Hepsiburada Komisyon Oranları Ne Kadar?

hepsiburada komisyon oranı ne kadar

Hepsiburada’da mağaza açmak, ürünlerinizi listeleyip yüksek sayıdaki hazır ziyaretçi kitlesiyle buluşturarak satışa başlamanın en hızlı yollarından bir tanesidir. Ancak diğer e-ticaret pazar yerleri ile benzer şekilde komisyon, kargo ücreti, hizmet ve işlem bedeli gibi giderler kȃrınızı etkileyen bazı sabit kesintilerin başında gelir. Pazar yerleri, yapılan her satıştan kategoriye göre farklı kesintiler uygulayabilir.

Hepsiburada komisyon oranları da hem kategoriye hem de yıllara göre değişebilir. %4 ile %20 arasında değişen komisyon bedelleri yansıtılır. Dolayısıyla takibini daha kolay yapmanız adına Hepsiburada komisyon oranı ne kadar, nasıl hesaplanır, oranlara KDV dahil midir, komisyon indirimi almak için ne yapılmalıdır gibi soruları tartışacağız. Öncelikle Hepsiburada yüzde kaç komisyon alıyor konusu ile başlayalım:

Hepsiburada komisyon KDV dahil mi diye araştıranlar hesaplama yaparken KDV’yi ayrıca ilave etmelidir. Platform her yıl düzenli olarak yeni komisyon oranlarını duyurur, oranlar KDV dahil şekilde yayınlanmaz. Bu nedenle kullanıcılar sıklıkla karıştırabilir. Hangi kategorilerde satış yapmayı düşünüyorsanız kar marjını ilgili oranlara göre hesaplayabilirsiniz. 2023 yılındaki Hepsiburada satıcı komisyon oranları aşağıdaki gibidir:

Hepsiburada Hizmet Bedeli Nedir?

50 TL üzerindeki siparişlerde alınan ücrettir; her 50 TL üzeri siparişte toplam tutardan ek 1 TL+KDV de alınır. Satıcıdan tahsil edilen bir diğer kesinti ise işlem ücretidir; platform üzerinden yapılan ticaretin takip edilmesine dair teknolojik altyapı giderleri, çağrı merkezi masraflarını kapsar.

Hepsiburada Komisyon Hesaplama

Kȃr hesabı yaparken Hepsiburada komisyon ücretini de belirlemeniz gerekir. Hepsiburada mağaza komisyonlarını hesaplamak için hangi kategoride satış yaptığınızı bulup ilgili oranı, ürünün KDV dahil satış fiyatı ile çarpabilirsiniz. Yani Komisyon Tutarı= KDV Dahil Satış Fiyatı×Komisyon oranı (%) işlemini kullanın.

Örneğin, giyim kategorisinde tişört satıldığını varsayalım; KDV dahil satış fiyatı da 200 TL olsun ve komisyon oranını da yukarıdaki tablodan bakarak %6 olduğunu görebilirsiniz. Komisyon Oranı=200 TL×%6=12 TL kesilen tutar olacaktır. Bunun dışında her sipariş için harcadığınız kargo masrafını da bu tutara ekleyip, kȃr marjını belirleyebilirsiniz. 1 adet tişörtün desi değerinin de 4 ve 30 TL oldugunu varsayarsak:

Kȃr Marjı=Satış Fiyatı- (Alış Fiyatı+Komisyon+Kargo Ücreti) formülünden Kȃr= 200 – (80+12+30)= 78 TL net kȃrınız olmuş olur.

Hepsiburada Komisyon İndirimi Var mı?

Hepsiburada satıcılara üç durum için bazı fırsatlar sunarak standart komisyon yüzdeleri üzerinden indirim yapabilir. Bunlardan ilki girişimci kadınlara sunulan destek kapsamındadır; bazı kadın girişimcilere özel indirimler söz konusudur.  Şirketinizde %51’den fazla hisseye sahipseniz siz de başvurabilirsiniz. Hepsiburada web sayfası veya destek hattından komisyon indirimlerinin devam edip etmediği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İkincisi geleneksel ürün satışı yapan mağazalara özel yapılır. Tekstil ve gıda grubundaki geleneksel ürün satışında belirli bir tutarın üzerine çıkanlara özel %1 komisyon indirimi uygulanır. Bu iki grubun dışındaki satıcılar da belli satış tutarına ulaştığında %30 indirimden faydalanabilir. İndirim haricinde sipariş yönetiminde yaşanan aksaklıklardan da kaçınmanız son derece önem teşkil eder. Nihayetinde bazı ceza uygulamalarıyla karşılaşmak da olasıdır, detaylı bilgi için “Hepsiburada cezaları nelerdir?” adlı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Hepsiburada Komisyonu Nasıl Ödenir?

Komisyon ödemeleri genellikle haftalık olarak alınır, satış tutarından düşmesi sebebiyle herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur ve komisyon tutarı teslim edilen siparişlerinizden doğan hak edişlerinizden düşer. Siparişler müşteriye teslim edilip tutarları hesabınıza geçmeden önce ilk komisyon faturasına yansıtılır. Siz de ürünlerinizin satışını online olarak yapmak isterseniz Hepsiburada’da mağaza açmak için uygun bir alternatiftir, mağaza açma sürecinde ihtiyaç duyacağınız bilgileri Hepsiburada entegrasyonu sayfamıza tıklayarak edinebilirsiniz.

Aynı zamanda Hepsiburada mağazanızı Hepsiburada entegrasyonu ile yönetmek Hepsiburada mutabakatları sayesinde komisyon kesintileri, kargo ücretlerini takip etmenize yardımcı olur. Öte yandan siparişlerinizi faturası ile birlikte göndermek zorunlu olduğundan e-arşiv fatura kesme işlemlerini gelen siparişleri ile aynı anda görüntüleyip yapabilir, ister tek tek isterse otomatik fatura göndererek oldukça sağlıklı bir operasyon disiplini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında kargo barkodu yazdırma, ön muhasebe işlemleri gibi işleri de halletmek mümkündür.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: