Bir Fatura İle Başlayın.

Trendyol Yemek Başvuru Nasıl Yapılır?

Trendyol Yemek Satıcı Olmak için Gerekenler, 4 Noktaya Dikkat

Özellikle pandemi döneminde eğilimin, online yemek siparişlerine kaymasıyla birlikte pek çok e-ticaret büyüğü gibi Trendyol da, Trendyol Yemek pazaryeri uygulamasını 2020’de hayata geçirdi. Başlangıçta sadece İstanbul’un bazı pilot bölgelerinde denenen girişim, şu anda Türkiye’nin her yerine ulaşarak 600 binden fazla zincir ve lokal restoran ile başarısını artırarak sürdürüyor. Partner Trendyol Yemek’te sistem, tıpkı klasik online pazar yerlerindeki gibi işliyor:

Paket servis hizmeti bulunan restoranların satıcı olabileceği platformda; Trendyol Yemek uygulamasından veya web sitesi üzerinden giriş yaparak mağaza açıyor ve menünüzde yer alan yemekleri hesabınıza yükledikten sonra siparişleri ister Trendyol Go ile isterse de kendi kuryenizle müşterilerinize ulaştırabiliyorsunuz. Bu sayede yalnızca fiziki dükkanında misafirlerine hizmet veren bir restoransanız, ününüzü bulunduğunuz konumda ve daha fazlasında kısa zamanda duyurmaya yardımcı olan Trendyol Yemek satışı nasıl yapılır, ne kadar komisyon alıyor, mağaza açtıktan sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazının devamında öğrenebilirsiniz.

Trendyol yemekte dükkan açmak için diğer platformlarda olduğu gibi vergi mükellefi olmak, yani herhangi bir şirket türünde işletme açarak başvuru yapmak gerekir. Başvurunuzu partner.trendyol.com/onboarding/satici-formu linkine tıklayıp sol taraftaki “Trendyol Yemek” sekmesindeki “Yemek’e Başvur” bölümünden giriş yapıp satıcı başvuru formunu doldurduktan sonra yapabilirsiniz. Aşağıdaki bilgileri eksiksiz yazarak “Devam Et” tuşuna basın:

trendyol-yemek-basvuru-nasil-yapilir
 • Bu alanda il-ilçe, mahalle, şirket türü (şahıs, limited vb.), ad-soyad, vergi kimlik numarası, e-posta adresi, cep telefonu bilgilerini doğru girmenizin yanı sıra paket servis hizmeti verip vermediğinizi, veriyorsanız kendi kuryeniz ile mi yoksa dışarıdan hizmet alarak mı yaptığınızı net bir şekilde belirtmeniz önemlidir. Ayrıca pizza, burger vb. hangi mutfak türünde müşterilerinize servis yaptığınızı da mutlaka belirtmelisiniz.
trendyol-yemek-satici-basvuru-formu
 • Tüm alanları doldurarak gönderdikten sonra başvurunuz Trendyol tarafından incelemeye alınır; birkaç iş günü içerisinde olumlu-olumsuz yanıt yazdığınız e-posta adresine yazılı olarak bildirilir. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa size gönderilen sözleşme, vergi levhası gibi evrakları Trendyol merkez adresine postalamanız istenir.
 • Artık Trendyol Yemek paneline kullanıcı bilgilerinizle giriş yaparak mağazanızı düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Trendyol Yemek Yüzde Kaç Komisyon Kesiyor?

Platformun diğer pazar yerlerinde olduğu gibi restoranlardan kesilen Trendyol Yemek komisyonu da mevcut. Trendyol Yemek komisyon oranları temelde Semtin Yıldızları ve Genel Satıcı kategorilerine göre ayrılmıştır. Semtin Yıldızları; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’deki büyükşehir ve diğer şehirlerde bulunmaya göre değişiklik gösterir. Yüzdelik dilimlerdeki asıl farklılık, teslimatı Trendyol Go kuryesi ve satıcı tarafından yapılan siparişlerden kaynaklanır. Bununla birlikte 1 yıldızlı Semtin Yıldızları grubu, 2 yıldızlı Semtin Yıldızları grubu ve standart gruba göre artış gösterir. KDV dahil Trendyol Yemek komisyon oranları 2023 yılını aşağıda detaylı görebilirsiniz:
trendyol yemek komisyonu

Trendyol Yemek Komisyon Hesaplama

Yukarıdaki tabloda yer alan Trendyol Yemek restoran komisyon oranları arasından hangi gruba dahilseniz, ilgili yüzde değerini satış fiyatıyla çarparak kesilen komisyon tutarını aşağıdaki örnekteki gibi hesaplayabilirsiniz:

 • Platformdaki 2 yıldızlı Semtin Yıldızları grubunda, teslimatı Trendyol kuryesiyle yapan bir satıcı ve menünüz içerisinden sipariş verilen yemeklerden birinin hamburger menü olduğunu farz edin; satış fiyatı ise teslimat ücreti dahil 220 TL olsun.
 • Bu komisyon grubu için uygun görülen oranın %34,80 olması sebebiyle siparişten alınacak komisyon tutarı: 220×%34,80=76,56 TL olacaktır. Yani bu siparişten net kazancınız 220-76,56 TL=143,44 TL olmuş olur.

Trendyol Yemek Mağazasında Dikkat Etmeniz Gereken 4 Nokta

Mağaza açtıktan sonra genel satıcı grubundan semtin yıldızları konumuna yükselebilmek için müşterilerinize en iyi hizmeti sunmaya odaklanmanız kritik önem teşkil eder. Aynı zamanda Trendyol algoritması, platform kalite standartlarına uygun satıcıların özelliklerine göre sıralama yapar. Dolayısıyla operasyonel kalite, ürün standartları gibi noktalar iyileştirilerek olumlu değerlendirmeler arttıkça öne çıkmaya başlarsınız.

Bu sebeple siparişin zamanında teslim edilmesinden, ürün içeriğinin görseldeki gibi olmasından, sağlıksız gıda içermemesinden, faturalı gönderime kadar onlarca kıstası standarda oturtmak gerekir. Bununla birlikte platform yemek uygulamasında, diğer kategorilerde olduğundan daha çok hızlı teslimat iş modeline uygunluğu ön planda tutmasından kaynaklı olarak kolay hazırlanıp çabuk gönderilecek menüler oluşturmayı amaçlamak önceliğiniz olmalıdır. Önem vermenizde fayda olan noktaları şöyle gruplandırmak mümkün:

 1. Ürün ve mağaza kalite standartları

 

Mağazanıza yüklediğiniz ürünlerin tamamı, koyduğunuz görsellerle örtüşen ve açıklamalarını yansıtmalıdır. Sağlık koşullarına göre saklanmış, hasarsız olmasının yanı sıra ambalajlama kusursuz ürün tanımına uygun olmalıdır. Ayrıca sağlık beyanı niteliği taşıyan açıklamalar yapmanız ürünlerin satışa açılmamasına neden olabilir. Uygun görülen görsel boyutlarının 550×440 ile 3000×3000 pixel ölçüleri arasında, ürün detaylarını iyi gösterir olması istenir. Görseldeki ürünün boyut, miktar, renk, gramaj gibi parametreleri, gerçeğiyle aynı olmalıdır. Bununla birlikte Trendyol Yemek’te satışı yasak olan ürünler ise şöyledir:

 • Marka satış hakkına sahip olunmayan ürünler
 • Menüye dahil edilmeyecek nitelikteki market ürünleri
 • Gösterilen teminat süresinde teslim edilemeyecek ürünler
 • Marka işbirliği ile satışa yönelik menü ya da ürünler
 • Hızlı teslimat modeline uygun olmayan geç hazırlanan menüler

2) Operasyonel kalite standartları

Trendyol Yemek satıcılarının siparişlerini zamanında ve faturalı göndermesi, doğru paketlemesi, düzgün cayma hakkıyla iadeleri kabul edebilmesi kaliteli bir operasyonun temel özelliklerini oluşturur. Öte yandan paket servis konusunda yeterli deneyim yoksa geliştirmeye odaklanmak ve bu süre zarfında Trendyol kuryesi ile çalışmak operasyonu daha iyi yürütmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca komisyon oranı yüksek olmasına rağmen Trendyol Go kuryesi, siparişler az olduğunda kendi kuryeniz ile çalışmaya kıyasla yakıt, teslimat adresinin uzaklığı gibi yönlerden daha avantajlıdır. Sipariş yoğunluğu arttıkça yemekleri hazırlama hızını daha artırmış olursunuz ve o zaman kendi kuryeniz ile daha düşük komisyonlarla çalışma avantajından yararlanmanız sağlıklı olabilir.

Teslim edilen her siparişe fatura düzenlenerek müşteriye iletilmesi Trendyol pazar yerinin satıcılara zorunlu tuttuğu bir uygulamadır. Dolayısıyla Trendyol Yemek mağazanıza entegre edeceğiniz Trendyol Yemek entegrasyonu faturalarınızı otomatik kesmenizi sağlarken e-fatura/e-arşiv fatura olarak müşterilere hem online hem de çıktı olarak iletmenizi mümkün kılar. Aynı zamanda var olan kargo anlaşmanızı sisteme ekleyerek gönderi fişlerini de hazırlayabilirsiniz. BirFatura Trendyol entegrasyonu ile Trendyol Yemek siparişlerinizi anında faturalandırabilir, çıktısını alarak paketlere ekleyebilirsiniz.

3) Mağaza kalite standartları

Öncelikle mağaza ismi 3-40 karakter arasında olmalı, özel karakter içermemeli; com, net gibi uzantılar eklenmemesine ek olarak indirim vb. müşteriyi yanıltıcı ifadeler de bulundurulmamalıdır. Tescil sahibinin izni olmadan marka adları ve Trendyol adını içeren kullanımlar yasaktır. Logo, kapak ve banner kullanımlarında da Trendyol’un belirlediği standartların dışına çıkılmaz.

4) Semtin Yıldızı, Yedikçe Kazan, Kampanya, Go Hızıyla rozetleri kazanmaya çalışmak

Semtin Yıldızı, Yedikçe Kazan gibi etiketleri kazandıkça öne çıkma ve tercih edilme olasılığı oldukça artacaktır. Geçmiş satış verileri, minimum sepet tutarı, yorum ve değerlendirmeler, operasyonel metriklere (iade oranı, iade kabul süresi, teslim edilme süresi, anlık sipariş hazırlama süresi, iptal sayısı vb.) dikkat eden platform bu özelliklerin durumuna göre yıldız ile ödüllendirecektir. Daha detaylı bilgi için Trendyol’un Yemek satıcıları için hazırladığı rehbere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Trendyol Yemek Entegrasyonunu BirFatura Farkıyla Hemen Kullanmaya Başlayın

Hiçbir ücret ödemeden, BirFatura’nın avantajlarını tam 30 gün boyunca bizzat deneyimleyin. Memnun kalırsanız, abonelik işlemlerinizi başlatmak ve sizi mutlu müşterilerimiz arasında görmek için sadece bir telefon/mail uzaklığındayız. Trendyol Yemek entegrasyonu ile sipariş, fatura ve ön muhasebe işlemlerini tek panelden yönetme kolaylığından siz de yararlanın.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: