blog79

SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization kısaltmasıdır. Türkçede SEO, Arama motoru optimizasyonu demektir. SEO, bir site hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmalıdır. SEO da amaç sitenizin değerini artırmasını sağlayarak arama motorlarında daha üst sıraya çıkmasını sağlamak. Dolayısıyla site ziyaretçi sayısını artırmaktır.

SEO’da Hata

SEO hatalarının büyük bir kısmı SEO uzmanı olmaya yeni adım atmış kişiler ve yeni işletmeler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca SEO teknikleri de zaman içerisinde değişikliğe uğramaktadır. Bu değişiklik sonrası size geri dönüşüm sağlamadığı gibi sitenize de zarar verebilmektedir.

Kaçınmanız Gereken SEO Hataları Nelerdir?

Hata: Anahtar Kelime Fazlalığı

Metinler içerisinde anahtar kelime fazlalığı, içeriklerinizin sıralamasında etki etmektedir. Metin ve sayfa içerisinde yoğun bir şekilde kullanılan anahtar kelimeler ve arka arkaya sıralanan kelime grupları, sayfanızın SEO’suna zarar verecektir. Ancak Google, anahtar kelime fazlalığıyla üst sıralara çıkmak isteyenlere ceza dahi vermektedir.

Hata: Yavaş Web Site

Yavaş açılan web site, ziyaretçilerin web sitenizi terk etme olasılığı çok daha yüksektir. Aynı zaman da Google bu durumda sizi cezalandıracaktır. Yani web siteniz ne kadar hızlı açılırsa performansınıza da o kadar katkı sağlar.

Hata: Kalitesiz ve Kısa İçerik

Web sitenizde düşük kalitede veya kopya içeriklerin olması ziyaretçiyi web sitenizden uzaklaştıracaktır. Bu nedenle yeni, orijinal ve hatasız içeriklerin olması gerekmektedir.

Kısa içerik üretmek de oldukça kolaydır. Ancak içeriklerin uzun olması, bilgilendirici olması her zaman için kullanıcının ve Google arama motorunun dikkatini çekmektedir. İçerik yazarken kelime sayısına odaklanmayın. En önemlisi de yazmak için yazmayın. Gerçekten faydalı içerikler üretin.

Hata: Link Satın Alma

Eski SEO tekniklerinden biri olan link satın alma yöntemi artık pek geçerli olmayan teknikler arasındadır.

Önceden yüksek kaliteli link satın alıp onların sitenize yönlenmesi sağlanırdı. Ancak artık link profillerin kontrol edilmesi ve optimize edilmesi gerekmektedir. Çünkü düşük kaliteli linkler sitenize zarar verebilmektedir.

Google düşük kalitede olan siteleri ve bu sitelerin verdiği linkleri kolayca tespit edebilmektedir. Tabi arama motorları içinde bu işlem çok zor bir işlem değildir. Bu yüzden link satın almaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Hata: Aynı İçeriği Farklı Şekillerde Yayınlama

Üst sıralara çıkmak için kullanılan bu yöntemde içerikte küçük değişiklikler yapılarak çoğunluğu aynı olan içerik tekrar bir yazı ya da sayfa olarak yayınlanır. Bu yöntem önceden arama sonuçlarında sayfayı üst sıralara çıkarmaya yardımcı olsa da şimdi Google tarafından cezalandırmayla sonuçlanmaktadır.

Kopya içerikten başka kullanıcıyı yanlış yönlendirme ve Google’ı aldatmaya yönelik olduğunu anladığı için, Google bu yaklaşımı kabul etmemektedir.

Hata: Analiz Yapılmaması

Yapılan değişiklikleri, işlemleri, yenilikleri analiz etmeniz oldukça önemlidir. Web site analizi açısından Google Analytics aracı oldukça önemlidir. Veriler analiz ederken hedef kelimeler için ne yapılmalı, en çok kullanılan kelimeler neler, hemen çıkma oranı nedir gibi soruları sorabilirsiniz.

Hata: Kırık Bağlantılar

Bir sayfanın silinmesi veya sayfanın kaldırılması bu duruma sebep olarak gösterilebilmektedir. Google da kırık bağlantılara sahip sitelerin güncel olmadığını düşünerek dikkate almamaktadır.

Hata: SEO Çalışmalarına Geç Başlama

Kaliteli içerikler oluşturmaya odaklanıp SEO çalışmaları geç başlatıldığı zaman ne kadar kaliteli içerik de olsa iyi bir sıralama alamaz ve çok az kişiye bu içerikler ulaşmaktadır. Yani içeriklerinizin iyi bir şekilde görünmesi için SEO çalışmalarına erken başlatmanız gerekmektedir.

Hata: Kullanıcının Arama Amacını Anlamamak

İçerik oluştururken öncelikli olarak kullanıcıların aramayı neden yaptığını ve hangi bilgelere ulaşmak istediğini düşünmeniz gerekmektedir. Kullanıcıların arama sonuçlarını iyi anlamak içerik oluşturduktan sonra hem kullanıcı hem de Google tarafından iyi bir sonuç ile karşılaşırsınız. Ayrıca içerik hazırlarken kullanıcının arama amacına göre olmasına özen gösterin.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022