blog93

E-Ticarette;

  • Kredi Kartı
  • Havale/EFT
  • Ön Ödemeli Kartlar
  • Alternatif E-Ticaret Yöntemleri
  • Mobil Ödeme

olmak üzere bulunan ödeme yöntemleridir. E-Ticaret için önemli bir sistemdir. Farklı kesimlerde bulunan müşterilere ulaşabilmek için farklı ödeme alternatiflerinizin olması gerekmektedir. En sık kullanılan ödeme yöntemi ise Kredi kartıdır.

Kredi Kartı

E-Ticarette müşterilerin ödeme işlemlerinde en sık olarak kullandıkları yöntemlerden biridir. Güvenli sitelerin artmasıyla birlikte müşteriler internetten alışveriş yapma oranları da artmıştır. Bu artış da kredi kartı ile yapılan alışverişinde artmasına neden olmuştur. İnternet üzerinden alışveriş yapabilmeniz için öncelikli olarak bankalarından online alışveriş için açılmasını talep etmeleri gerekmektedir. Banka isteği gerçekleştirdikten sonra müşteriler artık internetten alışveriş yapabilmektedirler.

Havale/EFT

Önceden oldukça sık kullanılan bir yöntem olup halen de tercih edilen ödeme yöntemlerinden biridir. Kredi kartı online alışverişe açık olmayan ya da online alışverişlerinde kredi kartı kullanmak istemeyen kullanıcılar için olan bir ödeme yöntemidir. Bu sebeplerden dolayı da sitenizde bu ödeme seçeneğine yer vermeniz oldukça önemlidir.

Ön Ödemeli Kartlar

Oyun sektörü ile ilgili iş yapan firmaların ödeme işlemleri için kullandığı bu kartlar oldukça müşteriler tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Kartların işleyişi şu şekildedir. Öncelikle kartınıza kullanmadan önce belirli bir miktar yatırıyorsunuz. Daha sonra internet alışverişlerinde kartın içine yüklediğiniz miktar kadar harcama yapabiliyorsunuz. Ancak yatırdığınız paranın da üzerine çıkamıyorsunuz. Ön ödemeli kart kullanan müşterileriniz içinde sitenizde ödeme yöntemlerinde yer vermelisiniz.

Alternatif E-Ticaret Yöntemleri

BKM Express gibi alternatif e-ticaret ödeme yöntemlerine sitenizde yer vermelisiniz. Mesela BKM Express müşterilerine online alışveriş imkânı sağlayan bir sistem sunmaktadır. İşleyişi şu şekildedir. Öncelikle bilgileriniz BKM’nin sisteminde kayıtlı olmaktadır ve daha sonra diğer sitelerde BKM Express üzerinden alışveriş yapıyorsunuz. Buradaki önemli nokta kredi kartı bilgilerinizi başka sitelerle paylaşmamış oluyorsunuz. Kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemeyen ve tek bir hesapla sitelerden alışveriş yapmak isteyen müşteriler için alternatif bir yöntemdir. Bu nedenlerden dolayı da sitenizde bu ödeme yöntemine yer vermelisiniz.

Mobil Ödeme

Farklı bir ödeme yöntemi değildir. Ancak sitenizde olması gereken mobil site ya da uygulama üzerinden ödeme işlemini yapıyor olmasıdır. Mobil siteniz üzerinden ödeme sayfalarının optimize edilmesi ve kullanıcı deneyiminin artırılması mobil taraftan gelecek olan dönüşlerin artmasına neden olacaktır.

E-Ticarette başarılı olmak istiyorsanız eğer müşterilerinize güvenli bir alışveriş deneyimi sağlamanızdır. Ayrıca bunu sağladığınızda müşterileriniz sepetlerini terk etme oranlarında düşürmeyi sağlayarak satış hacmini arttıracağı gibi sadık müşteri kitlesi yaratmayı da başarmış olursunuz. Özellikle müşterileriniz alışveriş yaparken kart bilgileri ve kişisel bilgilerinin güvende olduğunu bilmelidir.

İdeal ödeme sayfanız nasıl olmalıdır?

Kredi kartı ve banka bilgilerini başka kişilerin (3. şahısların) eline geçeceğini düşünen müşterileriniz olacaktır. Bu müşterilerin güvenli alışveriş yapacaklarına dair ika etmek de size düşmektedir. Bunu yapmak için SSL Sertifikalarını ve 3D Secure güvenlik uygulamalarını vurgulamanız gerekmektedir.

E-Ticarette müşterilerin sepet terk etme nedenlerine bakıldığı zaman bu nedenlerden birinin de alışveriş için üyelik yapılması gerektiğidir. Bazı müşteriler bu işlemi gereksiz ve uzun bir işlem olarak görmektedir. Bunun içinde de üye olmadan da alışveriş seçeneğini müşterilerinize sunmalısınız. Böylelikle sepet terk etme oranında da düşme olacaktır.

Ödeme sayfanız ve bu sayfa bulunan linkler, müşterinizin dikkatini dağıtacak ayrıntılara yer vermemelisiniz. Sadece gerekli bilgilere yer vermelisiniz.(Kart bilgileri, kişisel bilgiler gibi) Bu sayede müşterinizin dikkati dağılmayacak ve alışverişini başarıyla tamamlayacaktır.

Online ödeme işlemlerinde mutlaka müşteriye sunulması gereken Mesafe Sözleşmeleri, online alışveriş yapan müşterilerin haklarını ve E-Ticaret sitelerinin yükümlülüklerini kapsamaktadır. Bu işlem ödeme işleminden önce müşteriye onaylatılmalıdır.

E-Ticaret siteleri ödeme işleminin sonuna kadar fiyatları KDV ve kargo ücretleri dâhil olmadan göstermektedir. Ancak bu durumda müşteriler açısından pek hoş bir durum olmayacaktır. Sonuç olarak alışverişten vazgeçmektedirler ve sepetlerini terk edilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de daha müşteriler ürünleri incelerken KDV dâhil fiyatlar sunulmalı ve hangi şartlarda kargo olduğunu ve fiyatlarını müşterilerle paylaşmalısınız.

 

İçerik Editörü: Elif SÜER

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022