Trendyol Buybox Nedir, Nasıl Girilir?

Trendyol Buybox için Tüyolar

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret pazar yeri Trendyol’da ürünlerinizi öne çıkarmanın ücretsiz ve kolay yolu, Trendyol Buybox. Aslında içerisinde ayrı bir algoritma bulunduran sistemde amaç; aynı ürünü çok sayıda satıcının satması durumunda, kullanıcının en uygun fiyatı sunan ve operasyonel kaliteyi sağlayan satıcıyı seçmesine yardımcı olmak.

Buybox sistemi, sadece Trendyol’a özgü bir özellik olmamasına karşın, her platform kendi özelinde farklı kurallar uygulayabiliyor. Bununla birlikte Trendyol’da mağaza açan her satıcının Buybox’ta sıralama almaması nedeniyle belirli kuralları yerine getirmesi isteniyor. Dolayısıyla bu yazımızda satışları arttırmaya katkı sağlayan Trendyol Buybox nasıl kazanılır, tam olarak nedir ve üst sıralarda yer almak için tüyolar neler gibi başlıklara yer verdik.

Trendyol Buybox, sitede satın almayı düşündüğü ürünü arayan kullanıcı uygun bir seçenek görüp tıkladığında aynı ürünü satan diğer satıcıların da listelenmesini sağlayan özelliktir. Yani ziyaretçi, başka bir satıcıya ait ürün sayfasını incelerken sayfanın hemen sağında aynı ürün için sizin sunduğunuz fiyatı ve mağaza adınızı görebilme şansı sunar. Trendyol Buybox algoritması sebebiyle fiyat, satıcı puanı gibi birçok metriği kullanarak aynı ürünü satan mağazaları farklı sıralamaya sokabilir. Sisteme ürünlerinizi eklemeden önce platform tarafından belirlenen hukuki şartları ve mağaza özelliklerini taşımanız gerekir.

Trendyol Buybox’a Kimler Girebilir?

Buxboy’a dahil olabilmek için elbette sadece Trendyol’da mağaza açmış olmanız yeterli değil. Öncelikle bazı hukuki süreçleri tamamlamış olmanız isteniyor. Bu özellikleri taşıyor olduğunuzdan emin olduktan sonra otomatik fiyatlandırma alanından sisteme dahil olabilirsiniz. Öte yandan Trendyol’un buybox’a giren satıcıları listelerken baktığı bazı metrikler de var. Dolayısıyla satış fiyatı, satıcı puanı, teslimat durumu, ücretsiz kargo, ürüne özel kampanyalar ve operasyon statüsü uygun şartlarda olmalıdır. Detaylı bilgi için platformun Buybox’ı etkileyen metrikler başlığına göz atabilirsiniz. İşte Trendyol Buybox kuralları:

 • Satacağınız markanın yetkili satıcısından alınmış izin belgeniz veya markanızın TÜRK PATENT’ten aldığınız marka tescil belgesi olmalıdır.
 • İlgili izin belgesi veya marka tescil belgesi ile satıcı hesabınız üzerinden marka oluşturma işlemini tamamlamanız gerekir.
 • Yukarıdaki 2 adımı tamamlamış olmanızın dışında yüksek satıcı puanı, rekabetçi fiyat, kargo bedava seçeneği sunmak, hızlı teslimat yapabilir olmak, ayrıca operasyon statüsünün en az turuncu renkte olması gerekir.

Trendyol Buxbox’ta Nasıl İlk Sıralarda Olunur?

Gerekli izin belgelerini almış olmanız ve yukarıdaki metriklerdeki durumunuzu iyileştirmeniz buybox’ta yer almanızın olmazsa olmazlarından. Ayrıca tüm kriterlerden bağımsız olarak en önemli nokta, müşterilerinize alışveriş sırasında ve sonrasında en iyi hizmeti sunmanız. Bununla birlikte Trendyol satıcılarının bilgi edinme merkezi Trendyol Akademi’de anlatıldığı gibi buybox’ta avantajlı konuma geçmenize yardımcı olan özellikler önem sırasına göre bu şekilde sıralanabilir:

 1. Ürününüzün satış fiyatını boybox’ta yer alan diğer satıcılarınkine kıyasla daha uygun sunmanız.
 2. Yüksek satıcı puanına sahip olmanız.
 3. Kargo ücretinin satış fiyatına dahil olması, yani ücret kargo seçeneği.
 4. Üründeki kampanya durumları. Sıralamaya etki etmesi için sunduğunuz kampanyanın gerçek ve fiyat ile orantılı olması gerekir. Örneğin, 200 TL üzeri 20 TL indirim gibi seçenekler sunuyorsanız fiyat yüksek ise indirimin de orantılı şekilde makul olması önemlidir.
 5. Sonuncu olarak sıralamada yer alan satıcılar belli bir operasyon standardının üzerinde olmalıdır. Örneğin, sürekli sipariş gecikmesi problemi olan mağaza kırmızı operasyon statüsüne düştüğünde buybox’tan çıkarılırken bir üst seviye olan turuncu konumda en alt sırada yer alacaktır.

Trendyol Buybox Nasıl Girilir?

Ürünlerinizin buybox kazanabilmesi için satıcı panelindeki “Otomatik Fiyatlandırma” bölümünden sizin belirlediğiniz kurallara göre ayarlama yapabilirsiniz. Ayrıca sıralamada yer alacağınız süreyi kendiniz belirleyebilir ve ürünlerin stoğu bitince otomatik bitmesini sağlayabilirsiniz. İşte buybox kullanabilmeniz için yapmanız gerekenler:

 • Satıcı paneline giriş yaptıktan sonra üst menüdeki “Promosyon&Fiyat” sekmesinden “Anasayfa”yı seçin. Ardından en alttaki “Otomatik Fiyatlandırma” bölümüne tıklayın.
trendyol-buybox-nasil-girilir
trendyol-buybox-nasil-kazanilir
 • Ürünlerinizi kategori, stok vb. pek çok kritere göre filtreleyip 1 veya daha fazla ürüne buybox kazanma fırsatı için komut verin. İlgili ürünün üzerine gelerek “Kural Tanımla” butonuna basın.
trendyol-buybox-urun-yukleme
 • Bu alanda ürünü sıralamaya sokmak amacıyla buybox fiyatının altında, fiyata eşit ve fiyatın üstünde seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. En düşük ve en yüksek fiyat sınırlarını kendinizin belirleyebilmesi sayesinde aralığın dışına çıkmayacaktır.
trendyol-buybox-yapma
 • Son olarak kuralı devam eden ürünleri dilediğiniz zaman “Durdur” komutu vererek sonlandırabilir, süre ayarlayabilir veya stoğu bitince otomatik buybox’tan çıkmasını sağlayabilirsiniz.
Trendyol istatistiklerine göre yapılan satışların %85’inin Trendyol Buybox’ta yer alan satıcılar üzerinden gerçekleştiği düşünüldüğünde, bu özelliği kullanmanız görünürlüğünüzü oldukça artırdığından mağazanız adına büyük bir avantaj olabilir. Bununla birlikte dijital reklamlar, listeleme sayfaları, ürün öneri alanlarında ekstra destek verilerek öne çıkmanıza yardımcı olunur. Başka bir bakış açısıyla ise buybox kazananı olmak için gereken özellikler zaten iyi e-ticaret anlayışının getirdiği hizmetleri de içine alıyor. Operasyonel tarafı iyileştirip, doğru stoklara sahip olmakla birlikte rekabetçi fiyat da sunduğunuzda ücretsiz ve pratik olan bu özelliği kullanabilir yeterliğe zaten ulaşmış olabilirsiniz.

Trendyol entegrasyonu ile kullanabileceğiniz siparişlerinizi otomatik faturalandırma, kargo entegrasyonu, komisyon ve diğer kesintileri takip etme özellikleri sayesinde hem operasyon kalitesini artırabilir hem de iş yükünü azaltabilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: