Bir Fatura İle Başlayın.

Instagram’dan Satış Yapmak için LinkleSat

Instagram'dan Satış Yapmak için Gerekenler, Sosyal Medyadan Satış LinkleSat ile Çok Kolay

Sosyal medya, hem ek gelir kazanmak hem de geçim sağlamak isteyen herkese zengin bir müşteri kitlesi elbette sunuyor. Dolayısıyla kullanıcılar Instagram’dan satış yapmak, ürünlerini tanıtmak ve reklam vermeye büyük emek harcıyor. Sosyal platformların birçoğunda sürecin benzer şekilde ilerlemesi sebebiyle sosyal medya üzerinden satış yapmak konusunu Instagram özelinde örneklendirdik.

Instagram’dan satış yapmak yasal mı, Instagram’dan satış yapanlara ceza veriliyor mu gibi soruları sıklıkla alıyoruz. Bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığı ile problem yaşamadan nasıl satış yapabileceğinizi açıklarken özellikle e-ticaret sitesi olmadan ve şirket kurmadan ürün satmayı düşünenler için hazırladığımız yazının konusu; BirFatura LinkleSat özelliğinin işi oldukça kolaylaştırması üzerine.

Yapılan araştırmalar Instagram’daki kurumsal hesapların daha güvenilir bulunduğunu gösteriyor. Bununla birlikte buradan yaptığınız ticarette sosyal medya profillerinizden aldığınız siparişleri faturalandırma, kargo gönderimi, satış sözleşmesi sunma, müşteriyi bilgilendirme ve ürün iade süreçlerini yönetebilme gibi konularda sorun yaşayabilirsiniz.

Ayrıca “Şirket Kurmadan e-Ticaret Mümkün mü?” başlıklı yazıda bahsettiğimiz şirket açmaya gerek olmadığını düşünerek hareket etmek de yüklü vergi cezalarıyla karşılaşmanıza neden olabilir; yazıya göz atmanız konuyu daha iyi anlamanızı kolaylaştırabilir. Sorun yaşamamak adına öncelikle sattığınız ürün ve hizmetler neler, onları netleştirmeniz büyük önem taşıyor. Sanayi amaçlı üretim malzemeleri olmadan, tamamen kendi el emeğiniz ile oluşturduğunuz tasarımlar mı sunuyorsunuz? (takı, örgü vb.) Yoksa ürünleri bir tedarikçi aracılığıyla temin edip mi satıyorsunuz?

Örneğin; X toptancısından satın aldığınız ürünler var ve Instagram hesabınıza ürün görsellerini koydunuz, uzun süredir satıyorsunuz. Bir gün baktınız ki, vergi ziyaı (kaybı) cezası kesilmiş. Yani faturasız satış, zaten vergi usul kanunu çerçevesinde özel usulsüzlük cezalarına dahil olurken; esnaf muafiyet belgesi olanların haricinde vergi mükellefi olmadan, başka bir ifadeyle şirket üzerinden yapılmadan internetten gelir kazanmanın size mutlaka zararı olur. Ayrıca Instagram mağaza özelliğini kullanabilmeniz için bir web sitesi şart iken, profilinizde görünen bir web adresi ve iyi sunulmuş bir marka profili bulunması hedef kitlenize karşı kurumsal duruş sergilemeye oldukça yardımcıdır.

Peki Şirket Olmadan Instagram’dan Satış Yapanlar Kim ve Nasıl Oluyor?

Instagram üzerinden para kazanmak için başka yollar da bulunuyor, elbette sadece ürün satışı olmuyor. Şöyle ki, yüksek takipçi sayısına sahip içerik üreticileri, anlaştıkları markalar ile affiliate marketing adı verilen satış ortaklığı çalışmaları yürüterek para kazanabilir. Fenomenleşen hesapların markalarla ortaklık kurma dışında; Instagram video, canlı yayınlarda rozet kullanma gibi olanaklarla da gelir elde etmesi mümkün. Instagram satış ortaklığı yapanlar ya da diğer platformlardaki Influencer ve içerik üreticileri de Maliye Bakanlığının vergi reformu paketi kapsamında gelir vergisi ödüyorlar. İnteraktif Vergi Dairesi ve e-Devlet’ten yapılan başvurular doğrultusunda kazançlarını tespit ettirip ödemelerini yapıyorlar.

LinkleSat Nedir, Instagram’dan Satış Yapmak için Faydaları Neler?

LinkleSat kısaca; linkle para kazanma veya linkle tahsilat alabilme özelliği olarak açıklanabilir. BirFatura’nın geliştirdiği bir yazılım teknolojisi olan LinkleSat sosyal medya (Whatsapp, Twitter vb.) ya da Instagram’dan ürün satma süreçlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Şirketlerin de tercih edebileceği uygulamanın en büyük avantajı ise kullanıcıların vergi mükellefi olmasını gerektirmemesidir. Aylık ve yıllık üyelik paketlerinden birini seçerek başlayabilir, üyelik süresi boyunca sınırsız link oluşturabilirsiniz. Süreç oldukça basittir:

Müşterinizin DM’den sipariş verdiğini düşünün: Uygulama üzerinden sisteme kaydettiğiniz ürünü ve alıcı bilgilerini içeren bir sipariş sayfası yaratıp kaydederek link oluşturun. Her müşteriye ayrı oluşturduğunuz linki istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz. Linki dolduran müşterinin siparişini BirFatura panelinde görüntüleyebilir, ödemeyi havale/EFT ve kapıda ödeme şeklinde alabilirsiniz. İşte yapabileceklerinizi sıraladık:

 • Sosyal medyadan satıştaki en büyük zorluklardan biri eğer şirket değilseniz ve kargo anlaşmanız yoksa göndermede sorun yaşama olasılığıdır. Hazır bakiye paketleriyle çalışan ve kargo firmalarıyla önden anlaşmalı Kredili Kargo sistemini kullanarak taahhüt, anlaşma derdi olmadan gönderebilirsiniz.
 • Kargo anlaşmanız var ise, BirFatura kargo entegrasyonu ile sisteme entegre edebilir, link içerisine kargo barkodunu ekleyebilirsiniz.
 • Ödemeleri banka havalesi ve kapıda ödeme olarak alabilirsiniz (Kredi kartı ödemelerini almanız, ancak şirket açtıktan sonra sanal pos başvurusu yaparak mümkündür, bu sebeple sistemde iki yöntemi mevcuttur).
  Varsa e-ticaret sitenize entegre edebilir, sosyal medya hesaplarınız dahil istediğiniz her yerde kolay satış yapabilirsiniz.
 • Link sınırı bulunmaz, sayısız defa oluşturabilirsiniz.

LinkleSat Nasıl Kullanılır?

Üyelik paketlerinden uygun olanı seçip ödeme yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizle panele giriş yapın. Ardından aşağıdaki şekilde link oluşturabilirsiniz:
instagram'dan-satis-yapmak-icin-linklesat-nasil-kullanilir
 1. Panelin sol bölümündeki “LinkleSat” sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkar; tüm satış linkleriniz burada listelenir. Yeni oluşturmak için “Yeni Satış Linki” simgesine basın:
linklesat-satis-linki-olusturma
2) Aşağıdaki alanları doldurup Kaydet butonuna bastığınızda link otomatik oluşturulur:
instagramdan-satis-nasil-yapilir-
 • Link adı: Link oluşturduktan sonra adını belirleyin.
 • Oluşturma tarihi: Otomatik verilen tarihi değiştirerek istediğinizi girebilirsiniz.
 • Durumu: Linki hemen kullanmayacak iseniz durumunu pasif yapın.
 • Mağazası: Mağaza adını yazın.
 • İskonto(%): Varsa indirim yüzdesini buraya girebilirsiniz.
 • Para birimi
 • Ürün ekleme: Sisteme kaydettiğiniz ürünler varsa stok kodu, ürün adı ve barkod numarasına göre seçebilirsiniz.
 • Minimum miktar: Kaç adet satılacak ise yazın.
 • Kargo ekle: Kargo bedeli yansıtılacak ise ücretini yazabilirsiniz.
3) Satış Linkleri bölümünde oluşturduğunuz son linki görebilirsiniz. Linke tıklandığında açılan aşağıdaki ekranı müşteriniz dolduracaktır:
linklesat-nasil-kullanilir

LinkleSat ile İstediğiniz Yerden Satış Yapın!

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: