Bir Fatura İle Başlayın.

e-Ticarette Fulfillment Önemli mi?

Fulfillment Ne Demek?

Nedir bu fulfillment? e-Ticaret yapıyorsanız bu kelime, daha doğrusu hizmetin adını sıklıkla duyabilirsiniz. Operasyon döngüsünün yetersiz olabileceği düşünüldüğü durumlar için devreye fulfillment hizmeti devreye girer. Dolayısıyla e-ticaret fulfillment ile çok daha kaliteli bir hale gelebilir. Türkçede “sipariş karşılama”, “yerine getirme” gibi anlamlara gelen fulfillment Türkiye’de olmasa da dünya çapında yaygın şekilde alınan bir e-ticaret hizmeti.

Böylelikle müşteriniz web sitenizden, online pazar yeri mağazanızdan veya var olduğunuz herhangi bir kanaldan ürününüzü satın aldıktan sonra başlayan sürecin tamamını elinizi sürmeden tamamlayabilirsiniz. O halde fulfillment hizmeti ne demek, yazının devamında daha yakından inceleyelim.

e-Ticaret lojistiği adıyla bilinen bu hizmet çeşitli nedenlerle online siparişlerini hazırlaması ve göndermesi mümkün olmayan e-ticaret markaları için sunulur. Fulfillment hizmeti veren firmalardan satın almanız gerekir. Satış yaptığınız platformlarla entegre olabilen sistemde müşteri sipariş verdikten sonra onların deposunda bulunan ürünler paketlenir ve gönderilir. Bunun yanında siparişin kargo yönetimi, müşteriyle iletişim ve iade süreçleri tamamiyle hizmeti satın aldığınız firma tarafından yürütülür.

Bütün e-ticaret operasyonunu tek çatı altına toplayan sistemi kullanmanız depo, işçi gibi birçok gider kaleminden kurtulmanıza yardımcı olurken daha kaliteli bir müşteri desteği sunmak mümkün olabilir. Bu kolaylığı depo ve sipariş yönetimi, ürün paketleme, kargolama, müşteri hizmetleri desteği olmak üzere 5 farklı hizmet olarak da düşünebilirsiniz. Hizmeti satın aldıktan sonra miktarını kendinizin belirlediği ürün gruplarını firma deposuna gönderip gerekli entegrasyonların kurulmasının ardından sistem çalışmaya başlar. Hem Türkiye’de hem de önemli ülkelerde bulunan depolardan ürünleriniz alıcılarına kolaylıkla ulaştırılabilir.

Fulfilment Hizmeti Nereden Satın Alınır?

Amazon fulfillment denilince akla ilk gelen öncü platformlardan bir tanesi. Dünyanın Amazon FBA adıyla tanıdığı Fulfilled by Amazon sayesinde dünyanın pek çok ülkesine daha kolay satış yapabilirsiniz. Ancak Hepsiburada fulfillment gibi yalnızca bu pazar yerlerinde yaptığınız satışlar için depolarda tutulan ürünlerinizin sipariş yönetimi yapılabilir. Öte yandan Türkiye’de de yayınlaşmaya başlamasıyla Hepsiburada gibi büyük pazar yerlerine ek olarak Oplog, Ship Entegra gibi firmalar da global ve ülke içi satışlarınızı başarıyla yürütebilir.

Kimler e-Ticarette Fulfillment Kullanmalı?

e-Ticaret şirketleri kimi zaman online siparişler ile başa çıkamayabilir. Bununla birlikte operasyonel işlerle ilgilenen personel eksikliği, iyi e-ticaret alt yapısının kurulamaması, yurt dışına satış, büyük online pazar yerlerinde varlık gösterme gibi nedenler aslında bu hizmetin doğmasındaki ana unsurdur. Dolayısıyla e-ticaret yapan herkes siparişlerini bu şekilde göndermeyi tercih edebilir.

Ürünlerini doğrudan tüketiciye satan işletmelere daha uygun olabilir. Ayrıca ürün çeşitliliği fazla olan e-ticaret şirketleri hem sürekli hem de sezonsal olarak kullanması mümkündür. Bununla birlikte markanın büyümesi bir anlamda mümkün olan her dijital platformda bulunmak anlamına da gelebileceği için çok kanallı pazarlamayı tercih eden işletmeler için de kurtarıcı olabilir.

Fulfillment Pahalı mı?

e-Ticarette giderlerin sabitlenmemesindeki en büyük engellerden biri kargo masraflarıdır. Bununla birlikte müşterilerinize satın alma sonrası iyi bir alışveriş deneyimi sunmak için paketlemeden, güvenli kargolamaya, sorunsuz teslimattan, iade kabul süreçlerine kadar her detayı atlamamanız gerektiği için böyle başarılı bir operasyon ekibi ve altyapısı oluşturmak sandığınızdan maliyetli olabilir.

Alanında uzman ve özverili personeller için ekstra maaş ödemeleri, kargo ücretleri, depo kiraları, paketleme giderleri gibi pek çok ek maliyet çıkarır. Dolayısıyla fulfillment fiyatlandırma politikası sadece depolanan ürünleriniz için bir maliyet oluşturur. Yukarıda anlattığımız birçok gider kalemi günümüzün ücretleri nedeniyle zaten ciddi ödemeler yapmanıza neden olur. Bu nedenle satış stratejinizi iyi belirlediyseniz bu hizmetten maksimum faydayı görebilirsiniz.

e-Ticaret için Fulfillment Olmazsa Olmaz mı?

Siparişlerinizi başkalarının paketleyip göndermesi elbette sizin insiyatifinize kalmış. Az sayıda sipariş alan şirketler süreci kendileri yönetebilir. Özel paketleme, depolama gerektiren özel ürünler ya da niş sektörlerde faaliyet gösteren markalar daha özel çözümlere ihtiyaç duyabilir. Ayrıca daha çok yerel faaliyet gösterenler için de gereksiz olabilir. Ancak büyük ölçekli, globalliği hedefleyen her şirkete fulfillment sisteminin sağladığı pek çok avantajı hatırlatmakta fayda var:

  • Siparişlerin hatasız ve hızlı şekilde işlenmesini sağlayarak hem maliyet hem de zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur.
  • Doğru, zamanında ve güvenli teslimatın sürdürülebilir olması müşteri memnuniyetini olumlu etkiler.
  • Bu sayede işletmeniz büyüdükçe sipariş artışlarını karşılamanız kolaylaşır.
  • Fulfillment firmaları e-ticaret lojistiğinde uzmanlaştığı için işletmenize en uygun çözümleri sunabilir.
  • Birçok firmanın stok ve sipariş verilerini analiz etmesi sebebiyle işinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bilgiler sunar.
Özetlemek gerekirse bu hizmeti alıp almayacağınıza karar verirken iyi araştırma yapmanız çok önemli olacaktır. Çalışacağınız firmayı seçmeden önce sipariş hacmi, sattığınız ürünlerin türlerini ve büyüme planlarınızı da gözden geçirmeniz gerekebilir.
BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: