resized_f0250-4f0341cc3[1]

Her yıl bitiminde, çeşitli alanlarda, kdv oranı indirimleri belirlenmekte ve Resmi Gazetede yayınlanmaktadır. 2020 yılında dünya genelinde yaşanan Covid-19 süreci, çeşitli ekonomik zorlukları ortaya çıkarmıştır. Yaşanan ekonomik zorluklar karşısında, hazırlanan destek paketleri devlet tarafından sunulmaktadır. Destek amaçlı olarak vergi oranları ile ilgili düzenlemeler yapılmaktadır.

Kdv indirimi 2020 kdv indirimi açıklamaları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır. Birçok sektörde, pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntılar ciddi boyutta hissedilmeye başlanmıştır. 2020 yılı bitişine doğru vergi indirimleri Cumhurbaşkanının onayı ile Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra kullanılmaya başlanmaktadır.

Kdv İndirimi Uygulanan Hizmetler

Resmi gazetede yayınlanan kdv indirim oranlarındaki indirimler %8 olarak yapılmıştır.

2020 yılı sonuna kadar uygulanacak kdv indirimlerinin geçerli olduğu hizmetler şunlardır;

  • Düğün, nikah organizasyonları,
  • Kuaförlük ve berberlik hizmetleri,
  • Konferans, kongre, fuar, lunapark, seminer giriş ücretleri,
  • Halı, kilim yıkama hizmetleri,
  • Giyim ve tekstil ürünleri ütüleme hizmetleri,
  • Terzilik, ev tekstili ürünleri onarım ve tadilatı,

Bu alanlar dışında işlemlerin yapılmasında kullanılan diğer faaliyet alanları da bulunmaktadır. Kdv indirimleri %18 oranından %8 oranına indirilmiştir.

ÖTV İndirimi

2020 yılının bitişine doğru kdv indirimleri daha çok otomobil ötv’lerinde beklenmektedir. Hem otomobil satışı yapan şirketler hem de yeni otomobil almak isteyenler yapılacak indirimleri beklemektedir. Daha önceki yıllarda yılsonuna doğru yapılan kdv indirimlerinin satışları önemli oranda artırdığı görülmüştür.

2020 yılında, ekonomik sorunlardan dolayı otomobil satışlarında önemli oranda düşüşler olduğu için ÖTV indirimlerinin kaçınılmaz olduğu düşünülmektedir. 2020 yılının bitişine doğru kdv indirimi ile ilgili bir açıklama olmasa bile birçok kişi yapılacak olan açıklamayı beklemektedir. Sitemizde ticari işlemlerle ilgili sunduğunuz son dakika haber bilgileri ile indirim bekleyenleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

KDV İndirimleri

Ekonominin canlandırılması ve hareketliliğin oluşturulabilmesi için kdv indirimleri yapılmaktadır. Kdv indirim oranlarının uygulanacağı alanlar Resmi Gazetede duyurulmaktadır. Kdv indirimleri farklı alanlarda da uygulanabilmektedir. Diğer kdv indirimleri olarak duyurulan indirimler, yolcu taşımacılığı, süs bitkileri, yeme içme hizmetleri, alkollü içecekler, konaklama hizmetleri gibi çeşitli alanlardan %8’den %1 oranına kdv indirimleri yapılmıştır. Bazı alanlarda, kdv indirimi ile birlikte stopaj vergilerinin de düşürülmüş olması, iş yeri sahipleri %20 oranındaki stopaj vergisinden faydalanabilecektir.

Kdv İndiriminin Önemi

Kdv bir tüketim vergisi olarak alınmaktadır. Kdv ödemelerinde, nihai tüketici asıl hedeftir. Mükellefler, müşterilerinden satış bedeli ile birlikte kdv almaktadır. Alıcıya yüklenen kdv ile ilgili beyanname verilir ve belirlenen oranda ödeme yapılır. Kdv indirimlerinin yapılabilmesi için kanunların izin vermesi gerekiyor. İndirim uygulanan alanlarla ilgili işlemlerde kdv indirimlerinden faydalanılabilecektir. Kdv indirimleri, daha az ödemeyi gerektirmekte ve kişiler ihtiyaçları olan ürünleri ya da yatırım seçeneklerini daha az ödeyerek alabiliyor.

Bunun için kdv indiriminin önemi bilinmekte ve alıcılara, uygun fiyat seçenekleri sunarken, satıcılara daha fazla ürün satışı yapma imkanları sunmaktadır. Kdv indirimlerinde, indirimin uygulandığı takvim yılının aşılmaması esas alınmaktadır. 2020 yılının bitişine doğru yapılacak olan kdv indirimleri, yılın son gününe kadar geçerli olacaktır. İndirim uygulanmaya başlandıktan sonra kdv beyannamesi verecek olanlar, belirlenen oran üzerinden beyanda bulunur ve ödemelerini gerçekleştirirler.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022