WooCommerce Nedir, Ne İşe Yarar?

WooCommerce Nedir, WooCommerce e-Ticarette Neden Avantajlı?

Online mağazanızı hızlıca oluşturabileceğiniz sayılı e-ticaret altyapılarından belki de ilki WooCommerce olabilir. Kolaylıkla özelleştirilebilen ve açık kaynak kodlu bir yazılım olması sayesinde WooCommerce eticaret işletmelerinin ihtiyaç duyduğu tüm teknik özellikleri barındırır. Oldukça pratik kurulabilen WooCommerce Wordpress web sitesinde dakikalar içerisinde hazır hale gelebilen, aslında bir eklenti hizmetidir.

Ücretsiz eklenti olmasının dışında ödeme ve kargo entegrasyonları, gelişmiş ürün yönetim seçenekleri gibi açık kaynaklı yazılım olması da kullanıcıların gereksinimleri doğrultusunda değiştirmeye imkan tanır. Buradan hareketle 2011’den beri e-ticaret ile uğraşanların kurtarıcısı WooCommerce hakkındaki merak edilen soruları yanıtladıktan sonra özellikleri ve nasıl kuracağınız ile ilgili bilgilere yer verdik.

2011’de WooThemes olarak başlayan girişim 2015’te Wordpress’in satın almasıyla birlikte e-ticaret altyapısına dönüşmüştür. Mevcut geliştiricisi ise Automattic firmasıdır. Dolayısıyla Wordpress altyapısı ile kurulmuş web sitelerine entegre bir eklenti olarak kullanılır. Aynı zamanda özelleştirilebilir yapısı sayesinde online sipariş almak isteyenler için mükemmel performans sunar. Sanal pos, havale gibi ödeme entegrasyonlarını kurarak kredi kartı ve nakit ödemeler alabilirsiniz. Bununla birlikte ürünlerinizi etkili yönetebilir, kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

WooCommerce Türkiye’de de yaygın tercih edilmesinin yanı sıra İngiltere, ABD, Kanada gibi ülkelerin yaklaşık %90’ın üzerinde kullanım oranına sahiptir. Genele bakıldığında ise dünyada 2.3 milyon e-ticaret işletmesinin kullandığı bilinmektedir. Etkin kurulum sayılarında ise 5 milyonun üzerinde rakamlar görülür.

WooCommerce ile Neler Yapılabilir?

Wordpress sitenize WooCommerce eklentilerini kurduğunuzda bir e-ticaret sitesinde olması gereken tüm özellikleri bulma olanağına sahip olabilirsiniz. Platformun popüler entegrasyonları ve yerleşik araçları e-ticaret operasyonlarını verimli yönetmenize yardımcı olur. İşte WooCommerce özelliklerine hızlı bir bakış:

 • Sayısız tema çeşidinden birini seçerek ürün ve markanıza özel vitrinler oluşturabilme
 • Optimize edilmiş bir alışveriş sepeti oluşturarak satışları artırma
 • Ürün sayfalarını modüler ürün blokları kullanarak özelleştirme
 • Kredi kartı, banka havalesi, çek kapıda ödeme seçenekleri ile web sitenize kolay ödeme alma
 • Vergi seçenekleri, ücretsiz gönderim, yerleşik ödeme opsiyonları,
 • 100’den fazla ödeme altyapısıyla birçok ülkeye satış yapılabilir
 • Türkiye içerisinde ise iyzico, PayTR gibi sanal posları kullanabilme
 • Sitenize gelen ziyaretçilerden rezervasyon ve randevu alma
 • Gelişmiş ürün filtreleme özellikleri sayesinde ürünleri dilediğiniz gibi düzenleme imkanı,
  Çok sayıda para birimi ve dil seçeneği
 • Google Ads, Hubspot, Facebook, Mailchimp gibi dijital pazarlama araçlarına kolay entegre olma
 • Anlaşmalı kargonuzu panele ederek operasyonları yönetebilme

WooCommerce Ücretli mi?

Eklenti indirme ve kurulumu ücretsiz olan WooCommerce içerisindeki bazı modülleri ücretlidir.

Wordpress WooCommerce Nasıl Kurulur?

Wordpress web sitenize dakikalar içerisinde WooCommerce eklentisini kurabilirsiniz. WooCommerce kurulumu için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Yönetim panelinin menüsü içerisinden “Eklentiler” sekmesine tıklayıp “Yeni Ekle” butonunu seçin.
woocommerce-kurulumu

2. Pencerenin sağ üst köşesinde yer alan arama çubuğundan “WooCommerce”i aratıp karşınıza çıkan logosunu seçerek “Şimdi Yükle”ye bastıktan sonra otomatik kurulum sihirbazı sizi yönlendirecektir. “Etkinleştir” tuşuna basmanız ile birlikte ayarlamalara geçebilirsiniz.

3. Ardından panelin “Ayarlar” bölümünden e-ticaret sitenizin ihtiyaçlarına göre kurulumu özelleştirip tamamlayabilirsiniz.

woocommerce-e-ticaret-sitesi-nasil-kurulur

Peki e-Ticaret için WooCommerce Gerçekten Avantajlı mı?

Arkasında küresel bir geliştirici topluluğu bulunan WooCommerce, kullanıcılara esneklik sunan ve özgür alan bırakan bir altyapı. Yani açık kaynaklı yazılım özgürlüğü her zaman web site içeriği ve verilerinizi kontrol edebilme imkanı verir. Ücretsiz olması ve bazı modüllerinin uygun fiyatlı olarak sunulması girişimcilere oldukça faydalıdır.

Hedef kitlenize uygun içerikler üretmek için de SEO’da ve geliştirilebilir olmasıyla önemlidir. Aslında yazılım geliştiriciler de bu altyapıyı her zaman seviyor. Belki de tek dezavantajı yalnızca Wordpress bir web sitesinde kullanılabilirliği. e-Ticarete hangi yazılım ile başlayacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki WooCommerce avantajlarına göz atabilirsiniz:

 • Maliyet
 • Kurulum ve kullanım kolaylığı
 • Güçlü REST API altyapısı sayesinde neredeyse her hizmeti entegre edebilme imkanı
 • Her tür ürünün satışına uygunluk
 • Fazla teknik bilgi gerektirmemesi

Özetle maliyet açısından ise hem Wordpress hem de WooCommerce, fiziksel mağazasındaki marka ve ürünlerini online alışverişe taşımak isteyen ve özellikle de yeni iş kuran girişimciler için son derece avantajlıdır. Bununla birlikte WooCommerce entegrasyonu kullanarak sitenizden sipariş veren müşterilerinize, faturalarını kullanarak anında iletebilir, diğer online mağazalarınızı da ekleyip sipariş, kargo ve fatura süreçlerini tek merkezden yönetebilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: