Bir Fatura İle Başlayın.

e-Ticarette En Çok Satılan Ürünler ve Bulma Yöntemleri

2023'te İnternette En Çok Satılan Ürünler, e-Ticarette Ne Satabilirim?

Artık gerçekten “e-ticarette satılabilecek ürünler” kavramı var. Doğru pazarlama ve markalaşma stratejilerini bir kenara ayırdığınızda e-ticaret üzerinden en çok satılan ürünleri araştırarak ürün portföyünü genişletmek çevrimiçi dünyada başarılı olmanın anahtarı olabilir. Başka bir ifadeyle ise e-ticarette başarısız olan işletmelerin trend ürünleri keşfetmede yetersiz kalma ihtimali mümkün. Aynı zamanda internette en çok satan ürünleri satmayı hedefleyenler daha yüksek rekabet nedeniyle daha sağlam stratejiler kurmaya yönelebilir. Buna ek olarak işletmeler daha niş bir sektöre ait ürünler ile rekabetten uzaklaşıp tekelleşme şansı yakalayabilir.

Her yıl pek çok istatistiksel veri e-ticarette en çok satan ürünleri listelerken bu verilerin, büyük ölçüde hedef kitle ve dönemsellik ile ilgili olması sizi bizzat analiz yapmaya sevk ediyor. Bu yazımızın esas amacı “İnternetten ne satabilirim?” ve “İnternette en çok ne satılıyor?” diyenler için geçen yıl e-ticarette en çok satılan ürünler listesini sunmanın yanı sıra internette satılacak ürünleri Google Trend gibi birkaç faydalı araç sayesinde keşfetmenize yardımcı olmak. Önce geçen ve bu yıl e-ticarette en çok satanlara bakalım:

Tüketici davranışları ülkeden ülkeye büyük değişiklikler gösterebilir. Bununla birlikte yıllık bazda yaşananlar dünya geneli ve yerel ölçekte de farklılık yaratır. Örneğin 2020-2021’deki COVİD salgını nedeniyle dezenfektan, maske ve diğer sağlık ürünleri öne çıkarken sonraki yıllarda dünyanın normale dönmesiyle kategoriler çeşitlenmiştir. Ticaret Bakanlığının verilerine göre Türkiye için 2022 ve 2023’te internette en çok satan ürünleri aşağıdaki tablodan kıyaslayabilirsiniz:
e-ticaret-uzerinden-en-cok-satilan-urunler

e-Ticarette Satılacak Ürünlerin Özellikleri Nasıl Olmalı?

Çevrimiçi olarak en fazla satılanlar, rekabetin düşük olduğu, yüksek talep gören ve yüksek kar oranına sahip ürünler. Teoride oldukça doğruluğu olan bu tanım, pratikte bulma zorluğu açısından biraz daha az uygulanabilir bir durum. Öte yandan sunduğunuz hizmet ve ürünlerin kalitesiyle doğru orantılı olarak elbette her ürün satış potansiyeline sahiptir; ancak bazıları online sipariş sisteminde daha kolay tüketilebilir. Buna rağmen internette çok satılan ürünlerin bazı ortak özellikleri saptanmıştır. İşte internette hangi ürünler daha kolay satılabilir diye merak edenler için birkaç özellik:

  • Dikkat çekici ve benzersiz: e-Ticarette yukarıdaki kategorilere ait ürünler her yıl değişen satış oranına sahip olsa da, internet ortamında benzeri olmayan veya az olan ürünler artan trende sahiptir.
  • Bulması daha zor: Tüketicinin önemli bir eksiğini kapatan, kısmen bulunması zor üretimler kullanıcı tarafından sıklıkla aranır. Böylece pazarda lider konuma gelme ihtimali artar.
  • Gerçek fiyatı bulunamayan/zor bulunan: Tüketicilerin önüne aynı ürüne ait pek çok fiyat seçeneği geliyorsa en ucuz olanı tercih etme eğilimi yüksek olabilir.
  • Fiyatı belli bant aralığında yer alan: Amerika’da yaklaşık 10-40 dolar arasındaki ürünleri tüketicilerin kolay satın aldığı gözlemlenmiştir. Bunun esas nedeni ise ilgili tutarları tüketicinin kolay harcanabilir görmesini sağlayarak satın alma dürtüsünü teşvik etmesidir. Türkiye’de de muadil fiyatta olanlarda benzer durum gerçekleşebilir.

e-Ticarete Uygun Ürünler Bulmaya Yardımcı Araçlar

Çok satan, talep gören, en karlı e-ticaret ürünleri süresiz ve zamansız şekilde etkisini sürdürmeyebilir. Örneğin geçen yıl çok satan bir ürün ertesi yıl aynı talebi görmeyebilir. Yapılan istatistiklerin sonuçlarını takip etmenin bu nedenle yanıltıcı olma ihtimali her zaman vardır. Fiziki mağazasını dijitale taşımayı ya da var olan kategorilerine yenisini eklemeyi düşünen bir işletme olduğunuzu var saydığımızda; satmak istediğiniz kalemlerin durumunu görmeyi kolaylaştıran araçlardan faydalanmak zamanı etkili kullanmanızı sağlayacaktır. Bu noktada ölçeği daraltarak ilerleyebilirsiniz.

Özellikle tercihiniz bazı pazar yerlerinde satış yapmak ise Etsy, Trendyol, eBay gibi platformların kendi algoritmaları olması sebebiyle, oralardaki en çok satılan ürünlere odaklanmak daha mantıklı olabilir. Trendyol sayfasına girerek çok satanları görebileceğiniz gibi Etsy için eRank aracını kullanarak satmak istediklerinizin aylık aranma hacimlerinden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte Google’ın ücretsiz sunduğu Google Trends de doğru tercih yapmanıza yardımcı olabilir. Tüm araçlar online kullanabilme imkanına sahip olduğu için internetin olduğu her yerden araştırma yapabilirsiniz. O zaman hangi araçlar var, detayları nedir göz atalım:

1) Google Trends

google-trends-ile-en-cok-satan-urunleri-bulma

Google Trends, Google’ın ücretsiz sunduğu bir arama sonuç sayfası analiz platformu. trends.google.com/trends/ adresinden giriş yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Merak ettiğiniz ürün isimlerini arama çubuğuna yazdıktan sonra aylık, 3 aylık, yıllık ve daha fazla zaman seçenekleri ile analiz etmek oldukça kolay. Ayrıca hem Türkiye hem de istediğiniz ülkedeki durumu gözlemleyebilirsiniz. Örneğin geçen yılın 2. en çok satan ürünü, “Akıllı Saat” kelimesini arattığınız zaman aşağıdaki grafiği görebilirsiniz; örneğin 5 yıllık grafiğine bakalım:

google-trends-ile-en-cok-satan-urunleri-bulma2
Akıllı saatin ilk çıkış yaptığından bu yana 5 yıl boyunca pek azalmayan bir grafiğe sahip olduğu görülüyor. Aynı zamanda grafiğin alt kısmında Türkiye’de hangi illerde daha çok arandığını görebilmenize ek olarak ilgili sorgular kısmında kullanıcıların hangi akıllı saat modellerini aradığını da öğrenebilirsiniz.

2) eRank

eRank Etsy pazar yerinin kendi anahtar kelime aracı olarak hizmet veriyor. Ücretli üyelik sisteminin sunulduğu platformda ücretsiz kullanım seçeneği yeterli olabilir. Başta Amerika ve İngiltere olmak üzere 5 Avrupa ülkesine yapacağınız satışlarda Etsy kullanıcılarının hangi kelimeleri aradığını araştırabilirsiniz. İlgili kelimenin ülke başına kaç tıklama aldığı, Google aranma hacmi, Etsy Competition (yarışma değeri) gibi bilgileri ücretsiz görebilirsiniz. Buna göre ürününüzü tanımlayan sıfatlar ile oluşturduğunuz uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturabilir ve daha kolay bulunarak satışlarınızı artırırsınız.
erank-ile-etsy-de-en-cok-satan-urunler-bulma
erank-ile-etsy-de-en-cok-satan-urunler-bulma2

3) Ahrefs

e-Ticaret ürün bulma konusunda bir diğer yardımcınız, Ahrefs programı olabilir. Dünya çapında en iyi anahtar kelime araçları arasında gösterilen yazılım istediğiniz ürünün aylık aranma hacmini hesaplamanıza, stratejilerinizi bu doğrultuda oluşturmanıza katkıda bulunacaktır. Öte yandan tamamen ücretli bir yazılım olması sebebiyle diğerlerine göre kullanımı sınırlıdır.

ahrefs-ile-e-ticarette-en-cok-satilan-urunler-bulma
BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: