitmesi ve dolayısıyla gümrük işlemlerine tabi olması sebebiyle her siparişinize mutlaka fatura kesmeniz son derece önem teşkil eder. BirFatura’nın uygun fiyatlı AliExpress entegrasyonu sayesinde siparişlerinizi otomatik faturalandırarak zamandan kazanabilirsiniz.

AliExpress Entegrasyonunu Kullanmaya Hemen Başlayın

Hiçbir ücret ödemeden, BirFatura’nın avantajlarını tam 30 gün boyunca bizzat deneyimleyin. Memnun kalırsanız, abonelik işlemlerinizi başlatmak ve sizi mutlu müşterilerimiz arasında görmek için sadece bir telefon/mail uzaklığındayız. AliExpress entegrasyonuyla sipariş, fatura ve ön muhasebe işlemlerini tek panelden yönetme kolaylığından siz de yararlanın.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: