Bir Fatura İle Başlayın.

Konaklama Faturası Nedir, Nasıl Kesilir?

Konaklama Faturası Nedir, Nasıl Kesilir
Zaten e-fatura kullanma zorunluluğu olan otel ve benzeri tesislerin hayatında bir de, 1 Ocak 2023’te alınmaya başlayan 0059 numaralı konaklama vergisi nedeniyle, konaklama faturası girdi. Böylece otel, pansiyon, kamping gibi yerlerdeki işletme sahipleri KDV ile birlikte %12’yi bulan vergi ödemeleri yapmak durumunda. Dolayısıyla geçici süreli konaklama hizmeti karşılığı aldığınız KDV harici ücretlerden konaklama vergisi oranını düşürüp vergisini ödemenize ek olarak düzenlediğiniz e-faturalarda da göstermeniz gerekecek. Neyse ki dijital fatura düzenliyor olmanız da süreci son derece kısaltıyor. O halde konaklama vergili fatura nasıl kesilir inceleyelim.

Konaklama e-faturası düzenlemenin normal bir e-fatura düzenlemekten herhangi bir farkı yok. Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri konaklama faturası hesaplama aşaması olabilir.

Bunlardan ilki konaklama ücreti altında verdiğiniz ek hizmetleri unutmamak. Yani örneğin geceliği KDV hariç 10.000 TL olan otel odası sattığınızı varsayalım. Bu ücretin içerisine kahvaltı, SPA vb. imkanlar da dahil ise konaklama vergisinin matrahı 10.000 TL olacaktır. Sadece odada kalma 10.000 TL ise ücrete tabi diğer hizmetler bu verginin konusunu oluşturmaz.

Aynı şekilde kuru temizleme, kuaför gibi opisyonlarınız da varsa bunlar konaklama ücretine tabi olmadığı için %2’lik dilime girmeyeceklerdir. İkinci bir husus da, KDV’nin dahil olmamasıdır. Başka bir ifadeyle konaklama için ödenecek %10’luk KDV 10.000 TL tutarı üzerinden ayrı hesaplanırken, %2’lik konaklama vergisi oranı da aynı meblağ üzerinden hesaplanır. KDV’li fiyat üzerinden hesaplanmaz.

Konaklama Vergisi Faturada Gösterilecek mi?

Fatura üzerinde ayrı bir kalem olarak gösterilmek zorundadır.

Konaklama Faturası Gider Yazılır mı?

Ayrı bir vergilendirme prosedürüne bağlı olması nedeniyle konaklama vergileri gider gösterilememektedir. Konaklama faturalarındaki KDV gider yazılabilir.

Konaklama Faturası KDV Oranı Kaç?

Konaklama hizmetleri geçen yılki KDV zamlarının ardından %8’den 10’a yükseltilmiştir.

Konaklama Faturası Ne Zaman Kesilir?

32042 sayılı Konaklama Vergisi Uygulama Genel Tebliği sebebiyle 1 Ocak 2023’ten itibaren düzenlenmesi zorunlu olan konaklama faturaları da birer e-fatura/e-arşiv olduğu için müşteriye verilen hizmetin sona ermesiyle birlikte veya en geç 7 gün içerisinde kesilip GİB sistemine iletilmiş olması gerekir.

Konaklama Faturası Muhasebe Kaydı Nasıl Tutulur?

Konaklama vergili faturalarınızın beyannamesini elektronik ortamda aylık olarak vermelisiniz. Her ayın 26. akşamına kadar gönderebilirsiniz. Bu KDV’den muaf işletmeler tesislerinin bağlı bulunduğu, olmayanlar ise kendi vergi dairelerine beyan edebilir.

Konaklama Faturası Nasıl Oluşturulur?

Konaklama e-fatura/e-arşiv faturaları GİB Portal ve özel entegratörler sayesinde oldukça kolay kesilebilir. Bazı yazılımlarda konaklama tipi bulunurken bazılarında verilen hizmete tanımlanan %2’lik vergi aracılığıyla faturada rahatlıkla gösterilir. Fatura tipini “Konaklama” şeklinde seçip senaryoyu tercihinize bağlı temel ya da ticari yapabilirsiniz. Konaklama tipinin bulunmadığı yazılımlarda ise fatura tipini “Satış” yaparak ilerleyin. Ayrıca konaklama vergisinden istisna olan durumlardan biri söz konusu ise istisna fatura tipi seçilmelidir (Konaklama vergisi ile ilgili detaylar için “Konaklama Vergisi Ertelendi Derken” başlıklı yazıya bakabilirsiniz).

Fatura oluşturma adımlarına geçtiğinizde e-fatura/e-arşiv oluşturma adımlarıyla çok benzer olduğunu göreceksiniz; dilerseniz “e-Fatura Nasıl Kesilir?” başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz. Örneğin BirFatura’da konaklama faturasını aşağıdaki adımları uygulayıp hızla kesmeniz mümkün:

  1. Öncelikle verdiğiniz konaklama hizmetini “Ürünler” başlığı altındaki “Ürünleri Görüntüle” sekmesine tıklayıp “Yeni Ürün Ekle” butonundan sisteme kaydetmeniz gerekir. Kayıt sırasında ise Vergi Türü bölümüne konaklama vergisi adını, vergi oranını %2 olarak aşağıdaki ekrandaki “Detay” alanına ekleyerek kaydetmelisiniz.
konaklama-faturasi-nasil-kesilir

2. Sonrasında standart e-fatura/e-arşiv düzenleme sürecine geçebilirsiniz. Bunun için “Satışlar” sekmesine tıkladıktan sonra “Faturalar” simgesine basın. Ardından ekranın sağ üst köşesindeki “Fatura Ekle” butonunda boş fatura sayfası açın. Satış fatura tipini seçerek fatura bilgilerini her zamanki gibi yazıp kaydedin.

konaklama faturasi2

3. Son olarak kaydetmenizle birlikte taslak halinde olan faturayı “Satışlar” alanının altındaki “Faturalar” sekmesine gelerek ilgili fatura kutucuğunun üzerine gelerek e-fatura/e-arşiv faturaya dönüştürüp GİB’e iletilmesini sağlayabilirsiniz. Ondan sonra konaklama tipi fatura aşağıdaki örneğe benzeyecektir:

konaklama-fatura-ornegi3
Ayrıca nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan hemen izleyebilirsiniz:

Konaklama Faturası İadesi Nasıl Yapılır?

Bu fatura tipinde oluşturduğunuz faturaların iadesi ne yazık ki mümkün değildir.
GİB lisanslı BirFatura güvencesiyle konaklama dahil her tipte kolay, hızlı ve bütçe dostu fatura kesin.
BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: