E-Ticaret Nedir?

E-ticaret Nedir

E-ticaret (elektronik ticaret), başta internet olmak üzere elektronik bir ağ üzerinden mal ve hizmetlerin alınıp satılması, fonların veya verilerin iletilmesidir. Bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye (B2B), işletmeden tüketiciye (B2C), tüketiciden tüketiciye veya tüketiciden işletmeye olarak gerçekleşir. E-ticaret ve e-iş (e-business) terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır. 

Son on yılda, Amazon ve eBay gibi e-ticaret platformlarının yaygın kullanımı, çevrimiçi perakendede önemli bir büyümeye katkıda bulundu. 2007 yılında e-ticaret, toplam perakende satışların %5,1’ini oluşturuyordu; 2021’de ise %20’den fazla pay aldı.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret (veya elektronik ticaret), internet üzerinden mal (veya hizmet) alıp satma işlemine verilen bir isim. E-ticaret, tüketicilerin hızlı bir şekilde satın almalarına ve bu işlemi gerçekleştirmek için bir dizi ödeme yöntemi arasından seçim yapmalarına olanak tanıyor.  Seçtiğiniz modele bağlı olarak birçok farklı e-ticaret işletmesi türü var. Başlıca e-ticaret iş modelleri şöyle;

B2B: İşletmeden işletmeye anlamına gelen B2B ticaret modeli, bir işletmenin diğer işletmelere satış yapması ile gerçekleşir. Alibaba, tedarikçileri diğer işletmelere satış yaptığı için B2B örneklerinden biri. İşletmelerin ürünlerinden kar elde etmelerini sağladıkları ve toptan satış fiyatları kullandıklarından dolayı Alibaba fiyatları, son derece düşük.

B2C: İşletmeden tüketiciye B2C modeli, tüketicilere satış yapan işletmeleri içerir. Kendi çevrimiçi perakende mağazanızı açmaya karar verirseniz, büyük olasılıkla işletmeler yerine müşterilere satış yapıyor olacaksınız. Amazon, Walmart ve Apple B2C işletmeleri arasında yer alır.

C2C: Tüketiciden tüketiciye C2C modeli, tüketicilerin diğer tüketicilere satış yaptığı bir iş modeli. Tüketiciler bunu genellikle eBay, Craigslist ve Etsy gibi çevrimiçi satış siteleri aracılığıyla yapar. Bu sitelerdeki satıcıların çoğu işletme değil, ikinci el veya yeni sahip oldukları ürünleri satan tüketicilerden oluşur.

C2B: Tüketiciden işletmeye C2B modeli, bir tüketicinin kendi ürünlerini veya hizmetlerini bir işletmeye veya kuruluşa sattığı bir iş modeli. Bu modele örnek, fotoğraflarını bir işletmeye satan bir fotoğrafçı düşünülebilir.

Yaygın E-Ticaret Web Siteleri Türleri

  • Fiziksel ürünler ile e-ticaret yapan web sitesi; gerçek mağazaları olan perakendeciler, daha geniş bir kitleye satış yapmak için mağazalarını çevrimiçi olarak barındırabilir. 
  • Hizmete dayalı e-ticaret yapan web sitesi; çevrimiçi hizmet sunan serbest çalışanlar, müşterilere bir web sitesi üzerinden hizmet verebilir. 
  • Dijital ürünlerin yer aldığı e-ticaret yapan web sitesi; yazılım veya video oyunları gibi dijital ürünler satan şirketler, müşterilerin sanal ortamda ürünü indirmesini sağlayabileceği için fiziksel mağazalara ihtiyaç duymaz. 
  • Dropshipping e-ticaret yapan web sitesi; dropshipping, satıcıların çevrimiçi mağazalarında müşterilere mal sattıkları ancak herhangi bir envanter tutmadıkları yerdir. Bunun yerine ürün satışı yapan bir tedarikçi bulurlar, müşterilerin bu ürünleri satın almasını beklerler ve tedarikçi onlar için siparişi yerine getirir.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret, internet aracılığı ile pazaryerleri, web siteleri veya mağazalarda hizmet veya ürünleri para ile satın alma işlemidir.

E-Ticaret İş Modelleri Nelerdir?

E-Ticaret’te en yaygın olan iş modelleri, b2b, b2c, c2c ve c2b’dir.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın:

Diğer Yazılarımız

Daha Fazla Bilgi Edinin

Trendyol’da Fatura Kesmek

Trendyol’da fatura kesmek platformda yer alan işletmeler için zorunlu tutulmuştur. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler için fatura kesebiliyor olmak, müşterilerin satıcıya ve ürünlere olan güvenini

Devamını Okuyun »