blog29

E-postanızın hacklendiğini nasıl anlarsınız?

E-posta hesabının hacklenmesi pek çok internet kullanıcının korkulu rüyası. İnternet öyle bir dünya ki kontrolü kimin elinde belli değil. Ama bu kontrolsüz yapıdan vazgeçmek de mümkün görünmüyor. Çünkü kullanıcılar için her alanda büyük kolaylıklar sağlayan büyülü bir yapı bu. Alışverişten banka işlemlerinize, sohbet ve arkadaşlıktan iş görüşmelerize, ailevi fotoğraflarınızdan anlık durumlarınızın paylaşılmasına kadar her alanda artık gereksinim olarak algılanan internet alanı pek çok kişi için vazgeçilmez bir konumda. Tabiki bu bağımlılık endişeleri de beraberinde getiriyor. Pek çok kişi kendine facebook hacklendiğini nasıl anlarım ? veya instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım? tarzında sorular soruyor. Peki ne yapmak lazım ?

Hesabınızın geçmiş aktivitelerini kontrol edin.

Bunu yaparsanız hesabınıza sizin dışınızda birinin girip girmediği konusunda elinize ciddi bir kanıt geçmiş olur. Bu tanıdığınız biri de olabilir tanımadığınız biri de. Ama her halükarda önleminizi en üst düzeyde almanızda fayda var.

Sizinle alakalı olmayan gönderiler başkalarına ulaşmış mı ?

Eğer tanıdığınız kişilerden bu yönde bir bilgi varsa bilin ki hesabınız hacklenmiş. Söz konusu hesap facebook hesabıysa bu durumda kendi kendize “facebook hesabım başkasının eline geçti nasıl geri alabilirim” gibi bir soru gelebilir.

Şifreniz değişmemişse ne yapmalı, değişmişse ne yapmalı

Şifreniz aynı ise hemen tespit edilmesi zor olan karmaşık yapılı bir şifre belirleyerek şifrenizi değiştirin. Şifrenizin kırılması durumunda ise biraz daha fazla uğraşmanız gerek. İlgili e-posta şirketiyle veya sosyal medya ağı yönetimiyle iletişime geçerek durumu izah edin ve kimliğinizi doğrulama araçlarıyla şifrenizi geri almaya çalışın. Bazı durumlar ip tespiti ile de hackleyen kişinin kim olduğuna ilişkin araştırma yapılması mümkün ise de bunları gerçekleştirmek için üst düzey bir bilgisayar kullanma bilgisi gerekli ve oldukça zor bir işlem.

BirFatura'yı Siz de Kullanıp Deneyebilirsiniz.

Logo

Arge-Merkezi: Üniversiteler Mh. Bilkent Cyberpark Tepebinası No: 413 Çankaya/Ankara

Genel Merkez: Kızılcaşar Mh. 2714.Sk. No:16 Gölbaşı/Ankara

Tel: 0850 303 32 96

© Copyright 2016 – 2022