İletişim; kişiler arasında duygu, düşünce, bilgi gibi akla gelecek her türlü biçim ve yolu kullanarak birbirlerine aktarmalarıdır. Sözlü iletişimde iş hayatında önemli olan kısımları işe alınırken güzel konuşmanız aranan niteliklerden biri olurken, iş hayatınızda telefonu kullanacağınız bir işiniz var ise teknik destek gibi burada güzel konuşma oldukça önemlidir. Sözsüz iletişimde de işinizde jest ve mimiklerini kullanmanız iletişiminizi güçlendirdiği için size avantaj sağlayacaktır. Yazılı iletişimde ise sözlü iletişim örneğindeki gibi teknik destek de çalışmanız müşterilerle kuracağınız iletişimde maille ya da canlı destekle gibi iyi bir iletişim kurmanızda yardımcı olacaktır.

E-Ticaret siteleri için ise iletişim sayfanızın olması oldukça önemlidir. Özelliklede müşterinizin size güven sağlaması açısından önemi büyüktür. Yani müşteri açısından bakıldığı zaman bir ürün aldığı zaman herhangi bir sorun yaşadığında size ulaşabileceği hissini sağlamaktadır. Bu sebeple de iletişim bilgileriniz sitenizde müşterilerinizin hemen ulaşabilecekleri bir yerde ve telefon, adres gibi bilgilerin açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

E-Ticaret sitelerinin de iletişim sayfalarına verdikleri önem farklıdır.

 • Birinde iletişim sayfalarına önem vermez. Öylesine önemsiz bir şekilde doldurulan bilgiler ile müşterilerine olumsuz deneyim yaşatır ve onlara yardımcı olmaz.
 • Diğerinde ise iletişim sayfasına önem verir. Doğru bilgilerle farklı iletişim kanallarını ekler. Böylece müşterisine olumlu bir deneyim yaşatır ve onlara yardımcı olur.

E-Ticaret Sitenizdeki İletişim Sayfanızı Değerlendirelim

Sorulara Evet/Hayır diyerek sonucu birlikte değerlendirelim.

 1. E-Ticaret sitenizdeki iletişim bilgileri yeterince bulunuyor mu?
 2. İletişim kanallarınız çeşitli mi?
 3. İletişim bilgileriniz sizi yansıtıyor mu?
 4. Ziyaretçilerinizi sizinle daha fazla etkileşimde kalmaya davet ediyor mu?

Eğer bu sorulara cevabınız Hayır ise iletişim sayfanızı güncellemeniz gerekmektedir.

İletişim Sayfanızda Neler Olmalıdır?

 1. Adres bilginiz
 2. Telefon bilginiz
 3. E-posta bilginiz
 4. Google harita ile eklenmiş iş yeri adresiniz
 5. Herhangi bir sorununuz olduğunda mesajınızı iletebileceğiniz bir alan
 6. Sosyal medya adresleriniz

Bunlar E-Ticaret sitenizde olması gereken alanlardır. Bu alanları sitenize ekleyerek müşterilerinizin site daha fazla güven duymasını sağlayabilirsiniz. İletişim sayfanız müşterinizi hem yönlendirici hem de bilgilendirici niteliklerde olmalıdır. Müşterilerin satın alma işlemi yapmadan öncede, alma aşamasında ve sonrasında da size rahatlıkla ulaşabilmelidir.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022