Bir Fatura İle Başlayın.

Trendyol Marka Tescil Nasıl Yapılır?

Trendyol Marka Oluşturma Hakkında Her Şey

Trendyol marka haklarına en fazla önem veren platformların başına gelir. Markanızın veya başkalarının ürünlerini satarak gelir elde etme potansiyelinin oldukça yüksek olduğu Trendyol’da satış yapmaya başlayabilmeniz, ürünlerinizin orijinalliğinin doğrulanmasına ve izinli olup olmadığına bağlıdır. Dolayısıyla Trendyol’da markasız ürün satmak istiyorsanız engellerle karşılaşabilirsiniz.

Tedarikçinizden izin belgesi alarak kendi üretmediğiniz, diğer markaların ürünlerini mağazanızda elbette listelemeniz mümkün. Markanıza ait ürünleri satabilmeniz için ise Türk Patent’ten marka tescil belgesi aldıktan sonra Trendyol marka tescil bölümünden yüklemeniz gerekir. O halde Trendyol’da nasıl marka olunur merak ediyorsanız Trendyol marka ekleme işleminin nasıl yapıldığını ve yanıt aradığınız diğer soruları okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Marka ihlali ciddi bir suç teşkil ettiği ve yaptırımları olduğu gibi itibar zedeleyici de bir durumdur. Tescil edilen marka, artık markalar ve ticaret hukuku ile koruma altına alınmış demektir. Bu nedenle onu diğerlerinden ayıran marka adını, barkodlarını ve diğer özelliklerini izin almadan kullanmak yasaktır. Birçok pazar yeri gibi Trendyol da kendi markasını oluşturmak isteyen ve hali hazırda markası zaten olan satıcılarının ürünlerini satabilmesi için marka tescil belgesi yüklemeyi zorunlu tutmaktadır.

Başka bir ifadeyle ise Trendyol markasız ürün yüklemeye müsaade etmemektedir. Yani üretimini yaptığınız veya ürettirerek kendi markanız altında satışa sunduğunuz ürünleri Trendyol’da satmak istediğinizde, markanızı tescil ettirmeniz gerekir. Türk Patent tarafından verilen tescil belgesini alıp Trendyol satıcı hesabınızda belgeyi yüklemeniz istenir. Bu nedenle Trendyol marka tescili adı verilir. “Marka Tescili Nasıl Yapılır?” başlıklı yazıya tıklayarak bu konuda ne yapmanız gerektiğini öğrenebilir, ürünlerinize nasıl barkod alacağınızı öğrenmek için “GS1 Barkod Almak için Gerekenler”e tıklayabilirsiniz.

Trendyol Marka Tescil Nasıl Yapılır?

trendyol marka tescil

Markanızı Trendyol’a eklemek oldukça kolaydır. Öncelikle satıcı hesabınıza giriş yapıp üst sıradaki menüden “Ürünler” sekmesine tıklamalısınız. Açılan alt menüden ise “Belge İşlemleri” bölümüne girin; karşınıza marka ya da markalarınızın durumunu takip edebileceğiniz alan olan “Marka Tescil İşlemleri” çıkacaktır. “Marka Ara ve Tanımla” alanını kullanıp “Yeni Marka Tescil Belgesi Yükle” adımını tamamlamanız gerekir. Ardından aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Belge yükleme ekranında marka adını arayabileceğiniz, yer aldığı kategori ve kategorileri seçebileceğiniz alanlara ek olarak markanızın ürünlerini satmaya izin verdiğiniz tedarikçiler bölümü de yer alır. “İzin Verdiğim Satıcılar” alanında sizden izin alan satıcıları mağaza linkleri veya satıcı ID’leri yardımıyla aratarak kontrol edebilirsiniz.us, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
trendyol-marka-tescil-belgesi-yukleme
 • “Marka Ara ve Tanımla” alanında marka adınızı mutlaka aratın. Aynı ismin çıkmaması gerekir. Ardından isim çıkmayacağı için en alttaki “Tanımla” butonuna basarak adı belirleyin. İsmi doğru yazdığınızdan emin olmanız oldukça önemlidir.
 • Bu işlemden sonra ürünlerinizi yüklemek daha sağlıklı olabilir. Çünkü tanımla alanına girdiğiniz marka adı “Excelle ürün girişi” ve “Tekli ürün oluştur” alanlarına otomatik eklenir. “Trendyol Ürün Yükleme Nasıl Yapılır, Şartları?” başlıklı yazıdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • “Marka Talebiniz Alınmıştır” bildiriminden sonra Trendyol ekibi incelemeye alır. Bu sırada ürünleriniz ürünler ekranında satışta olmayanlar kategorisinde gözükür. Yaklaşık 3 iş gününün ardından onaylanırsa, marka tescil belgesi yükle alanında belgeyi yükleyebilirsiniz.
 • Bu işlemi farklı kategorilerdeki ürünler için ayrı ayrı yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.
 • Marka tescil listesi ekranından durumu takip edebilirsiniz.

Marka Onayından Geçmezse Ne Olur?

Platform, belge yüklemeyen satıcıların ürünlerini 48 saat sonra satışa kapatacağını ifade eder; görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz. Herhangi bir sorun saptanmayan ürünleriniz ise listelenmeye başlar. Markanız reddedildiği zaman ürünler sekmesindeki “Revize Etmeniz Gerekenler” başlığında “Marka hatalı” uyarısıyla birlikte gözükürken ürün eklemeyi yeniden yapmanız istenir.

Trendyol Marka Oluşturma Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Trendyol marka seçimi konusunda oldukça hassas bir algoritma ve detaylı inceleme yapan bir ekip ile satıcıların iyi ticaret sistemine uyumunu destekleyen çalışmalar sürdürür. Siz mağaza açıp ürünlerinizi yükledikten sonra, markadan ürün açıklamasına kadar her noktaya dikkat edilir. Platformun marka adı seçme konusunda koyduğu kurallar aşağıdaki gibidir; detaylarını buradan da inceleyebilirsiniz:

 • Seçilen isim 3 ile 40 karakter arasında olmalıdır.
 • tr., com, vb. web sitesine yönlendiren uzantılar içermemelidir.
 • Marka kelimesi içeren ve sayılardan oluşan adlar kabul edilmez.
 • Ürün ya da alt kategori adları içeren markalar reddedilir.
 • Küfür ve cinsel kelime içermemelidir.
 • Mükerrer isimlerin kaydı kabul edilmez.
 • Yazar, kitap gibi adlar olmamalıdır.
 • SAN., LTD. vb. şirket uzantılı isimler uygun değildir.
 • Motor ve otomobil marka isimlerine eklenen terimler kabul edilmez.
 • Alkol ibaresi içermemelidir.
 • Tanımlı barkod numaraları olduğu saptanan markalar kabul edilmemektedir.
 • Özel karakter içerenler dahil edilmez.
 • “diğer” kelimesi içeren markalar reddedilir.
 • Ürün üzerinde marka veya tescili olmayan yayınevi markaları kabul edilmez.

Trendyol’da Marka Ürün Satılır mı?

Kendi markanız haricinde diğer markaların ürünlerini, o tedarikçilerden yetkili satıcı belgesi alarak satışa sunabilirsiniz.

Trendyol Marka İhlali Nedir, Ne Gibi Aksiyonlar Alınır?

Yetkili satıcı belgesi ve marka tescil belgesinin orijinal olmaması platform tarafından marka ihlali anlamına gelir. Bu gibi durumlar saptandığı zaman mağazaya ihlal puanı yansıtılır. İhlal puanları ve diğer mağaza cezaları hakkında detaylı bilgiyi “Trendyol Cezası Ne Kadar?” başlıklı yazıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Trendyol entegrasyonu ve Trendyol Yemek entegrasyonu kullanarak mağazanızı daha sağlıklı yönetebilirsiniz. Trendyol mutabakat ve otomatik fatura yükleme özellikleri sayesinde komisyon, kargo vb. kesintileri daha kolay takip edebilmenin yanı sıra müşterilerinize kestiğiniz faturalar otomatik iletildiği için satıcı paneline ayrıca yükleme ihtiyacını ortadan kaldırır. Mağazanızı dakikalar içerisinde BirFatura paneline ekleyebilir, siparişlerinizi zamanında faturalandırabilirsiniz.

BirFatura

BirFatura

Tüm pazaryerlerine entegre;
Hızlı, kolay ve güvenli faturalandırma sistemi!

Yazıyı paylaşın: