E-ticaret Kasım5

Paneminin e-ticaret’e olan olumlu etkisi ile Kasım ayıdaki büyük indirimler birleşince satışlar tavan yaptı! Gemius’un yayınladığı Kasım ayı e-ticaret raporuna göre pandemi etkisindeki Kasım ayı indirimlerinin verilerini sizler için inceledik.

Rapora göre Kasım ayında e-ticaret kullanıcı sayısı 52.1 milyona ulaştı. Bu da her 100 internet kullanıcıdan 89’unun e-ticaret sitelerini ziyaret ettiğini gösteriyor. Kullanıcıların yüzde 53’ünü erkekler oluştururken, yüzde 47’sini kadınlar oluşturdu. Yaş dağılımına baktığımızda ise bu dönemde e-ticaret sitelerini en çok 25-34 yaş aralığındaki kullanıcılar ziyaret etti.

E-ticaret Kasım1

E-ticaret sitelerinde geçirilen süre kişi başına 14 saat oldu ve bu sürede yüzde 27’lik bir artış hesaplandı. Kullanıcılar bu sürede daha çok mobil uygulamaları kullanmayı tercih ettiler. Web-sitelerinde geçirilen süre yaklaşık 1 saat 20 dakika olurken, mobile uygulamalarda bu süre 16 saate kadar çıktı.

E-ticaret Kasım2

E-ticaret sitelerinin kasım ayı kullanıcı sayıları sırandığında zirveyi Trendyol aldı. Sıralamayı Hepsiburada ve N11 takip etti. Türkiye pazarına yeni girmiş olan Amazon’un ise bu listeye girmemesi dikkat çekici. E-ticaret kullanıcıları tarafından güvenilir bir site olarak değerlendirilse de Türkiye pazarına yeni girmesinden dolayı tüketiciler, Amazon’u hala yurt dışında hizmet veren bir e-ticaret sitesi olarak görüyor.

Trendyol.com’un Kasım ayı boyunca günlere göre kullanıcı trafiğine baktığımızda, 9-10-11 Kasım büyük indirim günlerinde ki ziyaretçi sayısındaki artış göze çarpıyor. İndirim günlerinden önceki haftasonu kullanıcı trafik sayısı ile indirim günlerini karşılaştırdığımızda yüzde 118 oranında artış gerçekleşti ve 892 bin kullancıyla haftanın en çok ziyaret edilen e-ticaret sitesi oldu.

E-ticaret kasım3

Tüm alışveriş sitelerinin Kasın ayındaki günlük ortalama ziyaretçi sayısına baktığımızda ise yine karşımıza başarılı bir tablo çıkıyor. Ayın başların 22 milyon civarında olan ziyaretçi sayısı, indirim günlerinde 26.2 milyona çıkıyor. Ay bitiminde ise trafiğin 21.8 milyona gerilediğini görüyoruz.

E-ticaret Kasım

E-ticaret sitelerinin maksimum ilgiyi gördüğü gün olan 11 Kasım’da ziyaretçi sayısı 33.3 milyona ulaştı. Black Friday indirimlerinde ise ziyaretçi sayısı 32.8’e geriledi. Dolayısıyla en çok ziyaretçi sayısına ulaşan indirim günü Black Friday değil 11.11 Singels Day oldu.

Kasım ayında e-ticaret sitelerinin indirim günleri öncesi ve sürecinde Google ve Facebook reklamlarının sayısındaki artışı hepimiz fark ettik. Bu reklamların yanında remarketing ve influencer pazarlaması da yoğun olarak yapıldı. Verileri incelediğimizde e-ticaret şirketleri bu reklam kampanyalarının geri dönüşlerini fazlaca almış gibi gözüküyor.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022